Legújabb körkérdésünkben a következőkre kerestük a választ:
• Mechanikai gyomvédelemmel egy menetben milyen technológia áll még rendelkezésre növényvédelemre, növénytáplálásra?
A kérdéseinkre a következő cégek válaszoltak: AXIÁL Kft., DAP Kft., Kertcenter, Leták Kft., Metalwolf Kft., NoranTech, Omikron Kft., Penda Kft., Precision Planting
AXIÁL Kft.
A vegyi termékek egyes kategóriáinak forgalmazási és felhasználási szabályai miatt egyre nagyobb teret hódítanak a mechanikus gyomirtó eszközök.
A HORSCH Transformer VF sorközművelő kultivátor kiemelt jellemzői közé tartozik a vázba integrált, hidraulikusan oldalra tolható keret, a kamerarendszer, valamint a kapakocsik automatikus hidraulikus kiemelése. E funkciók összehangolt, együttes munkája teszi precíz munkaeszközzé.
A sorközművelő kultivátorunk akkor lesz igazán precíz, ha az alkalmas mechanikai gyomvédelemmel egy menetben növényvédelemre, illetve növénytáplálásra.
HORSCH Transformer 12VF sorközművelő kultivátor – fotó: Axiál Kft.
A gyommentesítés szempontjából leginkább kritikus pont a sorok tisztántartása, hiszen egy alap-sorközművelővel csak a sorok közét tudjuk mentesíteni a gyomoktól. A Transformer kapakocsikon szórókonzol segítségével jól elhelyezett, jól megválasztott permetező szórófej és egy megfelelő vezérléssel ellátott fronttartály lehetőséget biztosít az úgynevezett sávpermetezésre, így a kultúrnövény sorának 15-20 cm-es sávját kezelik, míg a fennmaradó sorközt mechanikai úton tartják gyommentesen.
A sávos permetezéssel jelentősen csökkenthető a vegyszerhasználat a kisebb kezelt felület miatt. Tehát a sorpermetezés igen jelentős költségmegtakarítást jelent a gazdálkodók számára, másrészt a környezetterhelés mértéke is redukálódik.
A gyommentesítés mellett fontos momentum a növények táplálása, folyékony vagy szilárd műtrágya kijuttatása. A Transformert Horsch Partner FT front tartállyal összekapcsolva alkalmassá tesszük szilárd műtrágya kijuttatására. A műtrágya szállítását levegő végzi, majd elosztón keresztül a kapakocsik szélső kapáin kerül levezetésre a sor mindkét oldalára. A műtrágya kijuttatása akár térkép alapján változó dózisban is történhet.
Transformer 6VF – fotó: Axiál Kft.
A sorközművelés során kijuttatott folyékony műtrágya maximalizálja a tápanyagfelvételt. A helyspecifikusan kijuttatott tápanyag a növényi gyökerek rendelkezésére áll a teljes vegetációs folyamat során. A növényi gyökérzónába sávosan kijuttatott folyékony műtrágyázással csökkenthető a kezelések száma, a tápanyag-visszapótlása pedig gazdaságosabbá tehető. Az ilyen rendszerű sorközművelőkhöz szükségünk van fronttartályra, melyből a műtrágya szivattyú segítségével az elosztó csővezetékhez jut, majd a kultivátorkapák segítségével a folyékony tápanyagot közvetlenül a növények gyökereihez juttatják.
DAP Kft.
Ültetvényben inkább soraljművelő kultivátorokról beszélhetünk, melyek célja a kérdésben meghatározott mechanikai gyomvédelem. A vegyszeres gyomirtás lehetőségeinek egyre szűkülő kínálata és a munkaerőhiány együtt teremti meg a gyors és hatékony gépek piacát, melyet egyre többen preferálnak a szőlős- és gyümölcsösgazdák körében.
Hazánkban is egyre elterjedtebb a gyümölcsültetvények intenzív térállású telepítése, melyek művelése más gépesítést kíván. A talaj vízmegtartó képességét növelendő azonban egyre kevésbé népszerű a talajforgatással járó művelés, így egy köztes megoldást kínálunk mindenki számára, aki egyszerre kívánja a gyomirtás hatékonyságát növelni, környezetkímélő és gyors megoldással.
A Berti Ecorow/D mechanikus gyomirtója ezeket mind teljesíti. Gyümölcsös vagy szőlős kivitelben (eltérő vázszélesség) készül, csillagkapákkal és gumiujjas tárcsákkal szerelve (70 vagy 100 cm átmérővel, puhább vagy keményebb kivitelben).
A Berti Ecorow/D mechanikus gyomirtója – fotó: DAP Kft.
A gép passzív gépként a talajjal való érintkezésből kapja a hajtást (kényszerhajtás), és nagy munkasebességet tesz lehetővé, sőt egyenesen szükséges a 8-10 km/h munkasebesség, hogy megfelelően tudjon dolgozni. Szőlőben és intenzív gyümölcsültetvényben is közvetlenül a sorok alatt és a tövek között végzi a gyomirtást olyan munkaszélességben, amilyet a választott csillagkapák mennyisége (2-3-4-5) lehetővé tesz.
A terület fizikai adottságai sem jelentenek gondot egy ilyen gép használatában, hiszen már hidraulikusan állítható művelőegységekkel is rendelhető, melyek kényelmessé teszik a teraszos művelés esetén is a beállítást. A művelőegységek dőlésszögét és magasságát is külön állíthatjuk annak megfelelően, ahogyan a terület szintkülönbségei megkövetelik.
A gép műszaki adottságaiból kifolyólag csak a talaj felső néhány centiméterét mozgatja, "műveli", ezáltal gyakori használatot kíván, de a gyakori használat egyik pozitív hozadéka, hogy a korábbi művelésből megmaradt nemkívánatos bakhátakat szépen elbontja.
A terület fizikai adottságai sem jelentenek gondot egy ilyen gép használatában – fotó: DAP Kft.
Kéki László – Kertcenter
K.U.L.T.-i-váljunk gyomirtószer-mentesen! Extra gyorsan, kíméletesen, precízen!
A kapálás, kultivátorozás fontosságán túlmenően talán csak a fizikai munkaigénye nagyobb, melyet kertészeti és szántóföldi kultúrákban eredményesen tudunk már gépesíteni.
Számos lehetőség közül választhatunk, ezek közül kiemelkednek a Kertcenter által képviselt, német K.U.L.T. Kress Landtechnik cég által eredetileg kifejlesztett és szabadalmaztatott ujjas tárcsás kultivátorok, melyek minden talajviszonyra, szinte bármely kultúrára ajánlhatóak. Legyen szó akár zöldség- vagy szántóföldi haszonnövény-kultúráról, gyümölcsösről vagy szőlőről, bátran alkalmazhatjuk a K.U.L.T. ujjas tárcsáit.
A tárcsák kíméletesek a növények szárához és törzséhez, miközben a gyomokat szinte maradéktalanul kitakarítják a növények alól, a tövek körül. Emellett a talaj mozgatásával enyhe talajművelést is végeznek, mely segít megőrizni a megfelelő talajállapotot.
K.U.L.T. ujjas tárcsák használat közben – fotók: Kertcenter
A K.U.L.T.-rendszer előnye, hogy minden elem építőkocka-szerűen kombinálható, így akár meglévő kultivátorunkat is korszerűsíthetjük a különálló elemekkel, vagy komplett, új, sok soros, nagy teljesítményű, precíziós kultivátort is összeszerelhetünk belőlük.
A legmodernebb kultivátoraink manapság kamerarendszer általi intelligens önvezető, soron tartó vezérléssel vannak ellátva, melyek nagy előnye, hogy a beállítás után a traktorosnak szinte a kormányt se kell fognia (kivéve a fordulókörök végén).
A Terrateck Culti'track önvezető eszközhordozó hidas traktorjai és a K.U.L.T i-Vision kameravezérlet kultivátorai igen jól kombinálhatóak, és már itthon is sikerrel használják őket.
Hasi és hátsó hidraulikával ellátott munka- és erőgép egyben, amely kiváló megoldást nyújt kertészetekben felmerülő előkészítési, ápolási és növényvédelmi munkáira – fotó: Terrateck
Az alábbi videón kameravezérlésű sorközművelő kultivátor látható munka közben (forrás: Terrateck):
Itt pedig kameravezérlésű, teljesen autonóm, önvezető sorközművelő kultivátort tekinthetünk meg munka közben (forrás: Kertcenter):
A precíziós rendszer hatékonyságát tovább bővíthetjük a francia Sepeba Ebra Poly'Doseur többcsatornás direkt sorba szóró, elektromos, precíziós műtrágyaszóró használatával, melyet a Culti'track három pontjára függesztve a kultivátorozással egy menetben pontosan számított mennyiségben és célirányosan a növények aktív gyökérzónájába juttathatjuk az értékes tápanyagokat, biostimulánsokat.
Sepeba Ebra Poly'Doseur többcsatornás, direkt sorba szóró, precíziós, függeszthető műtrágyaszóró – fotó: Kertcenter
Fekete Zoltán – Leták Kft.
A mechanikai gyomirtás olyan növényvédelmi technológia, amely során a gyomokat mechanikus eszközökkel távolítják el a haszonnövények közül. A mechanikai gyomirtásnak több előnye is van a vegyszeres gyomirtással szemben: környezetbarát, olcsóbb és nem terheli a talajt sem. A mechanikai gyomirtás számos géppel végezhető, mint például a küllőskapa vagy a gyomfésű.
A küllőskapa egy olyan mechanikai gyomirtó eszköz, amely bármilyen gabona és ipari növény gondozására használható. A küllőskapa fogai mélyre hatolnak a talajba, és eltávolítják a gyomnövényeket. Mindezt úgy teszi, hogy a kultúrnövényekben mindössze csak 1% kárt okoz! A küllőskapa nem igényel vegyszereket, így nem károsítja a környezetet, és egészségkárosító hatása nincs. Emellett nagyon egyszerű használni és tisztítani. A gyomok eltávolításán kívül még a talaj cserepesedését is megszünteti.
A gyomfésűt elsősorban gabonakultúrákhoz ajánlják, mint például búza, árpa vagy rozs. De más növényekhez is használható, mint napraforgó, kukorica, szója vagy cukorrépa. A gyomfésűzést a gyomosodástól függően ősszel vagy kora tavasszal kell elvégezni, amikor a gyomok még csíráznak vagy kelnek. A gyomfésű segít a növények jobb fejlődésében és víztakarékosságában.
Gyomfésű és küllőskapa– fotók: Leták Kft.
A gyomfésű előnyei a következők:
– Csökkenti a vegyszerek használatát és környezeti hatását
– Javítja a talaj szerkezetét és levegőztetését
– Növeli a terméshozamot és a növények egészségét
– Megelőzi az eróziót és a vízveszteséget
A Leták Kft. szakemberei a vásárlók rendelkezésére állnak a gépek kiválasztásában és azok használatának megismerésében. A cég célja, hogy az ügyfeleknek olyan termékeket és szolgáltatásokat nyújtson, amelyekkel hatékonyabbá és eredményesebbé teheti a munkájukat. Ha bármilyen kérdése lenne a küllőskapával vagy a gyomfésűvel kapcsolatban, kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Metalwolf Kft.
Választható a kínálatunkból merevvázas és hidraulikusan csukható vázas sorközművelő is. A legnépszerűbb, hidraulikusan csukható vázat kétfajta kivitellel készítjük: 100x100 gerendával, amin egy-egy szélső tag csukódik fel, így 3,7 m a szállítási szélessége. Ez használható 4 vagy 6 soros vetőgép után is. A másik változatnál már két-két szélső tagot csuk a hidraulika, így beleférünk a 2,5 méteres szállítási szélességbe, amivel közúton is nyugodt szívvel közlekedhetünk. 6 vagy akár 8 soros változatban is gyártjuk.
Háromféle kapával dolgozhatunk: merev, rugós vagy töltögető kapával. A rugós kapáink 150 mm lúdtalpkapákkal szereltek, és a zsenge növények védelme érdekében növényvédő tárcsákkal is ellátjuk őket, ami később leszerelhető. Idén már sorművelő gumiujjas kapákkal is rendelhetőek a kultivátoraink. A kocsikat úgy alakítottuk ki, hogy bármelyik kapaváltozatra átszerelhető igény szerint – így egy alapgéppel mindhárom kapaváltozatot tudja használni, aki METALWOLF sorközművelőt választ.
Sorközművelőink kérhetőek szilárd vagy folyékony műtrágyaszóróval is.
A szilárd műtrágyaszóró-adapter egy saválló lemez tartályból, a sorok számának megfelelő adagoló egységből és az adagoló elemeket meghajtó egységből áll. Az adagoló elemek tengelyének meghajtása lánchajtással történik, talajkopírozó kerékről. 450, 650 és 750 literes tartállyal kapható.
Kínálatunkban újdonság a folyékony műtrágya sebességarányos kijuttatására alkalmas, 660 literes tartállyal szerelt adapter. Itt a műtrágya kijuttatását egy TLT-meghajtású, 3 membrános, 115 l/perc teljesítményű Annovi Reverberi szivattyú biztosítja, ezzel a szivattyúval a rendszer önfeltöltésre is alkalmas. A kijuttatás – GPS-jel alapján – menetsebesség-arányos. A mennyiség beállítása a fülkéből, könnyen kezelhető, magyar menürendszerrel rendelkező, Jackal Spray Controller típusú vezérlővel történik.
A kijuttatható maximális mennyiség 250 l/ha. A táblavégi kiemeléskor a folyadékáram lekapcsolását munkagépkapcsoló biztosítja. A folyadék kétszintes, 50 MESH finomságú szűrést követően kerül a kultivátorra kiépített csőrendszerbe. A rendszer tartalmazza táblavégi csöpögést megakadályozó membránokat, ezeket követik a nyomást és a kijuttatás keresztirányú egyenletességét biztosító dozírozó lapkák. A műtrágyát a kapákra rögzített rozsdamentes csövekkel vezetjük le a talajra.
fotók: Metalwolf Kft.
NoranTech
Tápanyag-kijuttatás a sorközökbe – kockázatok nélkül
A NorAn 2023 tavaszán mutatta be N-Max Cultan injektálóját, amit Bényi Ferenc dusnoki gazdálkodóval fejlesztettek. Az új technológia a nemzetközi tapasztalatok alapján számos előnnyel rendelkezik, ezeket Magyarországon egy őszi búzában beállított összehasonlító kísérlettel igazolnák.
A műtrágya hagyományosan különböző módokon juttatható ki. Ha az a vetés előtt történik, akkor egy nagyobb eső túlzottan bemoshatja a tápanyagot, amit a fejlődő kukorica gyökere nem vagy csak későn ér utol. Amennyiben elmarad a csapadék, úgy értelemszerűen szintén nem lesz elérhető a növény számára. Ugyancsak időjárásfüggő a szilárd műtrágya sorközművelővel történő kijuttatása. Folyékony készítmények szintén kijuttathatók sorközművelővel, ám ahhoz ugyancsak kell a csapadék. Ráadásul, mivel a legfelső 3-4 cm-nyi kezelt rész viszonylag poros, meleg, így az elpárolgás veszélye is fennáll.
A Cultan injektálókerekek tüskéi a folyékony tápanyagot viszont 6-10 centiméter mélységbe, közvetlenül a kultúrnövény közelébe juttatják ki, amivel jelentősen, akár 20-40 százalékkal csökken a műtrágya-felhasználás, de a kockázatok mérsékelhetők. Egyenletesebb lesz a tápanyageloszlás, csökkent a nitrogénveszteség, ráadásul egy menetben talajszellőztetés is történik. A gyökérfejlődés erősebbé válik, ami később fokozza a szárazságtűrést.
Az elkészült gép 6 méter munkaszélességű, a vázon 25 cm-es osztással 25 kerék található. Ezzel gabonában minden második sorköz közepébe injektálható tápanyag. De az N-Max kukoricában is használható. Ilyenkor a sor mindkét oldalára jut egy-egy injektálótag, a középsők pedig egy csappal kikapcsolhatók. Ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy csak kapás növényekben a klasszikus tárcsás, injektálókéses gépek jelentősen kedvezőbb áron érhetők el.
A Noran N-Max Cultan injektáló óránként 5-6 hektáros teljesítményre képes, és egyelőre függesztett változatban érhető el. A magyar gépgyártó ugyanakkor a gyakorlati tapasztalatokat felhasználva és az igényeket összegyűjtve fejleszti tovább az eszközt.
Napjainkban megdőlni látszik az állítás, miszerint „egy kapálás felér egy esővel", mert ha a talajt nem bolygatjuk, akkor az nem is szárad. A Noran N-Max Cultan injektáló pedig úgy juttat tápanyagot 6-10 cm mélységbe, hogy sem forgatás, sem keverés nem történik.
Omikron Kft.
Az Omikron Kft. már 8. éve gyártja a folyékony műtrágya kijuttatására alkalmas kultivátort, mely nagy segítséget nyújt szárazság idején. Ezalatt a 8 év alatt több 100 elégedett vásárló bizonyítja az általunk gyártott sorközművelő hatékonyságát! Mért adatok alapján az ország 2 különböző pontján kb. 21-29%-os termésátlag-növekedést eredményezett a folyékony technológia.
A gépkombináció által a tápanyagpótlás 1 menetben történik a sorközműveléssel. A folyékony műtrágya egyenletesebben juttatható ki, mennyisége jobban szabályozható, így a környezetet is kíméli. A tápelemek vízben oldva, a növények számára könnyebben felvehető módon jutnak a talajba. 100%-os hasznosulás!!
A gép 40 litertől 420 liter/ha mennyiségig nagy pontossággal beállítható. Számítógéppel történő vezérlésével, profi szivattyú alkalmazásával, ARAG-permetezéstechnológiával ellátva, megfelelő szórásképű szórófejek, lefolyócsövek kialakításával alkalmassá válik a berendezés a talajba történő bejuttatásra, illetve alkalmazható lombtrágyázásra is.
OMIKRON ORS-6/3FM folyékony műtrágyaadapterrel szerelt sorközművelő
Főbb paraméterek:
• 6-8-12 soros kivitel
• Segédvázra szerelt, 660 vagy 1100 literes, rotációs technológiával készült nagy szilárdságú műanyag tartály
• Bravo180 computerrel vezérelt sebességarányos kijuttatás VAGY Topcon szakasz- és mennyiségszabályozó rendszer
• Annovi Reverberi olasz szivattyú, mely feltöltésre is képes
• A kultivátor kardánmeghajtású, nyomás- és mennyiségszabályozó egységgel ellátott.
Kiegészítő megoldásként a frontfüggesztésű folyékony műtrágyaadaptert ajánljuk. Elsődleges célja, hogy a már jól ismert és eredményesen alkalmazott szilárd vagy folyékony műtrágya kijuttatására alkalmas kultivátorainkat kiegészítse. Az orrsúly „haszontalan" tömege helyett hasznos tömeggel valósítható meg az erőgép megfelelő súlyelosztása.
Műtrágya-kijuttató adapterrel nem rendelkező kultivátorok esetén a berendezés költséghatékony megoldást jelent a meglévő kultivátorok folyékony műtrágya kijuttatására alkalmassá tételében. Ebben az esetben a kultivátorra helyezett szerelvényezéstől függően megvalósítható a műtrágya talajba juttatása vagy a lombtrágyázás.
Számítógéppel történő vezérlésével, GPS-sebességjeladóval megvalósul az előre beállított kijuttatni kívánt mennyiség sebességarányos kijuttatása. Amennyiben a traktoron ki van építve az ISO11786 szabványnak megfelelő sebességjeladó port, lehetőség van a GPS helyett a megfelelő kábel segítségével ennek használatára is. A szükséges nyomás előállításáért háromhengeres, 115 l/min teljesítményű membránszivattyú felel. A szivattyú meghajtásáról hidromotor gondoskodik, melyet áramállandósító és visszacsapó szelep véd.
Frontfüggesztésű folyékony műtrágya-kijuttató - Bács-Kiskun megye, Kecskemét (Hetényegyháza)
Penda Kft.
A sorközművelő kultivátorok 2 fő célja, hogy egy menetben megvalósítható legyen a sorközökben megjelenő gyomok hagyományos kiforgatása, illetve ezzel együtt a talajművelés. A kultivátorozással ezenfelül kijuttatható akár műtrágya, akár gyomirtó szer is.
Az idősebb partnereink véleménye szerint – akik még az „egyszerű" kultivátorban hisznek – egy megfelelő kultivátorozás felér egy kiadós gyomirtózással is. Szerencsére a fiatalabb korosztályban is meglepően sokan keresik ezt a hagyományos eszközt. A műtrágya beszerzése nehézkes, az ára egyre magasabb. A gyomirtó szerek talajszennyező és környezeti hatásairól egyre többet hallunk. Ennek ellenére azzal is tisztában vagyunk, hogy nagyon nehéz és nagyobb kultúrákban talán nem is lehet ezeket a növénykondicionáló, növényvédelmi technikákat végleg elhagyni.
A fentiek végiggondolása után esett választásunk a szőlészeti gépkategóriából egy komplex mechanikus növényvédelmi gépre, az AGROFER VARIO AG TL függesztett kultivátor bemutatására.
AGROFER VARIO AG TL függesztett kultivátor – fotó: Penda Kft.
A PENDA kínálatában az AGROFER VARIO AG TL szőlészeti kultivátor hidraulikusan állítható munkaszélességgel, 5-7-11 és 13 kapás változatban érhető el. Típustól függően a munkaszélesség 140-350 cm között állítható. A művelési mélység 5-20 cm között hidraulikusan állítható a hátsó hengerrel.
A kultivátor mind a két oldalán kiegészíthető az Agrofer TE/80 saraboló késsel, így a kultivátorozással egy menetben a növénykultúra soralja is környezetkímélő módon megművelhető. A kultivátorhoz 3-féle elektronika választható, így rendelhető akár autonóm hidraulikarendszerrel is.
Opcióban a kultivátor további talajművelő eszközökkel is kiegészíthető: tárcsa, lazítókés, ekefej, törzstisztító fej, ujjas soraljkapa, rollhacker, késes forgóborona, soraljkasza, sorseprű és törzstisztító fej.
Szőlészeti kultivátor – fotó: Penda Kft.
Precision Planting
A mechanikai gyomirtás és a kapillárisok lezárása mellett a sorközművelő kultivátor tápanyag-utánpótlásra is használható. Kukoricában általánosan 4-6 és 8-12 leveles állapotban szoktak sorközt művelni. Ha vetésnél már sikerült kiadnunk a szükséges tápanyagokat, akkor az első húzásnál valószínűleg nem lesz szükség műtrágyára, de a másodiknál biztosan meg fogja hálálni az állomány az extra tápanyagot.
A vetőgépen használt vApply modulokat felszerelhetjük a kultivátorra is – fotó: Precision Planting
A Precision Planting 2020 monitorjával nemcsak a vetésnél, de a sorközművelésnél is tudjuk vezérelni a folyadékkijuttatást. A vetőgépen használt vApply modulokat felszerelhetjük a kultivátorra is, és innentől kezdve a sorközművelőnk is képes lesz a folyadékot szakaszolni, sebesség- és területarányosan kijuttatni akár előírás alapján is.
fotók: Precision Planting