Egy modern öntözőrendszer kiépítése ugyanis költségigényes, és bár 2016 óta jelentős források érhetőek el ehhez a Vidékfejlesztési Programon keresztül, ezzel a lehetőséggel a nehézkes bürokrácia miatt kevesen élnek. Pedig a fejlesztés fontos, hiszen

egy aszályos időben öntözött területen akár 30-40%-kal is növelhetünk a termésátlagon.

A kiírást 2020 augusztusáig meghosszabbították: így a mostani cikkben egy sikeres pályázó, dr. Kiss László segítségével szedtük csokorba, mire érdemes figyelni a pozitív elbírálás érdekében! Emellett bemutatjuk az öntözőgépek szántóföldön bevethető csúcskategóriáját, a Lindsay körforgó rendszereket, valamint tervezésük, beüzemelésük szakszerű tudnivalóit, amelyekkel a hazai forgalmazó, az AGROTEC szakértői csapata segíti a gazdákat.

öntözés

Jelentős pályázati források érhetőek el az öntözőrendszerek kiépítésére.

Mi teszi az öntözőrendszereket jövőt jelentő beruházássá a mezőgazdaságban?

2030-ra bolygónk lélekszámát az ENSZ becslései 8,5 milliárd főre teszik, amely több mint duplája annak a népességnek, amit mezőgazdasági termékkel akárcsak egy generációval ezelőtt el kellett látniuk a gazdáknak. A növekvő igények egyre kiszámíthatatlanabb időjárási körülményekkel párosulnak szerte a világon, ezért a termelőknek innovatív megoldásokra van szükségük a profitorientált növénytermesztés fenntartásához.

Utóbbi az a pont, ahol a Nagykunság területén gazdálkodó dr. Kiss László szerint is kikerülhetetlen jelentőségűvé válik az öntözőrendszerek új generációja:

„Jelenleg egy 218 hektáros saját tulajdonú birtoktesten dolgozunk új öntözőrendszer kiépítésén, 50%-os pályázati támogatás mellett, így 184 hektár válik öntözhetővé egy telepített, körforgó Lindsay öntözőgéppel. Az ilyen beruházások több szempontból is jelentősek a mezőgazdaságban. Növelik ugyanis a termésbiztonságot, miközben csökkentik az időjárásból fakadó kockázatokat. Ráadásul olyan új intenzív kultúrák termelése előtt nyitja meg számunkra az utat, amelyekre egyébként vízigényességük miatt nincs lehetőségünk. Gondolok itt például a vetőmag- és csemegekukoricára, egyéb zöldségipari növényekre, míg más, az általunk már korábban is termelt növényeinknél a termésmennyiségben tudunk remélhetőleg új dimenzióba lépni”.
öntözés

Öntözéses gazdálkodással növelhető a termésmennyiség, ráadásul új, intenzív kultúrák termesztése előtt is megnyílik a lehetőség.

A gazdálkodó szerint természetesen az is lényeges, hogy egy ilyen beruházásba milyen technológiával vágunk bele. Hiszen a későbbi megtérülés szempontjából számít a tudás is, amellyel mára azok a precíziós Lindsay öntözőrendszerek rendelkeznek, amelyek forgalmazásával Magyarországon az AGROTEC Kft. foglalkozik:

„Gazdaságunkban egy, az amerikai Lindsay által gyártott Zimmatic típusú körforgó öntözőrendszert üzemelünk be, amelynek szerkezeti hosszúsága közel 1100 méteres. Mind a gép, mind a szivattyú gazdaságosan, hálózati árammal fog működni.

A Lindsay rendszer része egy online bármilyen eszközről elérhető kezelőfelület is, így mind az önjáró öntözőgép, mind a szivattyú indítása, állítása, vezérlése történhet a távolból is, ami könnyebbé, tervezhetőbbé teszi a munkát. Egy öntöződobos megoldással szemben minimális élőerőt igényel a használata. Nem kell ott lenni az áthelyezéshez, nincs szükségünk traktorra a mozgatásához. A nap 24 órájában bevethető. Ez a gép folyamatosan dolgozik, akár 5 mm csapadékot is képes kijuttatni egy kánikulai napon, aminél nincs jobb eszköz a hőstressz elleni védekezéshez. A területemen akár 18 óra alatt végighalad, ami elképzelhetetlen egy öntöződobbal”.
öntözés

A beruházás megtérüléséhez nagyon fontos a megfelelő technológia, az a tudás, amellyel mára a precíziós Lindsay öntözőrendszerek rendelkeznek.

Miért csapjunk le az elérhető öntözéstámogatási forrásokra, amíg tehetjük?

Nem véletlen, hogy hazánkban az öntözési rendszerek kiépítésének zöme pályázati források bevonása mellett valósul meg. Ugyanis mind tervezési, mind kivitelezési oldalról komplex beruházásról van szó, amelynek így az anyagi vonzata is jelentős.

Dr. Kiss Lászlóék esetében például egy nagyjából 80 millió forintos projektről beszélhetünk, amelynek 50%-át, közel 40 millió forintot tesznek ki a Mezőgazdasági Vízgazdálkodási Ágazat Fejlesztése programból származó források. A pályázat 2016 óta vehető igénybe azoknak a gazdálkodóknak, akik öntözésfejlesztéssel tennék eredményesebbé növénytermesztési munkájukat.

A jó hír: a felhasználható keret még mindig nagy arányú – a kiírás részletei itt érhetőek el.

Azonban fontos tudni: a pályázati források elérhetőségében szerepet játszik a korábban beérkezett dokumentációk magas elutasítási aránya is. Szerencsére a kiírásban azóta egyszerűsítettek a kötelező papírmunkán. Ráadásul a cikk folytatásában dr. Kiss László segítségével össze is gyűjtöttük, mire figyeljünk kiemelten a sikeres elbírálás érdekében.

Lindsay

A pályázat meghosszabbított határideje: 2020. augusztus 3.

Ami mindentől függetlenül rendkívül fontos egy új pályázat esetében, a határidő: a beadásra 2020. augusztus 3. napjáig van lehetőség. Amennyiben részt vennénk a programban, lényeges, hogy minél előbb kezdjük el a folyamatot. A tapasztalatok szerint ugyanis, ha új öntözőtelep létesítéséről beszélünk, akkor a tervkészítés, a vízjogi engedély kiváltása/jogerőre emelkedése és a pályázat elkészítése legalább 4 hónapot vesz igénybe, ideális esetben is.

Mire figyeljünk beadott anyagunknál az eredményes elbíráláshoz egy sikeres pályázó szerint?

Dr. Kiss László szerint a következőkre mindenképpen ügyeljünk:

1. Körültekintően válasszunk pályázatírót! Nem feltétlenül kell nagy céget választani, de olyan szakember legyen a kiszemeltünk, aki mögött már van eredményes pályázati munka is a témában.

2. Biztosan szerezzünk meg minden szükséges tulajdonosi hozzájárulást! Nemcsak annak a földnek a tulajdonosa lényeges, ahol az öntözőgép munkába áll. A pályázat szempontjából minden földterület számít, amit a vízkivételi ponttól a gépig érintünk (út, árok, stb.). Az egyik lehet állami tulajdonban, míg a másik önkormányzatiban, a harmadik tartozhat magánszemélyhez, de kivétel nélkül minden fél írásos hozzájárulására szükségünk lesz.

3. A beruházást érdemes saját területen vagy olyan bérelt területen megvalósítani, ahol még mondjuk akár 10 év is van a bérlet lejártáig is.

4. Ellenőrizzük, hogy az öntözés forrásának kiszemelt víztest rendelkezik-e a megfelelő besorolással.

Mi teszi ideális választássá a Lindsay telepített mezőgazdasági öntözőrendszereit?

A világ egyik meghatározó öntözéstechnológiai gyártójaként a Lindsay gépei és rendszerei egyfelől rendelkeznek minden olyan pozitív tulajdonsággal, amelyet dr. Kiss László is ismertetett tapasztalatai alapján. FieldNet Internetes alapú távvezérlő rendszerük segítségével naprakész információkkal segítik a tényeken, adatokon nyugvó döntéshozatalt a gazdálkodásban.

Fieldnet

A FieldNet Internetes alapú távvezérlő rendszer segítséget nyújt az adatokon alapuló döntéshozatalban.

Az alkalmazáson keresztül elérhető minden lényeges funkció: a kijuttatott vízmennyiség, a gép haladási iránya és sebessége, a végágyú működési tartományának beállítása. Az ezekre vonatkozó adatokat is áttekinthetjük, riportokat készíthetünk a segítségükkel, de lehetőségünk van a teljes rendszer vezérlésére is a távolból. Ráadásul nagyfokú automatizációjukkal szinte folyamatos működést, így maximális kihasználtságot tesznek lehetővé, a lehető legkevesebb humánerő igénybevétele mellett.

Mindezt további technológiai lehetőségek, valamint azok a tervezési és kivitelezési szolgáltatások teszik teljeskörű megoldássá, amelyeket az AGROTEC Öntözési Üzletágának szakemberei biztosítanak Magyarországon a gazdáknak.

A Lindsay GPS vezérelt saroköntöző egységével például egy szabálytalan formájú földterületnek is biztosíthatjuk az öntözését, míg az iparágban egyedi Smart Design szoftverrel percek alatt megtervezhető a kiválasztott táblához ideális technológiai megoldás.

Legyen szó a kivitelezéshez vezető út bármely állomásáról, a gazdálkodók számíthatnak az AGROTEC szakértőinek segítéségére: megvalósítják az igényfelmérést, elkészítik az elsődleges géptervet, GPS-szel felmérik a területet, segítenek kiválasztani a megfelelő technológiát, majd felügyelik annak beüzemelését. Mindezt, ahogy dr. Kiss László is felidézi „rugalmasan, velünk együtt gondolkozva teszik, megbízhatóan. Ezért is esett rájuk a választásunk”.

Szeretné az öntözési rendszerek csúcskategóriáját jelentő Lindsay öntözőgépekkel kiszámíthatóvá, profitorientálttá tenni növénytermesztését? Tapasztalt, megbízható szakembergárdával vágna bele a pályázati folyamatba? Vegye fel a kapcsolatot az AGROTEC szakembereivel!