Nincs annál rosszabb, mint mikor a legnagyobb hajtás idején áll a betakarítógépünk. Hogy ezt mindenképp elkerüljétek, e heti körkérdésünkben megkérdeztük, hogyan érdemes felkészíteni gépeinket az aratásra. A következőket kérdeztük meg a hazai gépgyártóktól és -forgalmazóktól:
1. Mire figyeljünk az idei viszontagságos évben, hogy elkerüljük a betakarítógépek, bálázók komoly károsodását?
2. Hogyan előzhetjük meg a kombájn- vagy a bálázótüzeket?
Akik ezúttal válaszoltak: AGRI CS Magyarország Kft., Agrotec Magyarország Kft., Axiál Kft., Dorker Kft., Készenlét Zrt., KITE Zrt., Kuhn Center Magyarország Kft., McHale Kft., Valkon 2007 Kft.
Ábrahám Partik termékmenedzser – AGRI CS Magyarország Kft.
1. A legtöbb károsodás, meghibásodás a kellő odafigyeléssel és óvintézkedések betartásával megelőzhető. A száraz, poros időjárási körülmények között kiemelten fontos az olyan kopó gépelemek fokozott figyelemmel kísérése, mint pl. a csapágyak, görgők, szíjak vagy láncok.
A nem kellő figyelemmel és rendszerességgel történő karbantartás okozhatja az említett alkatrészek idő előtti elhasználódását, kopását, túlmelegedését, ami a száraz tarlón nagyon gyorsan tüzet okozhat; illetve az ezekkel kapcsolatban lévő más gépegységek járulékos meghibásodását.
Nagyon fontos továbbá a különböző szűrők folyamatos figyelése is, ezzel elkerülendő azoknak az eltömődése és az ebből esetlegesen kialakuló meghibásodások lehetősége. A gépek szakszerű karbantartását és szezonra való felkészítését minden esetben az adott gép kezelési útmutatójában leírtak szerint végezzük, illetve végeztessük az abban jártas szakemberekkel.
A gépek megfelelő napi karban- és tisztán tartása kiemelten fontos – fotó: AGRI CS Magyarország Kft.
Ezenfelül komoly szerepe lehet a károsodások elkerülésében a gép megfelelő felszereltségének is; pl a CASE IH betakarítógépeinek ferdefelhordója kőfogó vályjúval van felszerelve, így megakadályozza, hogy a rotor és a kosár közé nagyon kődarab kerüljön és ott kárt tegyen.
2. A mezőgazdasági gyakorlatban általánosságban elmondható, hogy a gépeket érintő tűzesetekért valamilyen túlmelegedett alkatrész mellett felgyülemlett száraz szalma vagy elektromos zárlat okolható. A gépek betakarítási szezont megelőző felkészítésében kiemelt fontossággal bír az üzemanyag, a mechanikus (pl. csapágyazások, súrlódó gépelemek megfelelő kenése) és elektromos rendszerek átnézése mellett a tűzoltó készülékek meglétének és szavatosságának ellenőrzése is. Természetesen ez utóbbi nem a megelőzés eszköze. A gépek megfelelő napi karban- és tisztántartása itt is kiemelten fontos.
A használatot követő megfelelő tisztítás nélkülözhetetlen a betakarító és bálázó berendezések esetében, hiszen így elkerülhető a száraz szalma betömődése olyan helyekre, ahol az később egy esetlegesen túlhevülő alkatrész miatt lángra kaphat. A takarítás legmegfelelőbb eszköze a sűrített levegő, pl. a CASE IH betakarítógépei is rendelkeznek olyan kompresszoros lefújató rendszerrel, amellyel a napi a takarítás könnyen elvégezhető.
Tégi Lajos vevőszolgálati mérnök – Agrotec Magyarország Kft.
1. Ahhoz, hogy elkerüljük a betakarítógépeink (kombájnok, bálázók) alkatrészeinek idő előtti kopását, most az idei aszályos évben még fontosabb a karbantartások elvégzése időben és a lehető legalaposabban. A forgó-kopó alkatrészek egyik legnagyobb ellensége a por. A napi karbantartások – csapágyak zsírzása és láncok olajozása – NEM maradhatnak el.
A betakarító adapterek pontos kalibrációja és beállítása is szükséges, hogy a talajkövetés megfelelően működjön, amivel megakadályozzuk a föld- és kőmaradványok bejutását a kombájn cséplő- és tisztítóegységébe. Lehetőség szerint napi szinten magasnyomású levegővel fújjuk le a lerakódott port, szármaradványokat és a pelyvát a kritikusabb helyekről.
2. A kombájn- és bálázótűzesetek legfőbb kiváltó oka az elmaradt, elhanyagolt karbantartási és tisztítási műveletek. Ha a napi zsírzás elmarad, akkor a csapágyak túlmelegedhetnek, és a csapágyházaknál felgyűlt por, pelyva, szalma könnyen begyulladhat. Mindegyik betakarítógéphez minimum 1 db porral oltót biztosítsunk, és e mellé még kiegészítő víztartályt is szerelhetünk fel, melyek segítségével a tűzesetet rövidebb időn belül el tudjuk hárítani.
A kombájn- és bálázótűzesetek legfőbb kiváltó oka az elmaradt, elhanyagolt karbantartási és tisztítási műveletek – fotó: Agrotec Magyarország Kft.
Rittgasszer Péter, CLAAS kombájnszervizmérnök – AXIÁL Kft.
1. Az idei, aszályos évben felrémlenek azok a 2003-as évben szerzett tapasztalatok, amikor a talajkövető rendszer hibájára hivatkoztak néhányan az adapteren történt károsodások miatt. Emiatt fontosnak ítélem az idei évben, hogy a talajkövető rendszerek alapbeállításait jól végezzük el, valamint a szükséges véghelyzetlementéseket és -kalibrálásokat fokozott figyelemmel tegyük meg! Ezekre a műveletekre kiemelten nagy hangsúlyt kell fektetnünk annak érdekében, hogy az adapter ne sérüljön, valamint ne okozzon meghibásodást a betakarítógépben. Nem utolsósorban, ha ezeket az egységeket jól állítjuk be, akkor a betakarítás során keletkezett levágatlansági veszteséget is minimalizálni tudjuk.
A betakarítás során keletkezett levágatlansági veszteséget is minimalizálni tudjuk – fotó: AXIÁL Kft.
2. A gépkezelői oktatásainkon is mindig elmondom, hogy három dolgot javaslok: fújatni, fújatni és fújatni! Komolyra fordítva a szót: a megemelkedett károsanyag-kibocsátási normák hozták magukkal, hogy az égési csúcshőmérsékletek megemelkedtek. Ezzel párhuzamosan a motortechnológiák is bonyolódtak. Mindebből adódóan a napi karbantartás része kell hogy maradjon a motortérnek és a kipufogógáz-utókezelő rendszernek a napi tisztása. Extrém poros körülmények esetén, valamint olajos magvak betakarítása mellett naponta akár többször tegyük meg ezt a tisztítást!
Dorker Kft.
1. A kombájnok szezon előtti karbantartásáról a teljesség igénye nélkül:
• Teljes átvizsgálás, szervizelés. Olajak, szűrők cseréje.
• Ferde felhordó tengelykapcsolójának átvizsgálása, beállításának ellenőrzése.
• Tisztamagcsiga, -vágóasztalkonzol-csiga tengelykapcsolójának átvizsgálása, beállításának ellenőrzése.
• Meghajtó láncok, szíjak, terelő és feszítő görgők ellenőrzése, szükség szerinti cseréje.
• Dobfordulat-csökkentő csapágyazásának, tömítettségének, kenőanyagszintjének ellenőrzése.
• Aratógép terményspecifikus beállítása (fordulatszámok, hézagok, vágóasztal-magasság).
• Minőségi, gyári pótalkatrészek használata a javításokhoz.
Deutz-Fahr kombájn – fotó: Dorker Kft.
2. A tűzmegelőzéssel kapcsolatos legfontosabb teendők:
• Szezon előtti átvizsgálás keretében, és a szezon alatt kiemelten fontos a csapágyak átvizsgálása, rendszeres ellenőrzése (csapágyhézag, melegedés).
• Megfelelő – gyárilag előírt illesztésű – csapágyak használata a működés közbeni túlmelegedés, majd kigyulladás elkerülése céljából.
• Napi karbantartások pontos elvégzése. Portalanítás. Motortértisztaság.
• Motortérkifújó ventilátor rendszeres ellenőrzése, karbantartása.
• Zsírzó rendszer működésének, zsírzó vezetékek átjárhatóságának, zsírzó pontok áteresztésének ellenőrzése. Elkerülendő a csapágymegszorulásokat és túlmelegedéseket.
• Elektromos rendszer ellenőrzése: megfelelő erősségű, minőségű olvadó biztosítók használata; vezetékkötegek és csatlakozó pontjaik állapotának ellenőrzése; üzemanyag-ellátó rendszer vezetékeinek, rögzítő bilincseinek ellenőrzése.
Pronar bálázó – fotó: Dorker Kft.
Goór Sándor termékreferens – Készenlét Zrt.
1. Arató-cséplő gépeink munka közbeni megóvása és a károsodások megelőzése leginkább a szezonra való felkészítés minőségétől függ. Jelenleg ezek a felkészítések nagyon eltérő körülmények között zajlanak. A felkészítésnél előtérbe kell helyezni és be kell tartani a kezelési és karbantartási utasításban foglaltakat. A szezonra való felkészítés során a „spórolás” az üzemeltetés során jelentős veszteséget okozhat! A munkafolyamat közben észlelt hibákat, problémákat azonnal orvosoljuk, mert a kis hibából lesz a nagyobb!
Az idei felkészítésnél és betakarításnál különös figyelemmel kell lennünk az időjárás okozta körülményekre, melyek az aratás hatékonyságát, milyenségét befolyásolják. Ezeket a munkálatokat csak jó műszaki állapotú, kellőképpen felkészített géppel tudjuk elvégezni. Ajánlom a szakszerviz bevonását a felkészítés során, hiszen a gyári alkatrészekkel és a megfelelő szervizismeretekkel rendelkező, folyamatosan továbbképzett szerelőkkel nagyobb biztonságban tudhatjuk gépünket a betakarítás során. Ehhez tudom javasolni a Sampo gépek forgalmazóját, a pápai Készenlét Zrt.-t és szakembereit. És végül ne felejtsük: a legdrágább kombájn az álló kombájn!
Arató-cséplő gépeink munka közbeni megóvása és a károsodások megelőzése leginkább a szezonra való felkészítés minőségétől függ – fotó: Készenlét Zrt.
2. Az első és legfontosabb az első kérdésben is tárgyalt szakszerű felkészítés és az üzemeltetés során a kellő odafigyelés!
A legfontosabbak a javítás során:
• a csapágyak ellenőrzése, cseréje,
• a kaszaszerkezet megfelelő beállítása,
• spanolók, ékszíjak ellenőrzése, beállítása,
• a villamos- és a kipufogórendszer ellenőrzése.
További tanácsok a tűz megelőzésére, üzemeltetés közben:
• dohányzás mellőzése,
• földelővezeték (fémlánc) felhelyezése,
• tűzoltó készülékek megléte,
• kifolyt üzem- és kenőanyag eltávolítása,
• tűzvédelmi szántás készítése a közút- és a vasútvonalak mentén,
• javítás, tankolás ne a tarlón történjen,
• és végül a legfontosabb a gép tisztítása a szennyeződésektől, a motortér folyamatos tisztán tartása a rárakódott pelyvától.
Fenti problémákra megoldást jelenthet a Sampo gépcsalád használata, melynél a tisztíthatóság könnyen és egyszerűen megoldható.
A COMIA C-10 és C-12 típusú gépeink pedig kiépített levegős tisztítórendszerrel is rendelkeznek, négy gyors csatlakozós hozzáféréssel, mellyel a gépet bármikor tisztítani tudjuk!
A COMIA C-10 és C-12 típusú gépek kiépített levegős tisztítórendszerrel is rendelkeznek – fotó: Készenlét Zrt.
Kolozsvári István marketingmenedzser (1. kérdés) és Hajmásy Gyula központi vevőszolgálati mérnök (2. kérdés) – KITE Zrt.
1. A John Deere bálázók strapabírásukról és gyors, precíz munkájukról híresek, viszont ehhez megfelelő beállítások és folyamatos karbantartás szükséges. A láncok ellenőrzése és beállítása fontos művelet, ügyeljünk arra, hogy megfelelően feszes láncokkal dolgozzon a gépünk. A nem megfelelő feszességű láncok élettartama drasztikusan csökken, és a lánckerekek tönkremeneteléhez vezethet. A hajtóláncok kenése minden új John Deere bálázónál automatikus. A lánckenő tartályába mindig az előírásnak megfelelő olajat öntsünk. A beöntött olaj semmiképpen ne legyen fáradt olaj, mert ez képes eltömíteni a lánckenő rendszert, és ne legyen növényi származású olaj sem, mint pl. repceolaj, lenolaj. A növényi olajokban olyan savak vannak, melyek megtámadják a fém alkatrészeket, és a lánchajtáshoz szükséges adalékokat sem tartalmazzák.
A motortér és környékének napi ellenőrzése és rendszeres tisztítása biztonságos kombájnüzemeltetést tesz lehetővé – fotó: KITE Zrt.
Célszerű megvizsgálni az elődaraboló kések éleit, a tökéletes aprítás csak éles késekkel kivitelezhető. Ha nem használjuk a késeket (nem szükséges elődarabolás), akkor cseréljük ki őket vakkésekre, amik megakadályozzák az anyagok (törek, por, szalma) behatolását és lerakódását a késtartóba.
A hevederek egyenes futását szemrevételezéssel ellenőrizhetjük, továbbá tisztán tartásáról a csigás tisztító görgők felelnek, hogy nedves körülmények esetén se tapadjon fel anyag a hevederre.
A hevedervezető és -hajtó görgőket napi rendszerességgel ellenőrizzük le, hogy nincs-e rajtuk lerakódás. Ha ilyet tapasztalunk, távolítsuk el egy arra alkalmas szerszámmal, vigyázva, hogy a henger felületét ne sértsük meg. A hengeren lévő lerakódások a kötöző hálót rongálhatják, így szakadásokat okozva a bálán. Az eltérő gumiabroncsnyomás heveder-félrefutást is okozhat, így erre is ügyeljünk.
Az egyik legfontosabb feladat a csapágyak folyamatos zsírozása. A prémium bálázóinknál ez automatikus, az alapgépeknél pedig központi zsírzópontokon keresztül történik.
Amennyiben a csapágyak elhasználódtak vagy kenőanyag szivárog a tömítéseknél, úgy azonnali cseréjük indokolt, mivel a bálázótüzeket legtöbb esetben a megragadt csapágyak okozzák.
2) A John Deere kombájnok, bálázók tekintetében a tűzveszély csökkentésére összpontosító gyártói figyelem a megfelelő üzemeltetési gondossággal párosulva biztosítja a problémamentes aratási szezont. A gépek kialakítása lehetővé teszi, hogy a gyúlékony por és egyéb szennyeződések ne tudjanak lerakódni a kritikus helyekre. Ezt a célt szolgálja a célszerű váz- és burkolatkialakítás, a gondosan tervezett tisztító légáram és alkatrész-elhelyezés.
A kombájnok teljes kipufogógáz-elvezető és -kezelő rendszere hőszigetelt burkolattal van ellátva, míg a részecskeszűrő és katalizátor-alkatrészek egy tisztított levegővel túlnyomás alá helyezett házban, pormentes környezetben nyertek elhelyezést.
A kombájnokhoz géptípusra szabott, magyar nyelvű, színes tisztítási útmutató található a fülkében. Amennyiben az ebben foglalt előírásokat követjük, a tűzveszély jelentősen csökkenthető.
A motortér és környékének napi ellenőrzése és rendszeres tisztítása biztonságos kombájnüzemeltetést tesz lehetővé. A kombájnok beépített sűrítettlevegő-ellátó rendszere vagy egy megfelelő teljesítményű lombfúvó berendezés hasznos segítségére lehet a gépkezelőnek az alapos és gyors karbantartási feladatok végrehajtásában.
Markovics Tamás Termékmenedzser – Kuhn Center Magyarország Kft.
Egy bálázó kiválasztásának fő szempontjai a mai gazdaságokban, hogy minél nagyobb teljesítményre legyenek képesek, hosszú távú megbízható működés mellett. A KUHN ennek a szellemében mutatott be 2019 év végén egy vadonatúj változókamrás bálázócsaládot, a VB 7100 sorozatot és az SB szériával a nagy hasábbálázók új generációját.
Egy bálázó kiválasztásának fő szempontjai a mai gazdaságokban, hogy minél nagyobb teljesítményre legyenek képesek, hosszú távú megbízható működés mellett – fotó: Kuhn Center Magyarország Kft.
A VB 7100 bálázókat nagy területen gazdálkodóknak, illetve bérvállalkozóknak ajánlják, akik képesek kihasználni a változó körülmények között is elérhető 30 tonna/óra teljesítményt. Az intelligens i-DENSE-rendszer kettős hevederfeszítő karos megoldással 140 kg/m³ tömörséget képes előállítani szalmabálázáskor. A rendszer az integrált páratartalom-érzékelő által mért értékek alapján, automatikusan beállítja az aktuális nedvességtartalomhoz szükséges tömörítési nyomást.
Az i-DENSE-rendszer alkalmazásával a négyhevederes, három kamrahengerrel dolgozó bálázó egyenletes minőségű bálákat készít változó terményjellemzők esetén is. A KUHN VB 7100-as sorozatú változókamrás bálázóknál is alkalmazásra kerül a bevált INTEGRAL ROTOR-technológia, amelynél a rotor két oldalán a nagy átmérőjű csiga húzza középre a beérkező terményáramot. További előnyként jelentkezik a bálakamra nyitásának és zárásának 4 másodpercen belüli sebessége.
A KUHN innovatív hálós kötözőrendszere a kötözés műveletének minden fázisában egyenletes hálófeszítést biztosít. A rendszer a bálakamra elején adagolja a hálót, így az azonnal rákerül a bálára. Az új KUHN szabadalmaztatott tartókonzolának köszönhetően hálócserénél a kezelő könnyedén, a földön biztonságosan állva töltheti be a hálóhengert.
A rotorfogak hosszú élettartamú HARDOX® acéllemezből készülnek. A kések rugós biztosítással és idegenanyag-védelemmel vannak ellátva.
A VB 7100 bálázókat nagy területen gazdálkodóknak, illetve bérvállalkozóknak ajánljá – fotó: Kuhn Center Magyarország Kft.
A KUHN cég az SB szériával a nagy hasábbálázók új generációját mutatta be. A nagy tömegű bálák lehetővé teszik a teljesítmény növelését és egyúttal kényelmesebbé a bálázás műveletét. A hajtásláncfejlesztés eredményeként a bálázók robusztusak és hosszú élettartamúak lettek. A négy kötözőfejes megoldással három különböző méretű bála készíthető, ezáltal jól használható változó terményállapot esetén is.
Az SB széria négy modellből áll: SB 890, SB 1270 X, SB 1290 és SB 1290 iD, amelyek 80 x 90 cm, 120 x 70 cm és 120 x 90 cm méretű bálák készítésére alkalmasak. Az SB 890, SB 1270 X és SB 1290 modellek kiváló bálát készítenek változó terményállapot esetén is. Az SB 1290 iD viszont a legtömörebb bálát képes előállítani a legnehezebb körülmények között is.
Az SB széria négy modellből áll – fotó: Kuhn Center Magyarország Kft.
A töltési kapacitás a legfontosabb tényező a profitábilitás növelése érdekében, ezért az SB modellek számára új rendszert fejlesztettek ki. Az új formájú terménytovábbító, a növelt nyomatékú rotor és az etetővilla módosított hajtáslánca azt eredményezte, hogy a töltési kapacitás 15%-kal nagyobb lett, és az egység élettartama is megnőtt.
A szabadalmaztatott KUHN nyomatékszabályzási rendszer tökéletes egyensúlyt biztosít a kapacitás és a bálatömörség között. A forgattyús szöghelyzet-érzékelőn és a dugattyúrúd-terhelő csapokon keresztül mérik a gép teljes terhelését, a dugattyúmozgás ciklusában. Ezáltal a gépterhelés precíz mértéke a teljes tömörítési ciklus során rendelkezésre áll. Mindezek eredménye a nagyobb szállítási és kezelési hatékonyság.
A bálázók új kialakítása révén a gépen könnyen elvégezhetők a napi ellenőrzési és karbantartási munkák, könnyebbé és biztonságosabbá vált a kötözőszerkezet és a dugattyúhajtáslánc megközelítése a bálázó tetején. A biztonságos kezelés szempontjából fontos a kötözőplatform megközelítését biztosító lépcső és fogódzó.
Minden SB modell rendelkezik a legjobb anyagáramlást biztosító KUHN INTEGRAL ROTOR-rendszerrel. Az egyenletes anyagáramot biztosító Integral Rotor nagy átmérőjű, erős rotorelemekkel rendelkezik, szeletelős vagy szeletelő nélküli kivitelben. Szeletelő kései Hardox® acélból készültek, élkiképzésük hosszú élettartamot biztosít. Az egyedülálló Power Density előkamrás kialakítás a mechanikus adagolóvillás terménytovábbítással teljesen kitöltött bálakamrát eredményez.
Szabó Tibor – McHale Kft.
1. Az idei éveben tapasztalt csapadékhiány rányomja bélyegét a hazai szálastakarmány állományára is. Az eddig lekaszált területek hozamai az ország jelentős részében messze elmaradnak a korábbi években tapasztaltaktól, így a bálázás szemszögéből nézve adott területről kevesebb bála takarítható be. Ez azt is jelenti, hogy vékonyabb, gyengébb rendek esetén egy adott bála elkészítése hosszabb időt vesz igénybe, vagyis a gépek hosszabb ideig járnak „üresen”.
Természetesen ez idő alatt is mozognak a forgórészek, csapágyak, tengelyek, láncok, így azok gyakoribb kenése szükséges lehet. Kiemelten fontos ez azoknál a konstrukcióknál, ahol az olajzás például a bálaszám alapján történik pl. egy-egy bála elkészültekor. Mivel a fentiek alapján ennek ideje hosszabbodik, így célszerű erről üzem közben is gondoskodni.
McHale F5500 fixkamrás bálázó – fotó: McHale Kft..
2. Sajnos minden évben hallunk híreket kombájn-, bálázó- vagy traktortűzről. Nem nehéz elképzelni, hogy a száraz időjárás és a magas nappali hőmérséklet a szalmabetakarítás során fokozottan tűzveszélyes körülményeket teremt. A tűzoltósági előírások mellett javasolt a gépek műszaki állapotának folyamatos ellenőrzése üzemeltetés közben is. A megelőző karbantartás kiemelten fontos szerepet kap.
Még ma is sokan elhanyagolják a napi karbantartást vagy a munka végeztével/kezdetével szükséges géptisztítást, az esetlegesen felgyülemlett növénymaradványok „lefújását”, ami a tűz továbbterjedését okozhatja. Bár e kampányidőszakban az idő súlyként nehezedik a felhasználókra, azonban ezekre a feladatokra időt kell szánni, az esetleg sérült alkatrészeket cserélni kell.
McHale V6740 változókamrás bálázó – fotó: McHale Kft.
A McHale egyaránt kínál változó-, illetve fixkamrás bálázókat. Magyarországon elsősorban a változókamrás hevederes bálázó típus a népszerű. Ezek a bálázók univerzális használatot kínálnak a felhasználok részére, legyen az szenázs-, széna- vagy szalm betakarítás. A robusztus kialakításuk mellett minimális karbantartást igényelnek.
A gépek műszaki tartalmát tekintve a McHale bálázók alapfelszereltsége úgy van összeállítva, hogy azok hosszú évekig alkalmasak legyenek nagy tömörségű bálák készítésére minimális karbantartás-igényű üzemeltetés mellett. Az automatikus olajzás, kenhető csapágyak, robusztus hajtásrendszer csak néhány példa, ami elengedhetetlen a tökéletes működéshez. Fontos szempont a felhasználóbarát kezelés, ezért a gépek egyszerűen használható, elektronikus vezérlőegységekkel vannak ellátva, melyek a traktorkabinból történő kényelmes irányítást és számtalan beállítási lehetőséget kínálnak.
Minden McHale bálázó alapfelszereltsége az eltömődésgátló rendszer, amely az esetleges eldugulásokat, –„bemackózásokat” – juttatja tovább a bálakamrába. Ennek működtetése szintén egyszerűen a traktorkabinból történik, gyorsan elhárítva az eldugulást. Az egyedi műszaki megoldásokon túl egyedülálló, hogy a McHale bálázók Magyarországon, Szolnokon készülnek, így a szükséges pótrészek rövid idő alatt elérhetőek.
Dobos Péter munkagép-kereskedelmi vezető – Valkon 2007 Kft.
A KRONE körbálázói felépítésükből adódóan (keresztrudas bálakamra-kialakítás) kevésbé hajlamosak az üzem közbeni kigyulladásra, hiszen a bála forgatása alakzáró módon, tehát egy fogaskerékhajtáshoz hasonlóan és nem „dörzshajtással” történik. Mivel a bálázókban nincs motor, mint egy kombájnban, így tűz keletkezése szempontjából is kedvezőbb helyzetben vagyunk. Ennek ellenére természetesen a tűzesetek elkerülésének alapfeltétele a bálázó rendszeres tisztítása és a karbantartások maradéktalan elvégzése, különös tekintettel a csapágyak ellenőrzésére és előírásszerű cseréjére.
Ügyeljünk a gép tisztaságára, és végezzük el a szükséges karbantartásokat, különös tekintettel a csapágyakra és a kenésre – fotó: Valkon 2007 Kft.
Fontos, hogy ügyeljünk a megfelelő kenésre: kézi zsírzás esetén ne maradjon ki egy kenési hely sem, automatikus kenési rendszernél, ellenőrizzük annak megfelelő működését és a kenési intervallumok beállítását, gyári előírásnak megfelelő kenőanyaggal történő feltöltését, és emlékezzünk rá, hogy a központi kenés zsírtartályának fedelét SZIGORÚAN TILOS feltöltés céljából kinyitni.
Dörzsbetétes tengelykapcsolóval szerelt kardántengelyek nyomatékhatárolóit a szezon előtt „szellőztessük” ki, hogy szükség esetén időben le tudjon oldani. Szögletes nagybálázóknál – nem csak a kötözés miatt – fontos, hogy a kötözőfej-tisztítás hatékonyan működjön. Ehhez kompresszoros tisztításnál előfeltétel, hogy a traktor elegendő levegőt termeljen. A légfékkel szerelt gépek fékrendszerét is nézzük át, hiszen egy nem elegendően kioldott dobfék felforrósodott fékdobja pillanatok alatt lángra lobbanthatja a száraz szalmát.
A gép mellett a gépkezelőt is meg kell említeni: a dohányzás TILOS! Sajnos ha mindent megtettünk, akkor is bekövetkezhet a baj. Akár egy tavalyról ott maradt kalászemelő vagy egy kő is könnyen szikrát vethet, s begyújthatja a bálázóban lévő anyagot. Különösen igaz ez a szeletelős, illetve pre-choppal (előtétszecskázó) szerelt gépekre. Ilyenkor rendszerint olyan gyorsan terjed a tűz, hogy pillanatok alatt kell cselekedni. A kialakult helyzet észlelésében segíthet, ha van egy vagy több kamera a gépen.
A traktoron ott kell lennie, könnyen elérhetően a kötelezően előírt, hitelesített porral oltó készüléknek, de a Valkon Kft. a nagybálázókhoz vízzel oltó palackot is biztosít. Tapasztalatunk szerint ugyanis bálázótűz esetén ez a leghatékonyabb oltási mód. Szerencsénk van, ha a kezdődő tüzet el tudjuk oltani. Ha nem látunk erre esélyt, akkor a traktort talán még megmenthetjük, de mindig legfontosabb a saját életünk, testi épségünk védelme. A jelentős anyagi károk elkerülése érdekében minden gazdának javasolt, hogy kössön biztosítást a gépeire.
A KRONE keresztrudas kialakítás kevésbé hajlamos a meggyulladásra – fotó: Valkon 2007 Kft.
Szeletelős gépeknél könnyebben keletkezhet tüzet okozó szikra – fotó: Valkon 2007 Kft.
|