A MATE mezőgazdasági és élelmiszeripari gépészmérnöki szakos hallgatója öt éve foglalkozik a projekttel, ez idő alatt önszorgalomból mikrovezérlő technológiát és webfejlesztést tanult. Ezeket az ismereteket sikeresen felhasználta a prototípus megépítése során is. Az automata szivattyú prototípusát saját erőből, szabadidejében valósította meg, amellyel 2019-ben az Egyetem Innopool Campus innovációs ötletversenyén 1. helyezést ért el.
Miskolczi Dániel, 1. helyezett – fotó: MATE
Miskolczi Dániel az innovációs megoldásával hangsúlyozza, hogy „az öntözőrendszer valamennyi szabadföldön termelt kertészeti növény precíziós öntözésére, tápoldatozására képes, az aktuális időjárás adatok és a felhasználó által megadott információk alapján. Egyszerűen telepíthető és nem szükséges hálózati áram az üzemeltetéséhez, ezáltal
olyan infrastruktúrákban szegényebb területek is alkalmassá válnak kertészeti termelésre, ahol korábban ezek hiánya akadályt jelentett a potenciális termelőknek.
Az öntözőrendszert alkotó modulok vezeték nélkül kommunikálnak egymással, a szakaszokat vezérlő elektronikával felszerelt mágnesszelepek automatikusan kapcsolják. A víz szivattyúzását egy automatizált szettel felszerelt belsőégésű motoros centrifugáló szivattyú végzi, a tápoldat-adagolás pedig a weboldalon kitöltött tápanyagutánpótlási terv értékei alapján valósul meg. A rendszerhez kapcsolódó weboldal és az okos telefonra letölthető alkalmazás valós időben tájékoztatja a felhasználót az eszköz működéséről és esetleges meghibásodásáról.”
A hallgató tájékoztatása szerint a növénytani kísérleteket 2022-re tervezik. A szakirodalom és az így kapott eredmények felhasználásával véglegesítésre kerülnek a rendszert irányító képletek és modellek, amelyek alapján algoritmusfejlesztési munka veszi kezdetét. Ezzel párhuzamosan elindul a szivattyúautomatizáló szett prototípusának megépítése is.
A MATE kiemelt figyelmet fordít a hallgatói innovációra, fontosnak tartja az innovációs ökoszisztéma felépítését és bővítését, ezáltal a tudástranszfer tevékenységet is minél magasabb szinten kívánja végezni.
Az Innopool Campus keretein belül az Egyetem segíti az innovációra alkalmas ötletek kidolgozását, képzésekkel támogatja a diákokat abban, hogy ötleteiket minél jobban, eladhatóbban prezentálják a piaci szereplők felé, valamint segítséget nyújt az anyagi források felkutatásához is.
A legjobbnak ítélt hallgatói ötletek a tavaszra tervezett döntőn kerülnek kiválasztásra, a nagyértékű pénznyereményt pedig minden díjazott a saját ötletének fejlesztésére fordíthatja.
Ez a megjelenés a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemmel történt együttműködés keretében jött létre.
Az indexkép illusztráció, forrása: Pixabay