A FarmDroid FD20 egy tisztán elektromos üzemű szántóföldi robot, amely precíziós vetésre és gyomirtásra szolgál. Eddig több mint 250 darabot adtak el belőle világszerte. Damien Blondel, az egyik első franciaországi felhasználó osztotta meg eddigi üzemeltetési tapasztalatait.

Így kezdte

Damien Blondel egy 220 hektáros gazdaság tulajdonosa, 2009 óta foglalkozik biogazdálkodással. Úgy döntött, hogy diverzifikál: jelenleg tizenöt különböző növényt termeszt; ezek közül cukorrépát mintegy 20 hektáron.

A termelési költségei neki is növekedtek az évek során, ezért 2021 elején úgy döntött, hogy egy FarmDroid FD20 szántóföldi robotba fektet be, hogy egyszerre csökkentse termelési költségeit és megoldást találjon a munkaerőhiányra.

Az alábbi beszélgetés során olvashatjuk a tapasztalatait.


Hogyan szerzett tudomást a FarmDroid FD20-ról?

A Youtube-on fedeztem fel ezt a gépet 5 évvel ezelőtt. Évente hektáronként 150-250 munkaórát fordítunk kapálásra. A munkaerőhiány annyira akuttá vált, hogy más megoldást kellett találnom. 2021-ben úgy döntöttem, hogy beruházok a FarmDroid FD20 robotba anélkül, hogy előtte kipróbáltam volna.

Hogyan vezérli ezt a gépet?

Mivel a robot autonóm, nincs távirányítója, de egy beépített joystickkal lehet mozgatni. Ahhoz, hogy a robotot a szántóföldre kivigyem és a szántóföldről hazahozzam, kell egy traktor is, amelyre a robot könnyen és gyorsan felcsatolható. A robot távoli megfigyeléséhez van egy okostelefonos alkalmazás, amellyel valós időben láthatom, hogy mit csinál. A gép alján lévő kamerának köszönhetően meggyőződhetek arról, hogy minden rendben megy-e.

Hogyan fejlődött a FarmDroid FD20 azóta, hogy elkezdett vele dolgozni?

Az elmúlt két évben számos kulcsfontosságú fejlesztés történt. Az első a konzol és az alkalmazás ergonómiája. A francia nyelvű változat hozzáadásával és a vizualizáció javításával sokkal könnyebbé vált a robot programozása. A második fejlesztés a robot terepen való működésének módja. Kezdetben csak abba az irányba tudott gyomlálni, amerre a gép vetett, most mindkét irányba képes gyomlálni, amivel sokkal jobb eredmények érhetők el. Illetve nagyon fontos lépést jelentett az, hogy más növényekkel, például repcével is tud dolgozni.

Hogyan van megszervezve a szervizelés és a karbantartás?

A legtöbb meghibásodás esetén közvetlen kapcsolatban állok a kereskedőmmel. Amennyiben a probléma továbbra is fennáll, a gyártónak közvetlen hozzáférése van a gép adataihoz és előzményeihez. Ezért gyorsan be tudnak avatkozni távolról is, és szükség esetén frissítéseket tölthetnek rá. A műszaki problémák gyakran kevesebb mint egy nap alatt megoldódnak. Csak a telefonos előfizetésért, a pótalkatrészekért és az új opciókért fizetek. A szerviz és a frissítések nem fizetősek. Évente körülbelül 700 eurót költök karbantartásra és havonta 10 eurót az előfizetésre.

Mi volt a legnagyobb változás a gyomirtás terén?

A gép megkönnyíti az életem munkakapacitás szempontjából. Bár autonóm módon dolgozik, folyamatosan kapcsolatban vagyok vele, hogy figyelemmel kísérjem a munkát. Egyrészt rugalmasabb lettem, ugyanakkor jobban kell figyelni arra, hogy mi történik a területen. A maximum sebesség 750 méter/óra, ami napi 3-4 hektárt jelent 18 centiméteres sortávnál.

A FarmDroid FD20-nak tökéletes talajviszonyokra van szüksége ahhoz, hogy megfelelően tudjon dolgozni. A lucerna, a kukorica és a repce olyan növények, amelyekről köztudott, hogy gyökérzetük több évig a talajban marad, ami megakadhat a kapaszerszámokban. Ezért meg kellett változtatnom a vetésforgórendszert. A magágy előkészítésére is több időt fordítok egy-két pluszmenetben, hogy a robot a lehető legjobb körülmények között dolgozhasson.

Hogyan használja a robotot?

Idén 21 hektáron termesztettem cukorrépát. A robot 7-8 menetet végzett ezen a parcellán. Kezdetben egyszer vagy kétszer végzek hamis vetést. Ezután következik a tényleges vetés, majd a vakvágás. Amíg a répa levelei teljesen be nem fedik a talajt, addig 4-5 menetre van szükség. Emellett 7 hektár repcét is vetettem.

A robot a nap 24 órájában és a hét minden napján dolgozik. Az egész ültetési és gyomirtási szezonban a szántóföldön marad. Mivel naponta csak körülbelül 3 hektárt tud megművelni, nincs más választás, mint a szinte folyamatos üzem. Csak szezonon kívül hozom le a földekről, és amikor át kell váltanom a vetési konfigurációról a gyomirtási konfigurációra, az körülbelül másfél órát vesz igénybe.

Hogyan értékeli a gyomirtás minőségét a régi rendszeréhez képest?

A kapacitás szempontjából nem hasonlítható össze, a traktor jobb. A robottal többet kell előre kalkulálni, de ez nem probléma, mert cserébe több rugalmasságot és időt nyerek más tevékenységekre, és jelentősen javította a gyomirtás minőségét is.

Korábban egykamerás vezetőrendszerrel felszerelt Garford sorok közötti gyomirtóval dolgoztam. A FarmDroid FD20 egyértelműen pontosabb. Ismeri minden egyes elvetett mag pontos helyzetét, ami lehetővé teszi, hogy a mag csírázása előtt és a mag körül gyomláljon. Ráadásul a robot sokkal könnyebb, mint egy traktor, és önellátó az energiával. Ezért évente hektáronként körülbelül 200 munkaórát takarítok meg, plusz az üzemanyagköltséget, így a robot akár már egy szezon után megtérül!

Mely területeken fejlesztené a robotot?

Amikor rövidek a napok, kevés napfénnyel, a robot napelemei nem biztosítanak elegendő energiát a 24 órás működtetéséhez. Azt szeretném, hogy a gyártó beépítsen egy extra akkumulátort. Továbbá jó lenne, ha más kultúrákban is működne, például szeretném majd kipróbálni napraforgóban is. Végül, de nem utolsósorban, biogazdálkodást folytatunk, és vannak biokontroll termékek és műtrágyák, amelyeket a cukorrépára alkalmazunk. Ha a robotot fel lehetne szerelni egy tartállyal és egy pontpermetező rendszerrel, azzal még többet spórolhatnánk a költségeinken.

Forrás: www.futurefarming.com