Csak a technológiai elemek hatékonyabb felhasználásával tudják a termelők a bevételeiket szinten tartani vagy növelni. A műtrágya az a költségelem, ami a költségsorban az első sorban szerepel vagyis a legdrágább, ugyanakkor a legnagyobb hatással is bír a terméseredményre. Tehát annak, hogy milyen hatékonysággal használjuk fel, kulcsszerepe van a profit szempontjából – hangsúlyozta Simon Péter a Fertilia Trans Kft. alapítója, ügyvezetője a Tápanyag-gazdálkodás hatékonyan Agroinform webináriumon.

A Tápanyag-gazdálkodás hatékonyan Agroinform webináriumot itt nézheted vissza:

Nagyon fontos, hogy az agrotechnika használata során olyan talajszerkezet alakuljon ki, amely lehetővé teszi az akadálytalan tápanyagfelvételt és olyan hatóanyagot válasszunk, ami a leghatékonyabban az adott talajon, az adott kultúrában. A műtrágyázás, tehát a tápanyag-visszapótlás során számos csapda és veszélyhelyzet jelentkezik. Most, hogy a tavasszal a nitrogénszezon előtt állunk, kifejezetten aktuális téma, hogy a nitrogén nagyon hajlamos az elillanásra, bizonyos szintű lekötődésre – tette hozzá a szakember.

A Fertilia Trans Kft.-t 1991-ben alapította Simon Péter műtrágyakereskedelemre. 2005-ben a piaci változások hatására saját gyártású termék fejlesztésével kezdtek el foglalkozni. 2006-ban került piacra a Gramix NPK műtrágyacsalád. Napjainkig több mint 300 000 tonnát gyártottak és értékesített belőle. 2012-ben mutatták be az UMG starter műtrágyacsaládot, jelenleg is kapható, majd 2015-ben piacra dobták a Rizotecet, amely Gramix MPK mikroelemekkel és talajaktivátorral továbbfejlesztett változata. 2020-ban vezették be az Urealt, amely egy inhibitált karbamidműtrágya, majd 2024-ben a Fertisol Thio-NS folyékony nitrogénműtrágyát lett a portfólió új tagja.

Korszerű műtrágyák jellemzői

A termelés növelésének leghatékonyabb eszköze, ha a kijuttatott hatóanyag felvételének hatékonyságán javítunk, ezért a korszerű műtrágyáknak rendelkezniük kell megfelelő mennyiségű és hatékony vegyületű hatóanyagtartalommal, ugyanis így lesz hatékony a növénytáplálás. Ezenkívül elvárás a korszerű műtrágyával szemben, hogy ne kötődjön le, ne illanjon el és ne mosódjon ki. Csak így valósulhat meg a veszteségek minimalizálása. A korszerű műtrágya a talaj kémhatásának karbantartását is végezze el, ne savanyítson, mert így lesz hatékony a tápanyagfelvétel és a talaj tápanyagainak mobilizálása is. A  korszerű műtrágya mindezeken felül segítse elő a talajbiom gyarapodását, tegye hatékonnyá a tápanyagfelvételt, gyarapítsa a talaj szerves anyagait és javítsa a talajszerkezetet – hangsúlyozta Simon Dávid, a Fertilia Trans Kft. cégvezetője. Hozzátette, hogy mindezekből kirajzolódik: a kisebb környezetterhelés és a nagyobb hatékonyság a fenntartható gazdálkodás irányába mutat.

Bármely általunk bemutatott termék alkalmazása után a gazda 1 AÖP-pontot tud jóváírni – tette hozzá.

A folyékony műtrágyázás előnyei

A szilárd műtrágyákkal szemben a folyékony műtrágyák alkalmazásának egyik előnye, hogy a tápelemek vízzel oldva egyenletesebben, precízebben juttathatók ki. Emellett a növény már a levélen keresztül is fel tudja venni a tápanyag nagy részét, sőt még a talajra hulló permet is gyorsan beszívódik a földbe, nincs szükség harmatra. Könnyen kijuttatható, jobb a szóráskép, így a végeredmény egy egyöntetűbb állomány, nincsenek ritkás foltok és a növények is hasonló ütemben fejlődnek. A meglévő technológiai eszközök felhasználásával egy jóval hatékonyabb kijuttatási formához jut a gazda – emelte ki Simon Dávid.

Folyékony nitrogénműtrágya

Fertilia a nitrogénoldat-gyártmányait Fertisol Thi-NS néven hozza forgalomba, mert Magyarországon egyedüliként kizárólag Uan-oldatból (Nitrosolból) és ammónium-tioszulfátból (ATS-ből) állítják elő.

Az ATS nem egy hozzáadott vegyianyag, hanem egy magas hatóanyagtartalmú folyékony nitrogén-kén műtrágya, amely markáns és elismert kettős inhibitorhatással rendelkezik. Nemcsak egyszerű kénforrás, hanem kölcsönhatásba lép a kijuttatott nitrogén hatóanyagokkal és ilyen módon szignifikánsan javítja a nitrogén felvételét – részletezte Simon Dávid.

Hogyan működik a talajaktivátor?

UMG RizoStart mikrogranulátum a mag mellé kerülve a foszfort könnyen felvehetővé teszi, ezenfelül kedvező a nitrogén-foszfor aránya, cinket és vasat is tartalmaz, valamint Rizodyne talajaktivátort, amely a Fertilia innovációja. Olyan mikrobiális környezetet teremt a talajban lévő mikroorganizmusok számára, amely segíti szaporodásukat, ezáltal hozzájárul a tápanyagfelvétel hatékonyságának növeléséhez. Mindezek hatására az erős gyökérzettel rendelkező, jól fejlett növény ellenállóbb lesz az aszállyal és a kártevőkkel szemben, a célzott kijuttatással pedig optimalizálhatók a növénytermesztés ráfordításai.

Miért hatékonyabb az inhibitált műtrágya?

Új termék az U-Real 46 inhibitált karbamid műtrágya, amely alap- és fejtrágyaként is alkalmazható. Előnye, hogy a karbamid 46 százalékos nitrogén hatóanyagtartalommal bír, az inhibitor pedig 6-8 hetes hatástartalmat biztosít. Nagyon alacsony a nitrogénveszteség akár az elillanás, akár a kimosódás szempontjából. Régi, de kedvelt klasszikus pedig a RizoTec NPK, amely egy növény- és talajspecifikus NPK műtrágya. Kettős hatással bír: hat a növényre és hat a talajra is. Mivel mikroelem és Rizodyne talajaktivátor kiegészítéssel rendelkezik, így ideális alap- és startertrágyának is.

További információ:

fertilia.hu

Fertilia

Indexkép: Shutterstock