A faz.net/aktuell hírportál ismerteti a haskapnak (az élet és jó látás bogyójának) is nevezett kék mézbogyó fogyasztásának az emberi egészségre gyakorolt kedvező hatásait.

kék mézbogyó

Kék mézbogyó – fotó: Opioła Jerzy /wikimedia.org

Erről az eredetileg Japánból származó, de a világ északi körzeteiben széles körben elterjedt gyümölcsről már számos ismertetés jelent meg, de fogyasztása Magyarországon és Közép-Európában egyelőre nagyon alacsony, élelmiszerként történő termesztését Európában csak 2018-ban engedélyezték.

Ennek, a műtrágyát és növényvédő szert alig igénylő cserjének a magas tápértékű gyümölcse jelentős arányban tartalmaz vitaminokat (A- C- és E-), ásványi anyagokat, illetve antioxidáns vegyületeket, amelyek alapján a belőle sajtolt levet (amely egyesek szerint rákos betegségek kezelésére is alkalmas) több országban gyógyszertárban árusítják.


A bogyónak az orvosok által az éjszaka repülő pilótáknak ajánlott fogyasztása bizonyítottan javítja a látásuk élességét, és csökkenti a szemfáradást. A bogyók különleges előnye azok intenzív (természetes) színezéktartalma.

A tudósok szerint érthetetlen, hogy a világ nagy része egészen a legutóbbi időkig nem vett tudomást a gyümölcsről. Szerencsére, pár száz évvel ezelőtt néhány merész úttörő Európában és Észak-Amerikában úgy döntött, hogy a hosszú élet és a jó látás titka nem lehet a japánok kizárólagos kiváltsága.

A növényre egy kiállításon Michael Decker, német gazda is felfigyelt, és elkezdte azt termeszteni, amit más ritka növényekkel (tönkölybúza, spárga, articsóka, stb.) azóta is folytat. Remélhetőleg ennek nyomán más közép-európai fogyasztók is kedvet kapnak rá.

Forrás: faz.net