Az Agrárközgazdasági Intézet mezőgazdasági gépek első féléves forgalmát taglaló, most kiadott jelentéséből kiderül, hogy a magyar gazdálkodók egyre nyitottabbak a technológiai fejlesztésekre és a korszerű technikai eszközök alkalmazására.

Az egyéni gazdaságok és a társas vállalkozások 174,9 milliárd forint értékben vásároltak új mezőgazdasági gépeket és eszközöket a 2023. január–júniusi időszakban, ami 6 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi eladásokat. Ugyanebben az időszakban alkatrészekre 43,6 milliárd forintot fordítottak, ami 2 százalékos növekedés a bázisidőszakhoz képest. A géppiacon belül az erőgépek a meghatározók 63 százalékos részesedéssel, míg a munkagépek és egyéb gépek a forgalmazás 37 százalékát tették ki. A teljes értékesítésen belül a traktorok 32, a gabonakombájnok 20 százalékos arányt képviseltek.

AKI

Az ismert nyugati, kelet-közép-európai, illetve távol-keleti traktormárkákból a 2023. január–júniusi időszakban a bázisidőszakinál 595-tel kevesebb, azaz 1355 új kerekes traktor frissítette a gépparkot csaknem 55 milliárd forint értékben. Közöttük a legnagyobb részarányt az 50 LE alatti, valamint a 101–140 LE-s kategória képviselte 19, illetve 23 százalékkal. Az első félévben a gabonakombájn-piac bővült jelentősen, 256 új arató-cséplő gép került a gazdaságokba 34,2 milliárd forint értékben, míg 2022 ugyanezen időszakában 220-at értékesítettek 26,8 milliárd forint értékben.


A kis és közepes teljesítményű traktorok forgalma jelentősen visszaesett, a 260 LE fölötti traktorok értékesített mennyisége ugyanakkor, több mint 60 százalékkal nőtt. 2023 első hat hónapjában – a Datahouse Kft. első forgalomba helyezési kimutatása alapján – a márkák versenyében az éllovas a John Deere, a második legnépszerűbb márka a CLAAS volt, és a 3. helyre került a New Holland. A dobogósok után a Solis, nyomában pedig a Fendt következik. Az élcsoportot a Case IH, a Massey Ferguson és a Deutz-Fahr követi.


A gyümölcs- és szőlőápolás gépei iránt jelentősen csökkent a kereslet. Az öntözőgépek forgalma is jelentősen elmaradt a 2022. I. félévi eladásoktól, a 2023. január–júniusi időszakban 3,3 milliárd forintért értékesítettek lineáris, körforgó rendszerű, csévélődobos és csepegtető öntözőberendezéseket, míg egy évvel korábban 4,9 milliárd forint értékben.