Sajnos ismerős élethelyzet, hogy egy-egy építkezés vagy beruházás miatt fákat vágnak ki teljesen fölöslegesen, pusztítva a környezetet. Igaz, lehet újakat ültetni, de sok-sok év, mire megnőnek, és újra árnyékot adó fák lesznek a csemetékből.

Szerencsére egyre több példát látni arra, hogy ha lehet, inkább meghagyják a fákat eredeti helyükön, vagy az idős fákat áttelepítik, ha azok egészségesek. Természetesen nem kis szakértelmet és szervezést igényel egy ilyen művelet, és nem is olcsó, továbbá megfelelő új helyet is kell találni, beleértve a talajviszonyokat és a közműveket is.


Parkból parkba

A hollandiai Alphen aan den Rijnben található közönséges gesztenyefának egy új lakópark miatt kellett költöznie 70 évesen. A fát nem vágták ki, mert az építtetőnek fontos volt a fenntarthatóság, ezért új helyet kerestek a zöld kolosszusnak, légvonalban mindössze 115 méterre addigi élőhelyétől. Azonban ez cseppet sem volt kis kihívás, többnapos előkészületet igényelt mindkét helyszínen.

A Kraanbedrijf Nederhoff b.v. szakemberei biztonságosan egy 6 tengelyes Faymonville ModulMAX különleges trélerre emelték és rögzítették. A fa koronája 14 méter széles! A szétterülő gyökereket vászonzsákokba csomagolták a sérülések ellen.

Útközben a legnagyobb kihívást a kb. 40 tonnás öreg fa stabilitása jelentette, hiszen járdaszegélyeken átkelve és forgalomterelő szigetek, jelzőlámák, utcai kandeláberek közt szlalomozva folyamatosan egyensúlyban kellett maradnia. A hidraulikus szintállítású lengőtengelyekkel sikerült elérni, hogy a rakfelület szinte mindvégig vízszintes pozícióban maradjon. Természetesen a menettempó is inkább méter/percben volt mérhető.

faáttelepítés

Az áttelepítés izgalmas folyamata – fotó: www.motionist.com

Párosan szép az élet

A következő videó már az USA-ban készült, ahol két jókora öreg tölgyfát kellett biztonságosan és szinte egybeforrt gyökérzetük miatt egyszerre elszállítani. Ehhez két darab – egy 6 és egy 4 keréksoros – hidrosztatikus meghajtású, gyalogvezetéssel is működtethető Goldhofer szállítómodult kapcsoltak össze, hogy a föld nélkül is 150 tonnára becsült famatuzsálem-párost sértetlenül új helyükre vigyék.

Látható, mennyi terep-előkészítés kellett, hogy a hidraulikus szintállítással meg tudják emelni, majd lerakni a tölgyeket. Speciális trélerre mindenképpen szükség volt, mert a daruzás nemcsak növelte volna a sérülés kockázatát, de jelentősen meg is drágította volna a teljes műveletet.