Az immunrendszer: egy láthatatlan pajzs, ami mindig dolgozik

A szervezetünk folyamatosan küzd a kórokozók ellen, még akkor is, ha észre sem vesszük. John Tregoning, az Imperial College immunológusa szerint egyetlen perc alatt akár 25 ezer vírust és több ezer baktériumot lélegzünk be! Ezt a harcot az immunrendszerünk vívja meg helyettünk nap mint nap.

Nem csoda hát, hogy sokan szeretnék „felturbózni" ezt a védelmi rendszert. De vajon tényleg képesek vagyunk erre? Vagy csupán jól hangzó marketingfogás az „immunerősítés"?

Jeges fürdő – tényleg működik?

Sokan esküsznek a hideg vizes fürdésre, mint az immunrendszer tuningolásának egyik módjára. Egyes kutatások szerint az extrém hideg valóban aktiválja a védekező mechanizmusokat, mivel a szervezet stresszreakcióként beindítja az adrenalin és a fehérvérsejtek (amelyek antitesteket termelnek vagy megtámadják a fertőzött szöveteket) áramlását.

De van ennek hosszú távú hatása? Eleanor Riley, az Edinburgh-i Egyetem immunológusa szerint ez az „immunrobbanás" csak néhány óráig tart, utána pedig minden visszaáll a megszokott működésbe. Ráadásul nincs bizonyíték arra, hogy a jeges vízben úszók ritkábban betegednének meg.


A mozgás valóban segít!

Ami viszont bizonyított, az a rendszeres testmozgás hatása. Az aktív életet élők kevesebb fertőzésről számolnak be – ezt támasztják alá a tudományos vizsgálatok is.

Laboratóriumi vizsgálatok szerint a rendszeres testmozgás lassíthatja az immunrendszer öregedését. A szervezet védekezőképessége a húszas éveinktől kezdve csökken, de 80 éves kerékpárosokon végzett kutatások azt mutatták, hogy az immunrendszerük olyan, mint a több évtizeddel fiatalabbaké. Tehát a mozgás nem csupán a kondíciónkat javítja, hanem az immunrendszerünk fiatalon tartásában is segíthet.

park

Azok, akik akár csak kisebb mennyiségű testmozgást is végeznek, általában kevesebb vírusfertőzésről számolnak be – fotó: Shutterstock

Az egészséges táplálkozás szerepe az immunrendszerben

Az egyik legfontosabb tényező, amivel támogathatjuk az immunrendszerünk működését, az egészséges táplálkozás. A megfelelő tápanyagok bevitele biztosítja a szervezet védekezőképességének zavartalan működését. De mit érdemes fogyasztani?

Vitaminok és ásványi anyagok – A C- és D-vitamin, a cink, a szelén és a vas nélkülözhetetlen az immunrendszer megfelelő működéséhez.

C-vitamin – Erős antioxidáns, amely segíti a fehérvérsejtek munkáját. Legjobb forrásai: citrusfélék, paprika, bogyós gyümölcsök.

D-vitamin – Fontos szerepe van az immunválasz szabályozásában. Forrásai: napfény, zsíros halak, tojás.

Cink – Segíti a fertőzések elleni védekezést. Legjobb források: diófélék, magvak, húsok.

mandarin

Az egyik legfontosabb tényező, amivel támogathatjuk az immunrendszerünk működését, az egészséges táplálkozás – fotó: Shutterstock

Probiotikumok és bélflóraegészség – A bélrendszerünkben található hasznos baktériumok kiemelkedő szerepet játszanak az immunrendszer működésében. A probiotikumokat tartalmazó ételek, például a joghurt, kefir, savanyú káposzta vagy kimchi elősegítik a megfelelő bélflóra fenntartását.

Antioxidánsokban gazdag élelmiszerek – Az immunrendszer megfelelő működéséhez elengedhetetlenek a gyulladáscsökkentő hatású ételek, például a zöld tea, kurkuma, fokhagyma és gyömbér.

Megfelelő fehérjebevitel – Az immunsejtek számára nélkülözhetetlen a megfelelő mennyiségű és minőségű fehérje. A sovány húsok, halak, hüvelyesek, tojás és tejtermékek fogyasztása segíthet fenntartani az immunválaszt.

Hidratáció – A megfelelő folyadékbevitel segíti a méreganyagok kiürülését és a nyálkahártyák egészségének megőrzését, ami fontos a fertőzések elleni védekezésben.

Ami gyengíti az immunrendszert: dohányzás, elhízás és stressz

Ha valóban tenni akarunk az egészségünkért, először is érdemes megszüntetni azokat a tényezőket, amelyek rontják az immunrendszer működését.

Dohányzás – Közvetlenül károsítja a tüdőt, így a kórokozók könnyebben bejuthatnak a szervezetbe. Emellett fokozza a szervezetben a gyulladásos folyamatokat, ami megzavarhatja az immunválaszt.

Elhízás – Kutatások szerint a túlsúlyos emberek fogékonyabbak a fertőzésekre, és azok súlyosabb lefolyásúak lehetnek.

Stressz – A kortizol, azaz a stresszhormon magas szintje elnyomhatja az immunrendszer működését. Éppen ezért a természetben töltött idő, a testmozgás és a társas kapcsolatok pozitív hatással lehetnek rá. A kevesebb stressz, a kiegyensúlyozottabb, boldogabb állapot kevesebb kortizolt jelent.

Van értelme a táplálékkiegészítőknek?

A vitaminok és táplálékkiegészítők piacán rengeteg termék hirdeti magát immunerősítőként. De vajon ezek tényleg hatékonyak?

Ha valaki vitaminhiányos, akkor természetesen pótolnia kell azokat a tápanyagokat, amelyek szükségesek az immunrendszer megfelelő működéséhez. Például a C-vitamin és a D-vitamin fontos szerepet játszik az immunválasz szabályozásában. De ha egyébként egészséges és kiegyensúlyozott étrendet követünk, akkor ezek a pluszkiegészítők valószínűleg nem fognak csodát tenni.

A tudomány egyértelmű álláspontja szerint nincs egyetlen olyan csodaszer, amellyel felturbózhatjuk az immunrendszerünket a fertőzésekkel szemben, azonban a fentieken túl érdemes lehet beadatni bizonyos védőoltásokat, amelyekkel kivédhetők egyes betegségek.

Forrás: in.hu

Indexkép: Shutterstock