Saját kombájnnal pontosan időzíthetjük a betakarítást, ami a kiszámíthatatlanná váló időjárás miatt egyre fontosabbá válik. Persze nem minden gazdaságnak éri meg a gépberuházás, ehhez bizonyos üzemméretre, humánerőforrásra és persze tőkére is szükség van, de sok más tényezőt is figyelembe kell venni. E heti körkérdés szakértőink felsorolják, milyen esetben érheti meg bérszolgáltatás helyett saját gépbe fektetni, és azt is elmondják, hogy ha kombájnvételre adtuk a fejünket, hogyan válasszuk ki a legmegfelelőbb arató-cséplő gépet.

AXIÁL Kft., CLAAS gépüzletág

Milyen hektármérettől érdemes bérarattatás helyett kombájnvásárlásban gondolkodni?
A kombájn gazdaságosságát nem a betakarított hektármennyiség, hanem a betakarított növénykultúrák százalékos aránya határozza meg. Az elmúlt évek nyári aratási szezonjai változékony, szélsőséges időjárási körülményei leszűkítették a nyári termények betakarítására szánt időt. A gabonafélék betakarítására – a minőségi jellemzők elvárt szinten tartása mellett – 8-12 nap áll rendelkezésre. Az őszi kultúráknál tágabb az időablak, ott csak a szállítási és szárítási kapacitás, az őszi talajmunka sürgőssége és a vetés kezdete szabhat határokat.

kombájn

A kombájn gazdaságosságát nem a betakarított hektármennyiség, hanem a betakarított növénykultúrák százalékos aránya határozza meg – fotó: AXIÁL Kft.

Az AXIÁL-nál kapható kombájntípusok teljesítménye (napi 10 órás betakarításnál) 100-500 t/nap. CLAAS kombájn vásárlásakor annak teljesítményét a búza betakarítására szánt 8-12 napra méretezzék, és a járószerkezetek kiválasztásánál tartsák szem előtt a régiójukra jellemző szélsőséges őszi terepviszonyokat. A gazdaságossági számítások alapja tehát legyen az adott területen termesztett, időben betakarított, ezért értékesebb, minőségi terményfajtájukkal realizálható bevétel.

Mire figyeljünk és milyen szempontok alapján válasszuk ki a megfelelő kombájnt gazdaságunkba?
A kombájn kiválasztása a növénykultúrák figyelembevételével történjen. Méretezzék kombájnjukat a nyári betakarítási teljesítményigényre (tonna /nap), az őszi betakarításnál fellépő szélsőséges területi adottságokat is figyelembe véve. Ez utóbbi alapján válasszanak szélesebb gumiköpenyeket, hevederes járószerkezeteket vagy éppen összkerékhajtást.

Vagyis, ha valaki 300 hektáron termeszt vetőmagbúzát vagy étkezési gabonát, és a realizálható hozam hektáronként 9 tonna, akkor egy napi 250 tonna teljesítményű kombájn vásárlását javasoljuk, hiszen az már elegendő teljesítménytöbblettel rendelkezik.

kombájn

A kombájn kiválasztása a növénykultúrák figyelembevételével történjen – fotó: AXIÁL Kft.

A speciális növényfajták (pl. repce) a vágóasztal kiválasztásánál játszanak szerepet. De ha ügyfelek apró- vagy fűmagvakat, lucernát vagy éppen rizst szeretnének betakarítani, akkor is egyedi módon összeállított felszereltségű kombájnra lesz szükségük. Egy CLAAS kombájnnak nem akadály a lejtős, lankás terület, és az sem, ha elvárt a hozamtérképek készítése, illetve a kombájn automatikus kormányzása.

Fontos a nagy teljesítményű vágóasztal és az alacsony üzemeltetési költség, milyen más szempontok alapján tájékozódjunk vásárláskor?
A nagyméretű vágóasztalok a kombájn megfelelő terhelését és kihasználtságát biztosítják. A megfelelően kiválasztott vágóasztal csökkentheti az üzemeltetési költségeket. Sokan kisebb vágóasztalt vásárolnak és nagyobb haladási sebességgel próbálják a teljesítményt növelni. A kisebb vágóasztal miatt több a táblavégi forduló, ez a holtidők növekedéséhez vezet. A típus választásánál gondoljuk át, szükség van-e a levágott termény szalmájának könnyű bálázására. Minden CLAAS kombájn bálázható rendet hagy maga után. A szalmarázóládás gépeknél ez természetes, de az excentrikus leválasztó rotoroknak köszönhetően a hibrid gépek is kíméletesen bánnak a szalmával.

CLAAS

A megfelelően kiválasztott vágóasztal csökkentheti az üzemeltetési költségeket – fotó: AXIÁL Kft.

A rendszeres napi karbantartás természetesen nélkülözhetetlen a kombájn élettartamának megőrzéséhez és működőképességének biztosításához. A kompresszoros motor (megfelelő tisztítólevegőt biztosít) és az automata zsírzó (az üzemóra állásnak megfelelően juttatja el a zsírt a megfelelő zsírzópontokhoz) lerövidíti a karbantartásra szánt holtidőket, így a kezelő a betakarításra tud koncentrálni.

Kiss Sándor, szántóföldi gépértékesítési osztályvezető, Gépkereskedelmi Üzletág, KITE Zrt.

Milyen hektármérettől érdemes abban gondolkozni, hogy bérarattatás helyett kombájnt vásároljunk?
Recept erre nincs, hiszen nagyon sok tényező befolyásolhatja a döntést. Abban az esetben, ha nincs igénybe vehető támogatás arató-cséplőgépre, akkor a kalkulációt megelőzően szükséges a humánerőforrás kérdésének tisztázása. A betakarítás a legtöbb esetben ugyanis növelt létszámmal folytatható megfelelő módon, valamint a gépüzemeltetés kérdéskörét is érdemes átgondolni. Ha ezt biztosítani tudjuk, akkor

a gazdasági számítás alapja leegyszerűsítve az értékcsökkenés és üzemeltetési költség összege szembe állítva a béraratás költségével.

kombájn

Kombájnvásárlás tervezésekor érdemes a munkaerő-szükséglettel is kalkulálni – fotó: KITE Zrt.

A mai üzembiztos gépek egy jó forgalmazói és szervizháttérrel viszonylag jól kalkulálhatók. Azonban nem szabad megfeledkeznünk a szélsőséges időjárási körülményekről. Gondoljunk itt azokra az esetekre, amikor az időben történő betakarítás minőségi, nagyobb értékű terményt jelent, melynek eladási ára is magasabb, míg a legkritikusabb amikor a bérvállalkozó 3-4 nappal később ér oda egy vihar vagy jégeső után, amikor a termést akár teljes mértékben elveszíthetjük, azaz a beruházás megtérülését a betakarítási biztonság torzítja leginkább.

Jellemzően azt tapasztaljuk, hogy 250-300 ha méretű konvencionális szántóföldi növénytermesztők már sok esetben új kombájnt vásárolnak a betakarítási biztonság miatt.

Mire figyeljünk és milyen szempontok alapján válasszuk ki a megfelelő kombájnt gazdaságunk számára? Fontos a nagy teljesítményű vágóasztal és az alacsony üzemeltetési költség, milyen más szempontok alapján tájékozódjunk vásárláskor?
Ha új kombájnt vásárlunk a gépkiválasztást a betakarítandó vetésszerkezet, illetve a terület nagysága befolyásolja leginkább. Ez adja meg a gép elvárható kapacitását. Napjainkban a betakarítási időablak szűkül. Ezért érdemes úgy kalkulálni, hogy egy növényféleség körülbelül 10 nap alatt betakarítható legyen.

kombájn

Ha új kombájnt vásárlunk a gépkiválasztást a betakarítandó vetésszerkezet, illetve a terület nagysága befolyásolja leginkább – fotó: KITE Zrt.

Az üzembiztonság ezért nagyon fontos szempont. 100%-os üzembiztonság nem létezik, így a gyors szervizháttér, valamint alkatrészellátás egyre nagyobb szerepet kap. A KITE Zrt. a gyártóval karöltve olyan rendszer fejlesztésén és üzemeltetésén dolgozik, mely preventív módon képes előre jelezni a hibát (Expert Alert).

A gép kihasználtságát nagy mértékben befolyásolja a gépbeállítás és üzemeltetés. Ezért az automatikus gépbeállítás és gépfelügyelet fontos kérdéskör, melyre napjainkban már kész rendszerek (JDLink, Interaktív kombájnbeállító rendszer, rövidítve: JD ICA) léteznek. A jövőbeli döntéshozatalt segítik az adatgyűjtő rendszerek (hozamtérkép, nedvességtérkép, fogyasztástérkép stb.), melyek sokszor kihagyhatatlan jellemzők.

KITE

Az automatikus gépbeállításra és gépfelügyeletre kész rendszerek léteznek – fotó: KITE Zrt.

A kihasználtságot célzó teljesítményszabályzó megoldásokat se hagyjuk figyelmen kívül, melyek az emberi hibatényezőt csökkentik. A magminőség olyan jellemző, amit a beruházáskor a szempontok elejére kell sorolni. A járképesség-fokozó megoldások (összkerékhajtás, differenciálzár, terhelés alatt kapcsolható váltó: Prodirve) vagy a hegyi kivitel (JD Hillmaster) pedig már csak hab a tortán.

Lőrincz István, New Holland termékmenedzser – betakarítógépek, Agrotec Magyarország Kft.

Milyen hektármérettől érdemes abban gondolkozni, hogy bérarattatás helyett kombájnt vásároljunk?
Mikor elkezdünk kalkulálni és papírra vetni a számokat annak érdekében, hogy megbizonyosodjunk a kombájnvásárlás megtérüléséről, figyelembe kell vennünk néhány olyan szempontot, amiket már nehezebb számokkal kifejezni, mégis jelentős változást eredményezhet a betakarítás eredményében.

Egy saját tulajdonú géppel és megfelelő odafigyeléssel a lehető legjobb időpontban tudjuk elvégezni a betakarítást, ami jelentős minőségi és mennyiségi (= bevételbeli) növekedést is jelenthet egy kiszámíthatatlanul érkező bérszolgáltatóhoz képest. A megfelelő időzítés évről-évre egyre meghatározóbbá kezd válni.

New Holland

Egy saját kombájnnal pontosan időzíthetjük a bekaraítást – fotó: Agrotec Magyarország Kft.

Saját kombájnnal biztosak lehetünk abban, hogy az üzemi paraméterek és a beállítások optimálisak, a minőség a cél és nem csak a lehető legnagyobb napi területteljesítmény (akár nagyarányú szórás, szemtörés mellett).

Általánosságban elmondható, hogy a legkisebb kombájn vásárlását is min. 150-200 ha földterület fölött érdemes fontolóra vennünk. Természetesen a beruházás megterülési idejét nagyban rövidíteni tudja a megvásárolt kombájnnal elvégezhető bérszolgáltatás lehetősége.

kombájn

Az Agrotec szakértője szerint a 150-200 ha földterület felett érdemes kombájnvételben gondolkodni – fotó: Agrotec Magyarország Kft.

Mire figyeljünk és milyen szempontok alapján válasszuk ki a megfelelő kombájnt gazdaságunk számára?Fontos a nagy teljesítményű vágóasztal és az alacsony üzemeltetési költség, milyen más szempontok alapján tájékozódjunk vásárláskor?

Amennyiben úgy döntöttünk, hogy kombájnt fogunk vásárolni, érdemes körültekintően és elfogultság nélkül tájékozódni a piacon. Milliók felesleges elköltése helyett pontosan határozzuk meg, hogy mekkora teljesítményű gépre van szükségünk. Vegyük figyelembe a földterületeink domborzati viszonyait, a jellemző talajkondíciókat, a táblák területét és a távolságokat, valamint mekkora szállító és tároló kapacitást tudunk biztosítani az aratás során. A kiszemelt gép teljesítménye legyen arányban a használni kívánt adapter méretével is: a megfelelő anyagellátás és az optimális motorterhelés kiemelkedően fontos a magminőség és az üzemanyag-fogyasztás szempontjából.

A gépválasztást nem csak a területünk nagysága, hanem a termények típusai is befolyásolhatják. Előfordulhat, hogy a kalászos termények aránya nagyobb a gazdaságunkban, melyek optimális betakarítási időtartama lehet akár 10-20 nap között is. Ilyenkor indokoltabb lehet nagyobb áteresztőképességű gép beszerzése is.

kombájn

A megfelelő gép kiválasztásakor a területi és vetésszerkezeti tulajdonságok mellett a szállító- és tárolókapacitást is figyelembe kell venni – fotó: Agrotec Magyarország Kft.

A piacon lévő sokféle csábító – vagy csak annak tűnő – ajánlat közül kell választanunk. Tájékozódjunk körültekintően a gépek alapfelszereltségét illetően is, mert meglepő eltéréseket tapasztalhatunk. Igen kellemes meglepetés mikor olyan funkció ment meg minket egy több órás kényszerpihenőtől amit felár nélkül kaptunk a kombájnhoz (ilyen lehet például egy egyszerű differenciálzár is).

Legyen a választott gépünk minden termény betakarítására alkalmas, főleg ha bérszolgáltatásban is gondolkozunk. Törekedjünk a nagy felfekvő felületre a talajtömörítő hatás csökkentése érdekében. Részesítsük előnyben az egyszerű konstrukciókat, hogy minimalizáljuk a fenntartási költségeinket és értékeljük a praktikus műszaki és kényelmi megoldásokat.

kombájn

Tájékozódjunk körültekintően a gépek alapfelszereltségét illetően is! – fotó: Agrotec Magyarország Kft.

Annak érdekében, hogy maximalizáljuk a cséplés kíméletességét és csökkentsük az eltömődésből adódó állásidőt, válasszunk nagy átmérőjű cséplődobbal szerelt gépet; ha a legjobb tisztamag-minőség és a nagy áteresztőképesség az elsődleges szempont orientálódjunk a tiszta ikerrotoros technológia felé. Például csak az erőforrások tekintetében millió forintos nagyságrendű üzemanyagfogyasztás-megtakarítást érhetünk el egy évre vetítve egy tiszta üzemű géppel.

Ezen dolgok csak egy kis része a sok tényezőnek és paraméternek, amit figyelembe kell vennünk. A jól megfontolt döntés elősegítése érdekében keresse bátran az Agrotec Magyarország Kft. szakembereit, hogy a gazdaságára testreszabott ajánlatot adjanak.

Szollinger János, kereskedelmi igazgató, AGRI CS Magyarország Kft.

Milyen hektármérettől érdemes abban gondolkozni, hogy bérarattatás helyett kombájnt vásároljunk?
Az elmúlt évek tendenciái alapján a terület nagysága csak részben befolyásolja, hogy érdemes-e saját kombájnt vásárolni. Egy ilyen beruházás esetén több mérlegelendő kérdés is van:
– van-e megfelelő szaktudású gépkezelő (aki betakarítani akar a géppel, nem csak learatni)?
– van-e a környéken igény béraratásra?
– új vagy használt kombájn vásárlása lenne-e gazdaságosabb?

kombájn

Nem csak a hektármérettől függ, hogy érdemes-e kombájnberuházást tervezni – fotó: AGRI CS Magyarország Kft.

Nem feltétlenül a béraratás a drága, az sokkal drágább, ha komoly idő- és anyagi ráfordítások után a terményt nem tudjuk időben betakarítani.

Általánosságban elmondható, hogy egy használt kombájnt már 100-150 ha-os üzemméretnél is érdemes vásárolni, viszont új gépbe beruházni 300 ha felett érdemes. De a fenti kérdések függvényében természetesen a gazdaságossági méret jelentős eltérést mutathat. Egy saját kombájn esetén biztosak lehetünk benne, hogy amint az időjárás és a termény megfelelő, azonnal munkába tud állni a gép, nem kell arra várni, hogy a bérkombájn mikor tud odaérni.

kombájn

Használt kombájnt már 100-150 ha-os üzemméretnél is érdemes lehet vásárolni – fotó: AGRI CS Magyarország Kft.

Mire figyeljünk és milyen szempontok alapján válasszuk ki a megfelelő kombájnt gazdaságunk számára? Fontos a nagy teljesítményű vágóasztal és az alacsony üzemeltetési költség, milyen más szempontok alapján tájékozódjunk vásárláskor?
A megfelelő kombájn kiválasztását mindenképp a helyi adottságok tényszerű elemzésével érdemes kezdeni: a gazdaság mérete, a földterületek tagoltsága, az egyes parcellák mérete, távolságuk egymástól, domborzati viszonyaik, a termesztett növények aránya, valamint az átlagos hozamuk; illetve figyelembe kell vennünk az adott gazdaság kiszolgáló géppark szállítási kapacitását, a tárolókapacitást. Ezek együttes elemzésével lehet az ideális gépet megtalálni a minél gyorsabb és hatékonyabb betakarítás érdekében.

Case IH

A megfelelő kombájn kiválasztását a helyi adottságok elemzésével érdemes kezdeni – fotó: AGRI CS Magyarország Kft.

Nem szabad csak a vételár alapján dönteni, mérlegelni kell az ajánlott gépek ár-érték arányát, értékállóságát, fenntartási költségeit, karbantartási igényét. Pl. a rotoros kombájnok nagyobb területteljesítményre képesek a hagyományos társaikhoz képest, viszont a vételáruk is magasabb általában.

kombájn

Ne csak ár alapján döntsünk! – fotó: AGRI CS Magyarország Kft.

A rotoros kombájnokban a CASE IH-nak több mint 35 éves tapasztalata van – ennyi idő alatt elég szélsőséges időjárási viszonyokban is –, ami a folyamatos feljesztéseknek köszönhetően egy nagyon kiforrott és hatékony gépcsaládot eredményez.

Farkas Balázs, beszerzési igazgató, Készenlét Zrt.

Milyen hektármérettől érdemes abban gondolkozni, hogy bérarattatás helyett kombájnt vásároljunk?
Tapasztalataink alapján 180-220 hektár az a határ, ahol érdemes elgondolkodni a saját üzemeltetésű kombájn vásárlásán. Érdemes figyelembe venni, hogy a környéken esetlegesen milyen lehetőségek vannak a bérmunka vállalására is, így a beruházásunk korábbi megtérülésének.

A bérmunka költsége jelenleg 18-22 ezer forint között mozog hektáronként és sokat számít a megtérülésben, ha a saját területünk mellett további bérmunkát tudunk vállani. Az az optimális, ha a beruházásunk értéke, az amortizációt is figyelembe véve 5-7 éven belül megtérül.

kombájn

Fontos számításba vennünk, mennyi bérmunkát tudunk vállalni a környékünkön saját gépünkkel – fotó: Készenlét Zrt.

A jelenlegi piaci kínálatban elérhető 4-5 ládás kis kombájnok bekerülési értéke 30-35 millió forint körül mozog, így egy Sampo V4 kombájn megfelelő kihasználtság mellett mind a két aratási szezonban 500-580 ha aratására alkalmas, optimális kihasználtság esetén.

Mire figyeljünk és milyen szempontok alapján válasszuk ki a megfelelő kombájnt gazdaságunk számára? Fontos a nagy teljesítményű vágóasztal és az alacsony üzemeltetési költség, milyen más szempontok alapján tájékozódjunk vásárláskor?
Új kombájn vásárlásakor minden esetben fontos figyelembe venni azt is, hogy mennyi idő alatt kell végezni a betakarítással, milyen a vetésszerkezetünk. Normál esetben napi 20-25 hektár aratásával lehet kalkulálni. a kalászosok, napraforgó, repce betakarítására kevesebb idő áll rendelkezésre, míg a kukorica esetében hosszabb időnk van.

kombájn

Új kombájn vásárlásakor a vetésszerkezet és a területünk domborzati adottságai fontos tényezők – fotó: Készenlét Zrt.

A megfelelő gép kiválasztásakor fontos, hogy a betakarítandó növényeinknek és területi adottságainknak megfelelő gépet válasszunk. Az erősen dombos vidékeken érdemes az összkerékhajtású gépeket választani, nagyobb, szélesebb kerekekkel, így biztonságosabban tudunk dolgozni. A vágóasztalok tekintetében a mai gépek legtöbbje rendelkezik már az elektronikus visszaforgatási és automatikus szintezési funkcióval, ezekkel szintén időt takaríthatunk meg.

A fülke kialakítása sem utolsó szempont – fotó: Készenlét Zrt.

A munkaminőség szempontjából fontos, hogy a cséplőszerkezet sebessége milyen tartományban állítható, erre is érdemes figyelmet fordítani. További munkaminőséget befolyásoló tényező a rostafelület nagysága és a hozzá tartozó tisztítószerkezet. Itt is érdemes az oldalsó megnövelt felületű rostákat választanunk, amennyiben a területünk nem sík. További munkakényelmet befolyásoló tényező a fülke kialakítása, az ülés és a kezelő szervek ergonómiája.

Körkérdéssel minden héten csütörtökön jelentkezünk újabb aktuális témákkal. Figyeld az Agroinform híreit!

Ha kombájnt vagy más mezőgazdasági gépet keresel, mindenképp nézz szét az Agroinform.hu Piacterén, hiszen több ezer hirdetés között válogathatsz. Ha pedig hirdetést adsz fel részt veszel legújabb nyereményjátékunkban!

A Fórum rovatban pedig a többi gazdával vitathatod meg az aktuális kérdéseket és oszthatod meg tapasztalataidat akár a betakarításról, akár a terménypiaci hírekről.