Ezekre a hibridekre a kritikus, hőstresszes időszakot megelőző, korábbi virágzás a jellemző, így csökkentve a virágzáskori stressz kockázatát. A fajtatulajdonosok képviselői a termelői érdekek maximális figyelembevételével ajánlják a stabil, nagy termésre képes korai kukoricákat.
Az ismertetőért kattintson a névre!
Szabó Balázs termékfejlesztő
Agromag Kft.
A 2024-es év időjárása jelentős kihívásokat hozott a kukoricatermesztésben, különösen a szélsőséges időjárási körülmények miatt. A téli csapadék kedvezően hatott a talaj nedvességtartalmára, ami biztosította a vetőmagok csírázásához szükséges feltételeket. Ugyanakkor a nyári időszak rendkívül forrónak bizonyult: az országos nyári középhőmérséklet 23–25 °C között alakult, míg az Alföld déli területein meghaladta a 25 °C-ot. Ez jelentősen meghaladta az 1991–2020-as sokéves átlagot (20,8 °C), a 2024-es nyári átlaghőmérséklet ugyanis elérte a 23,5 °C-ot.
A hőségnapok száma kétszeresére nőtt, a forró napoké és meleg éjszakáké pedig 4,5-szeresére emelkedett, ami jelentős stresszt okozott a növények számára. Különösen gondot okozott a légköri aszály, amely helyenként akadályozta a növények termékenyülését a virágzás idején, különösen ott, ahol a talajban nem állt rendelkezésre elegendő nedvesség. Ahol volt elegendő nedvesség a talajban, ott a termékenyülés rendben megtörtént, de az aszály hatására a csövek aprók, a szemek pedig kicsik és könnyűek maradtak. Ez a jelenség számottevő termésveszteséghez vezetett.
A terméskiesés mérséklésére a 2024-es év néhány megoldást is kínált. A megfelelő időben történő vetés, valamint a megfelelő éréscsoport (FAO) kiválasztása kulcsfontosságúnak bizonyult a termésveszteségek elkerülésében vagy minimalizálásában. Ezek az alkalmazkodási stratégiák hangsúlyozzák a termesztéstechnológia szerepét a szélsőséges időjárási körülmények kezelésében.
Az Agromag Kft. által szervezett kísérletek eredményei rámutattak arra, hogy sok vizsgálati helyszínen a korai érésű kukoricahibridek termésátlaga meghaladta a későbbi éréscsoportba tartozó társaikét. Ennek oka, hogy a korai hibridek még a légköri aszály kialakulása előtt befejezték a virágzást, így a termékenyülés zavartalanul zajlott le, és a csövek is ki tudtak fejlődni.
A kísérletek nem csupán a korai kukoricák stressztűrő képességére világítottak rá, hanem arra is, hogy ezek a hibridek kimagasló és stabil termőképességet nyújtanak.
Szeretném önöknek bemutatni az Agromag kft. kínálatában lévő korai érésű hibrideket, amelyek kiemelkedő megoldást jelenthetnek a légköri aszály okozta termésveszteség mérséklésében.
A Zombor (FAO 290-310) egy korai érésű szemeskukorica, amely kiváló alkalmazkodóképességgel rendelkező háromvonalas hibrid. Stabil terméshozamát még száraz évjáratokban is képes biztosítani, ami az erős genetikai alapjának köszönhető. Emellett kiemelkedő előnye a gyors vízleadási képessége, amely lehetővé teszi az időben történő betakarítást, hozzájárulva a gazdaságos és hatékony termesztéshez. Éréscsoportjában kimagasló teljesítményt nyújt, így megbízható választás a termelők számára.
A Zombor terméseredményei
|
A Cenzus (FAO 300-320) egy korai érésű, lófogú-féllófogú szemtípussal rendelkező kukorica, amely kiemelkedő alkalmazkodóképességgel és kiváló szárszilárdsággal rendelkezik. Korai virágzása jelentős előnyt jelent, mivel lehetővé teszi, hogy a növény a légköri aszály kialakulása előtt befejezze a termékenyülési folyamatot, így elkerülve az aszály okozta stresszt. Alacsony FAO-száma ellenére a hibrid sokáig zöld, amely 2024-ben hozzájárult a jó terméséhez a különösen száraz területeken.
Közepes hidegtűrő képessége miatt hideg talajba nem ajánlott vetni, de megfelelő talajhőmérséklet esetén erélyes kezdeti fejlődése biztosítja a gyors növekedést. Szárszilárdsága és állóképessége kiváló, a termesztési időszak végéig stabilan ellenáll a különböző környezeti hatásoknak.
fotó: Agromag
Már régóta bizonyít a Shakira (FAO 320-340) hibridünk. Intenzív vízleadású, kifogástalan csőpenész-ellenállósággal rendelkező hibrid. Az éréscsoport végére jellemző magas termőképességgel és kiváló szárazságtűréssel rendelkezik. Csőpenész-ellenállósága kiemelkedő, meghaladja a piacon lévő hibridek többségét. Gyors és ideális vízleadásának köszönhetően általában az őszi esőzések előtt betakarítható, ezáltal csökkentve a betakarítási kockázatokat. Kiváló teljesítményt nyújtott kései vetésekben is, ami bizonyítja sokoldalúságát. Vetőmagjának ár-érték aránya rendkívül kedvező, így gazdaságos választás a termesztők számára.
A Shakira fajszi fajtasorban elért eredménye 2024
A korai kukoricák termesztése nemcsak a légköri aszály okozta stressz elkerülésében nyújt hatékony megoldást, hanem lehetőséget kínál a stabil terméshozam és a gazdaságos betakarítás biztosítására is. Az Agromag Kft. hibridjei a kiváló genetikai alapoknak és a sokoldalú alkalmazkodóképességüknek köszönhetően bármilyen termesztési körülmények között kimagasló teljesítményt nyújtanak.
Válassza az Agromag Kft. hibridejit, hogy gazdasága ne csak a jelen kihívásainak feleljen meg, hanem hosszú távon is eredményesen működhessen!
Sólyom János vetőmag-termékmenedzser
Corteva Agriscience
Az elmúlt évek időjárási és közgazdasági körülményei jelentős hatással voltak a hazai kukoricatermesztésre és a gazdálkodók hibridválasztási szempontjaira egyaránt. Egyre nagyobb szerepet kap a hibridek termésstabilitása, az a képessége, hogy mennyire tűri a különböző termesztési körülményeket, minél kiszámíthatóbb termést biztosítva. Ezt az elvárást hivatott segíteni a Pioneer® Optimum® AQUAmax® hibridköre, ezen belül a korai éréscsoportban a P9415, a P9398 és a P9944 emelendő ki.
A tenyészidő szerint haladva első a sorban a P9415 hibrid, hiszen FAO-száma 350. Ez a hibridünk kiállta az idők próbáját, ugyanis a 2017-es hazai regisztrációját követően folyamatosan igény mutatkozik rá a gazdálkodók részéről. Rendkívüli adaptációs képessége segíti a sikeres termesztést, ezt nemcsak a saját kísérleteinkben tapasztaltuk, hanem a független GOSZ-VSZT-NAK kukorica posztregisztrációs kísérletekben, a korai fajták (FAO 300-399) mezőnyében is megmutatta. Visszatekintve az elmúlt öt évre ebben a kísérletben, kivétel nélkül mindegyik évben a csoportátlagnál magasabb termést adott:
2020 – 102,8% termés a csoport átlagához képest,
2021 – 103,0% termés a csoport átlagához képest,
2022 – 101,5% termés a csoport átlagához képest,
2023 – 103,8% termés a csoport átlagához képest,
2024 – 102,7% termés a csoport átlagához képest.
Magyarország minden termőhelyére ajánlott, de különösen azoknak a termelőknek javaslom, akiknél rendszeres probléma az intenzív növekedés időszakában és virágzás idején előforduló hő- és szárazságstressz. Őszi kalászos-előveteménynek is alkalmas.
Második a sorban a P9398 hibrid, FAO-száma 370. Hazánkban regisztrált kukorica, 2021-ben a Nébih regisztrációs kísérleteiben 105,4%-os termést adott a sztenderd hibridek átlagához képest.
Kiválóan tolerálja a száraz viszonyokat, ez jól látszott az elmúlt években fejlesztői kísérleteinkben, ahol dinamikus vízleadása is megmutatkozott. Szintén alkalmas őszi kalászos-előveteménynek.
Különösen jól tűri a stresszes körülményeket, ezáltal magasabb tőszámon is terméstöbbletet ad, segítve a profit maximalizálását.
A tenyészidőben felfelé haladva következik az erőteljes megjelenésű és 390-es FAO-számú P9944, a legújabb generációs kukoricahibridjeink egyik képviselője. A kiugró termésszintjéhez társuló viszonylag alacsony betakarításkori nedvességtartalom miatt emelkedett ki fejlesztői sorainkban. Kiválóan viseli a száraz és stresszes körülményeket, vízleadási dinamikája gyors. Termőképességét igazolta eltérő időjárású években is, a GOSZ-VSZT-NAK kukorica posztregisztrációs kísérletekben, a korai fajták (FAO 300-399) mezőnyében 2023-ban első (109,9%-os termés a csoport átlagához képest), majd 2024-ben második lett (104,4%-os termés a csoport átlagához képest).
Tenyészideje miatt a hazai termelők többségének vetésszerkezetébe könnyen beilleszthető.
Bátran javaslom a hazai termelők részére mindegyik felsorolt Pioneer® hibridet, hiszen mindhárom kukorica kiváló adaptációs képességgel rendelkezik.
Nagy Csaba marketingvezető
KWS Magyarország Kft.
A 2024-es GOSZ-VSZT-NAK kukorica posztregisztrációs kísérletek köztermesztés számára legfontosabb éréscsoportjában (a korai csoport - FAO 300-399) első helyezett a KWS OLTENIO!
A KWS modern hibridjének dicsőségfala a dupla Magyar Kukorica Klub-ezüstérem után most arannyal bővült. Fényes GOSZ-VSZT-NAK arannyal, mely kísérleti rendszer a legelismertebb és legrelevánsabb lehetőség a nemesítőházak számára, hogy független körülmények között mérjék össze legjobb hibridjeik tudását. A KWS OLTENIO második éve bizonyítja egyedülálló termesztési értékeit, melyek nemcsak a versenytárs hibridekkel szemben teszik győztes hibriddé, hanem a magyarországi kukoricatermesztés legpotensebb hibridjévé emelik. A KWS OLTENIO egy igazi vezérhibrid, melyre bátran alapozhatjuk az éves kukoricatermesztésünk sikerét.
A KWS OLTENIO a kísérleti rendszer 8 helyszínének átlagában 13.41 t/ha termést ért el, 16.1 % átlag szemnedvesség mellett. Az első hely megszerzéséhez elengedhetetlen volt, hogy a stressz sújtotta, alacsony termésszintű helyszíneken a legjobbak között szerepeljen (pl.: Iregszemcse – 8.4 t/ha)! Kiemelkedő termőképességét példázzák a kedvező területeken elért eredményei (Gyulatanya – 16.5 t/ha; Hajdúböszörmény – 15.9 t/ha; Kisbábolna – 15.44 t/ha).
A KWS OLTENIO a magyarországi kukoricatermesztésben legfontosabb érésidőben, a korai csoportban (FAO 300-399) jelent egyedülálló kategóriát:
• a sikeres cső és szemkötés biztosítéka a korai virágzás és a jellegzetes szinkronvirágzás
• jól elágazó, gazdag pollentermő címert nevel, tovább növelve a beporzás biztonságát
• alacsony termésszinten kiemelkedő terméselőny
• magas termésszinten biztonsággal versenyképes az érzékeny bőtermő hibridekkel
• kivételes alkalmazkodóképesség a változatos időjárási és termőhelyi viszonyokhoz
• alacsony betakarításkori szemnedvesség
• modern, generatív növényhabitus
KWS – az első számú alternatíva!
Dr. Szűcs Péter napraforgó és kukorica termékfejlesztési vezető
Limagrain Hungária Kft.
A hazai időjárási viszonyok kiszámíthatatlansága miatt az utóbbi években kiemelt fontosságúvá vált a koraiság. Az előrejelzések szerint az időjárás szélsőséges mivolta az elkövetkező években is jellemző lesz térségünkre. Cégünk a nemesítés során évek óta különös figyelmet fordít a magas terméspotenciálon túl a szárazsággal szembeni ellenállóságra és a koraiságra.
A korai hibridek használatának előnye, hogy a virágzási időt egy kicsit előbbre hozzuk, így csökkentve a virágzáskori stressz kockázatát. Továbbá a korábban lekerülő kukorica után több idő áll rendelkezésre talaj-előkészítésre, ez főleg akkor fontos, ha őszi vetésű növény követi a vetésforgóban a kukoricát.
LG 31.305
szemes FAO 300-310
Éréscsoportján belül (korai) nagy terméspotenciállal rendelkező, magas, homogén növényállományt nevelő hibrid. Nagyon jó aszálytűréssel és termőhely-stabilitással rendelkezik. Csővég-berakódása, magminősége kiváló, és hektolitersúlya is magas.
IKR kísérletek 2023.
FAO 290-350 csoport, 9 helyszín
Azoknak a termelőknek ajánljuk, akik
• a korai szegmensből szeretnének választani, de a magas hozamról sem akarnak lemondani,
• a korai betakarítást részesítik előnyben, vagy másodvetéshez keresnek rövid tenyészidejű hibridet.
• Kimagasló terméspotenciál
• Jó betegség-ellenállóság
• Magas hektolitertömeg
LG 31.325 (Limagold)
szemes FAO 320-330
A Limagrain Hungária Kft. 2021-ben Magyarországon regisztrált kukoricahibridje. A hibrid kimagasló hozamának záloga a kiváló terméspotenciál, a termésstabilitás és a szárazságtűrés. Többek között azoknak a termelőknek ajánljuk, akik meg vannak elégedve a Limanova teljesítményével, de szeretnének egy újabb szintet lépni terméspotenciálban.
Az LG 31.325 (Limagold) terméseredményei bemutató fajtakísérletekben, 2023.
Mindenkinek ajánljuk, aki
• a termésstabilitást és a szárazságtűrést részesíti előnyben a hibridválasztáskor,
• egy kompakt, betegségeknek ellenálló, dőlésre nem hajlamos kukoricahibridet keres a korai szegmensben.
• kimagasló terméspotenciál
• kiemelkedően jó termésstabilitás
• nagyon jó kezdeti fejlődés
LG 31.350
szemes FAO 350-360
Az első generációs Danubia hibridek közül való, kiváló terméspotenciállal rendelkező kukoricahibrid. Helyi és a világon minden nemesítőház által használt genetikai források felhasználásával nemesítettük, ezáltal a helyi körülményekhez nagyon jól alkalmazkodó hibridet kaptunk. Vastag, közepesen hosszú csövei vannak, melyen a szemsorok száma elérheti a 18-20-at. A hibrid csőeredési pontja állományszinten rendkívül homogén, csőmérete kiegyenlített, szemei hosszúkásak, mélyen ülők.
Mezoparcellás üzemi kísérlet 2024. Helyszín: Fajsz
Mindenkinek ajánljuk, aki
• a termésstabilitást és a szárazságtűrést legalább annyira fontosnak találja, mint a terméspotenciált,
• felismeri a helyi környezeti feltételekhez történő nemesítés fontosságát.
• egyedülálló szárazságtűrés
• kiemelkedő termésstabilitás
• nagyon jó terméspotenciál
További információ a kukoricahibridekről itt érhető el.
Lovász Ágota termékfejlesztő
SAATEN-UNION Hungária Kft.
A termelők továbbra is leginkább a korai, a FAO 300-as csoportba tartozó kukoricákat keresik.
A korábbi években jellemzően még az északi régiókban preferálták a rövidebb tenyészidejű kukoricákat, a déli régiók bátrabban vetettek akár FAO 450 feletti hibrideket is. Ez az eltérés mára kevésbé látható, mivel a déli régiók is csökkentették a magas FAO-számú állományok arányát a kisebbek javára.
Ennek a tendenciának elsősorban az az oka, hogy a rövidebb tenyészidejű kukoricákra általában korábbi virágzás jellemző, ami kritikus pontja a potenciális termésmennyiség elérésének. Így nagyobb az esélye, hogy a hibridek virágzása nem csúszik bele a leginkább aszályos időszakba, ami manapság már szinte minden évben súlyos hozamcsökkenést okoz Magyarország jelentős részén.
A korábbi években megszokott májusi csapadékot viszont ideális fejlettségi állapotban kapja a növény, és jobban tudja hasznosítani. A FAO 300-as csoport vetésének további előnye, hogy a tavaszi növényvédelemmel kapcsolatos munkacsúcs is elhúzható.
A SAATEN-UNION kínálatában több kimagasló termőképességgel rendelkező korai hibrid is található, amelyek termésstabilitása és stressztűrő képessége is kiemelkedő.
A KABANERO (FAO 340) megnyerő habitusának, alacsony csőillesztésének, vékony csutkájának köszönhetően könnyen és jól ütemezhetően betakarítható, ezáltal az őszi hibridbúza-vetéseknek időben helyet biztosít. Erős gyökérzetének és stabil szárának köszönhetően a betakarítás megcsúszása sem csökkenti a termésmennyiséget, a kukorica biztonsággal aratható. A KABANERO magas termőképessége mellé gyors vízleadás társul.
A BARINGTON (FAO 350) költséghatékonyan termeszthető bármilyen termesztési intenzitás mellett. Ezt mi sem bizonyítja jobban, mint hogy az Agrofil-SZMI Kft. 2023-as kisparcellás nitrogén- és tőszámkísérletében 55, 65, 75 és 85 ezres tőszámokon, 60, 120 és 180 kg/ha nitrogéndózisok mellett is az egyik legkiegyenlítettebb és legstabilabb, 10 tonna feletti eredményeket hozta.
REPLIK (FAO 380) nevű csúcshibridünkről szinte mindenki hallott már: kimagasló termésstabilitásával és magas szintű jövedelmezőségével évek óta biztosítja helyét portfóliónkban.
A DUELING (FAO 390) kifejezetten alacsony hibrid, így hatékonyabb lesz a tarlókezelés. A tavalyi GOSZ–VSZT–NAK posztregisztrációs kísérletben 16 t/ha-os eredményével újra bizonyított.
A SYNOPSIS (FAO 390) idén is a legjobbak között szerepelt a kínálatunkban, de a versenytársak legnagyobb területen vetett hibridjeivel is felveszi a versenyt. Vízleadó képességben pedig vetekszik az élen járó BADIANE hibridünkkel.
Érjünk el közösen sikereket, és válasszon ön is a SAATEN-UNION Hungária Kft. megújult kukoricaportfóliójából. Ha kérdése van, keresse területi képviselőinket, akik segítenek eligazodni gazdag vetőmagválasztékunkban.
További információk elérhetők a SAATEN-UNION kukoricahibridjeiről itt.
Dr. Bódi Zoltán vezető fejlesztőmérnök
Syngenta Kft.
A tavalyi év kukoricatermesztés szempontjából viszontagságosnak mondható hatásai után ismét lehet a vetésidőn gondolkozni. A 2024-es évet elemezve a területek nagy részén az április első dekádjában elvetett kukoricák adták a legmagasabb termésszinteket a demonstrációs kísérleteinkben országszerte, a délkeleti, több éve e tekintetben hendikeppel terhelt országrészben még a március végi vetések sem voltak ördögtől valók.
Klasszikusan mit várhatunk el a megszokottnál korábbi vetésekkel:
• Az arra alkalmas!!! hibrid korai kelését és gyors kezdeti fejlődését már korai, akár 6 fokos talajhőmérsékletnél
• Gyors kezdeti fejlődésnek köszönhetően erőteljes gyökérzet/növény kialakulása, mely jobban tolerálja és regenerálódhat a talajlakó kártevők kártételével szemben
• A növény fejlődésének előrébb hozatalával korábbi virágzást tudunk elérni, elkerülve a stresszesebb, aszályosabb periódust a terméskötés idején
• A terméskötés biztosabb, a szem/kialakulás/telítődés zavartalan megindulása, folyamata
• Korábbivá válik az érés, alacsonyabb szemnedvesség-tartalmú betakarítás és ezzel együtt a szárítási költségek redukálásának lehetősége
Munkaszervezési okokból kifolyólag, illetve táblaszinten korai vetésre alkalmasabb területeknél (hamarabb felmelegedő, jó vízgazdálkodású stb.) és természetesen megfelelő időjárási körülmények között a korai vetésre alkalmas hibridekkel elkezdhetők a vetések. Természetesen nem szabad fejjel a falnak menni, tehát az időjárási előrejelzéseket, elemzéseket mindenképp nyomon kell követni!
A korai kukoricáink új szereplője az SY Helenor (FAO 310-330) hibrid korai FAO300-as érésidejével, kiváló virágzásszinkronizálásával és jó termékenyülőképességével rendelkezik. Homogén, egységes, jól berakott csövek és gyors vízleadás mutatja a koraiságát. Nem hagy nagy szármaradványt, kiváló kalászos-elővetemény.
A jó-ár érték arányú hibridek között kiemelkedő tudású korai hibridek az SY Ozone (FAO 330-340) és az SY Scorpius (FAO 350-360). Az SY Ozone korai, kiváló évjárati stabilitással rendelkező, magas termőképességű hibrid, Európa keleti, gyengébb termőképességű extenzívebb termesztésű helyein már bizonyított. Az SY Scorpius nagyon jó agronómai jellemzőkkel bír, szárszilárdsága, jó csőegészsége a tavalyi szezonban is megmutatkozott, a viharral terhelt nyugati részeken éppúgy, mint az aszályos, kényszerérett, betegségekkel küzdő déli országrészekben.
A lehetőség adott, eltérő érésidejű, magas terméspotenciálú, gyors vízleadású hibridek a FAO300-as érésidő második feléből szintén az új genetikákat erősítik. Ezen hibridek az SY Artos (FAO 350-370) és az SY Stacio (FAO 360-380).
Magas szemsorszám, tökéletes csővégi szemkitelítés, a magas termés záloga (SY Stacio, 2024) – fotó: Syngenta Kft.
Az SY Artos hibrid a minden körülmény közötti stabilitásával és kiváló agronómiai tulajdonságaival hívta fel magára a figyelmet, míg az SY Stacio a gyors vízleadásával és az érésidejének legmagasabb termésszint ígéretével tűnik ki (Debreceni Egyetem Potenciál Kísérletében 19,4 t/ha, 2024-ben).
Megújult KÖRKÉRDÉS programunkkal ismét jelentkezünk hétről hétre. Olyan témákat helyezünk fókuszba, melyek a gazdálkodók számára támpontot adhatnak az inputanyag-beszerzés terén, valamint az egyes agrotechnológiai kérdésekben.