A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) Szent István Biztonságkutató Központjának kihelyezett innovációs műhelyét adta át március 11-én Jánoshalmán, a Renner Bt. központi telephelyén dr. Gyuricza Csaba rektor és dr. Renner Tamás, a cég műszaki igazgatója, fejlesztési vezetője. Az eseményen a partnerek együttműködési megállapodást írtak alá innovatív biztonságkutatásokban történő közös részvételre.
Dr. Renner Tamás Gödöllőn, a MATE jogelődjén szerzett diplomát, majd doktori fokozatot. Az együttműködési megállapodás aláírása alkalmából elmondta, hogy az 1991-ben alapított Renner Bt. meghatározó szerepet tölt be műszaki gumiáruk, ezen belül prés-vulkanizált gumi-fém-termékek gyártásában. A cég 320 dolgozója két műszakban hetente 800 ezer alkatrészt készít, amiket sífelvonóktól az Air France légitársaságig elsősorban Nyugat-Európában használnak fel. A cég árbevétele tavaly elérte a 4 milliárd forintot.
Dr. Gyuricza Csaba és dr. Renner Tamás – Fotó: MATE
A 2003-ban kidolgozott átütő erejű stratégiájuk pillérei a gyors árajánlatadás, a versenyképes ár és az azonnali szállítás. Ennek a megvalósításához egymilliárd forint értékű eszközberuházást hajtottak végre és folyamatosan fejlesztik mérnökcsapatukat. Munkájukat modern számítógépes géppark segíti.
A cég a Renner-50 univerzális összkerékhajtású erőgép projektjével a magyarországi traktor-előállítás újraindítását tűzte ki célul. E fejlesztés révén kertészetek, állattartó telepek és kommunális üzemek számára gyárthat elérhető árú, magas minőségű, alacsony üzemeltetési költségű erőgépeket.
A műszaki igazgató szerint a gazdasági fejlődés kulcsa és záloga az egyetemek, a kutatóintézetek és a magántőke összefogása.
A Renner Bt. a Renner-50 univerzális összkerékhajtású erőgép projektjével a magyarországi traktor-előállítás újraindítását tűzte ki célul – Fotó: MATE
Dr. Gyuricza Csaba gratulált a jánoshalmi cég eredményeihez. Elmondta, hogy a járvány és a háború ráirányítja figyelmet a nemzeti önrendelkezés erősítésére az élelmiszeriparban és a szolgáltatások területén. Erőgépek gyártására is szükségünk van. Magyarország képes az élelmiszer-önellátásra. Hazánknak a nemzetközi piacokon elsősorban technológiák és tudás értékesítésében vannak lehetőségei, amihez elkerülhetetlen az egyetemek együttműködése a magántőkével, kiemelten a magyar tulajdonú vállalkozásokkal. Örömteli, hogy a Renner Bt. egyetemi gyökerekkel rendelkezik.
A MATE jogelődjei eddigi is sok eredményt értek el, de ezt a tevékenységet az eddigieknél határozottabban, szervezettebben kell végezni az egyetem portfóliójába eső valamennyi területen. Így érhető el az a cél, hogy főtevékenységében, az oktatásban kiváló szakembereket képezzen. Ezért szervez az intézmény innovációs és tudásközpontokat, kihelyezett innovációs műhelyeket, ahogyan az Jánoshalmán történik. Az öncélú kutatásoknak ugyanis lejárt az idejük.
A MATE rektora arról is szólt, hogy a traktorgyártásban nemzetközi kitörési lehetőségeket is lát, akár tudásexportban, akár további kutatásban és fejlesztésben.
A MATE Biztonságkutató Központja minden olyan területet kutat, amely valamilyen szakmai vagy tudományos szempontból kapcsolódik a biztonsághoz, vagy érinti azt. A jánoshalmi kihelyezett innovációs műhelyben rendelkezésre állnak az innovációhoz, kutatáshoz és fejlesztéshez szükséges feltételek. A műhely igény és lehetőség szerint szakmai gyakorlatra fogadja a MATE hallgatóit, elősegíti szak- vagy diplomadolgozatok, doktori értekezések elkészítését.
Dr. Máthé László, a MATE Külkapcsolati és Koordinációs Központ vezetője kiemelte a Renner Bt. rugalmasságát. Stratégiájuk fontos eleme az, hogy gyorsan át tudják állítani a gyártósorukat és maguk gyártják le a szerszámaikat. Ez elősegíti a piaci függetlenségüket. A csarnokokat is maguk építik. A kihelyezett innovációs műhely révén adottak a feltételek a MATE-val közös projektek megvalósításához.
Ez a megjelenés a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemmel történt együttműködés keretében jött létre.