Az úgynevezett automata öntözőrendszerek idehaza is régóta használatosak, azonban ezek még rendszeres emberi felügyeletet, közvetlen manuális be- és kikapcsolást igényeltek. A kijuttatott vízmennyiséget legfeljebb az üzemidővel lehetett szabályozni, és minden négyszögöl, mondhatni, azonos vízmennyiséget kapott, ha kellett, ha nem. Az esetleges meghibásodásra is csak élő munkaerő jelenlétében derült fény, ami vagy a locsolás kimaradásában, vagy jelentős vízveszteség formájában jelentkezett a leggyakrabban.

öntözés

A francia Osiris Agriculture vállalat nemrég fejezte be Oscar nevű autonóm öntözőrobotjának prototípusát – fotó: www.osiris-agriculture.fr

Autonóm locsolás és kijuttatás

A francia Osiris Agriculture vállalat nemrég fejezte be Oscar nevű autonóm öntözőrobotjának prototípusát. A robot az öntözés mellett a tervezett továbbfejlesztéseknek köszönhetően a közeljövőben akár a hígtrágyázás és a növényvédelem automatizálása terén is szerepet kaphat.

Az Oscar autonóm öntözőrobot napi 8-20 hektáros kapacitással és 3-10 mm-es vízkijuttatással jelenleg az európai növénytermesztési körülményekhez igazodik. A 2022-es tesztidőszak után, amelyben az első prototípus a burgonyatermesztés öntözésére összpontosított, a 2023-as szezonban már egy második gép is üzembe áll.

Az Osiris Agriculture vezérigazgatója, Henri Desesquelles szerint azonban a csapat továbbra is a burgonya öntözésére szeretne összpontosítani, valamint hamarosan a műtrágyázást is integrálni kívánják az alkalmazások körébe, de nyitni kívánnak más zöldségkultúrák felé is.

Az Oscar méreteiben valamivel kisebb, mint egy önjáró permetezőgép, ugyanúgy csatlakozik a vízhálózathoz, mint a már ismert mobil öntözőberendezések, de alacsonyabb nyomáson működik. Az autonóm öntözőrobot elektromos meghajtású, mindössze 2 kW teljesítményű, alvázán egy nagyméretű tömlődobbal. A gép elején egy mechanikus rendszer található a tömlő le- és visszacsévélésére. A gép hátulján egy, a permetezőgépekéhez hasonló keret található, rajta kivezetőtömlőkkel és szórófejekkel, amelyek lehetővé teszik a növények szinte célzott öntözését.

öntözés

Az Oscar autonóm öntözőrobot napi 8-20 hektáros kapacitással és 3-10 mm-es vízkijuttatással az európai növénytermesztési körülményekhez igazodik – fotó: www.osiris-agriculture.fr

A pontosabb öntözés és trágyázás előnyei

A víz és a műtrágya a mezőgazdaság fő erőforrásai. Jelenleg a globális mezőgazdaság átlagosan a felszín alatti vizek 70%-át használja fel, de ez a szám a száraz és félszáraz régiókban még magasabb. Ugyanakkor a műtrágyák nem megfelelő módon történő vagy túlzott mértékű alkalmazása felelős a felszín alatti és felszíni vizek szennyezéséért.


Az intelligens öntözőrendszerek, például az Oscar autonóm öntözőrobot célja, hogy a megfelelő mennyiséget a megfelelő időben juttassák ki a veszteségek minimalizálása érdekében.

Oscar kamerákkal van felszerelve, és mesterséges intelligenciát használ. Ennek segítségével a valós időben gyűjti a növényekre vonatkozó adatokat. A képek elemzésével a robot meg tudja állapítani, hogy a növényeknek szükségük van-e vízre, műtrágyára, vagy ha betegségek alakulnak ki. Az adatokat egy döntéshozó eszközön keresztül továbbítja a gazdának, aki ennek megfelelően tud beavatkozni.

10%-kal magasabb terméshozam öntözőrobottal

Az elmúlt szezonban a fejlesztőcsapat összehasonlítást végzett az Oscar és a hagyományos tömlődobos öntözőrendszerek között. Az Osiris szerint azonos vízmennyiség felhasználásával Oscar 10%-kal tudta javítani a terméshozamokat. Továbbá 20%-kal kevesebb áramot használtak fel, mivel a robot alacsony víznyomást használ. A cél, hogy 2023 folyamán már 30 százalékkal csökkentsék ugyanazon területen a vízfelhasználást.

öntözés

öntözés

A kijuttatórendszer nagyban hasonlít a permetezőgépekére, a víztakarékosság és hatékonyság jegyében – fotók: www.osiris-agriculture.fr

100%-ban elektromos meghajtású

Az Oscar nemcsak egy 100%-ban elektromos meghajtású gépezet, de a nyomás alatt álló víz által termelt energiát használja fel a motorjainak működtetéséhez szükséges villamos energia előállítására! Vagyis nincs szükség vezetékes áramellátásra vagy töltőberendezésre. Vezérlése RTK GPS segítségével történik. A kerekek inerciális mérőegységgel vannak felszerelve. A dob összesen 600 méter tömlő befogadására alkalmas, és a robot 0,3-0,9 km/h sebességgel haladhat előre-hátra a mezőn.

A fejlesztő és gyártó Osiris az Oscarral igyekszik segíteni a gazdáknak abban, hogy biztosítva legyen a termés.

Az öntözés időigényes, és a megfelelő időben kell elvégezni. Az Osiris Agriculture elmondta, hogy nagy az érdeklődés a feladatok automatizálása iránt, mert az öntözés a gazdálkodók számára kulcsfontosságú tevékenység, ugyanakkor sok energiát és időt igényel. Az első eredmények azt mutatják, hogy az Oscar az öntözési szezon két hónapja alatt hektáronként 4-6 munkaórát takarít meg a termelőknek.

Öntözőrobot mint szolgáltatás

Az Osiris Agriculture egyelőre úgy döntött, hogy az Oscart saját maga működteti fizető szolgáltatásként a „Robot as a Service" modellel, bár egy értékesítési modell is megfontolás alatt áll. A cég csapata kimegy a gazdák földjeire, és a géppel biztosítja az öntözést. A gazdálkodó csak a döntéshozatali folyamatban vesz részt, és a robot segítségével öntözött terület alapján fizet. Ez kényelmet és kockázatmentességet kínál a szántóföldi gazdálkodóknak.

Alkalmazás más kultúrákban

Bár az Osiris csapata úgy döntött, hogy először a burgonya öntözését célozza meg, már a következő lépésen is gondolkodnak. A robotot modulárisan tervezték, és változtatható nyomtávval rendelkezik, amely 1,8 métertől 3 méterig állítható. Ezért különböző művelési rendszerekben, például sorközökben, nyílt mezőkön vagy ágyásrendszerekben lehet használni. A fejlesztőcsapat már most más növényekhez történő alkalmazáson is dolgozik, mint például sárgarépa, hagyma, bab és spenót.
Ugyanez vonatkozik a kamera adatfeldolgozására és érzékelésére is.

öntözés

A kamerarendszer és szoftver szintén továbbfejlesztés alatt áll más célú és más növénykultúrákban történő alkalmazáshoz – kép: www.osiris-agriculture.fr

A jelenlegi projekt egyelőre a burgonyára irányul, hogy annak öntözéséhez és trágyázásához használható adatokkal szolgáljon. Lehetőség van azonban új érzékelők vagy elemzési lehetőségek bővítésére a szoftverükbe. Az Osiris Agriculture már most is együttműködik más vállalatokkal az AgROBOfood konzorcium keretében egy páratartalom-érzékelő prototípus kifejlesztésén, amelyet a gépükön fognak használni. A fejlesztés lépésről lépésre halad, a cél, hogy a robotot a vetéstől a betakarításig egész évben alkalmazni tudják a gazdák.

Az Osiris csapata egyelőre Észak-Franciaország közelében szeretné üzemeltetni és tartósan tesztelni a gépeket, hogy minél tökéletesebbek legyenek. Kiemelt cél, hogy az ilyen robotokat a világ más régióiban alkalmazzák, ott, ahol a víz és az erőforrások egyre szűkösebbek. A most bemutatott Oscar azonban nem az egyetlen létező öntözőrobot, egy másik hasonló projekt is létezik az Atlanti-óceán túloldalán: a 360 RAIN robotprojekt, amelyet az Illinois állambeli 360 Yield Center indított el az Egyesült Államokban.

Forrás: www.futurefarming.com