A napraforgó a harmadik legnagyobb felületen termesztett szántóföldi növényünk, melynek a vetésterülete stabilan 600.000 ha fölött van évek óta, sőt az utóbbi években megközelítette a 700.000 hektárt. További területnövekedés nem várható, mert a termesztés korlátjai (vetésváltás, kórtani problémák) gátat szabnak a vetésszerkezetben. A termésátlagok az elmúlt 30 évben a 2 t/ha-ról felemelkedtek 3 t/ha-ra a technológiai fejlődés okán, nem egy helyen a 4-4,5 tonnát is stabilan betakarítják hektáronként. Az elmúlt 5 évben azonban a termésátlagok növekedése megállt, sőt a legtöbb gazdaságban kisebb mértékben csökkenni kezdtek, melynek okai összetettek. Ebben a cikkben azokra a növényvédelmi technológiai sarokpontokra hívjuk fel a figyelmet, ahol a Sumi Agro termékeit helyesen alkalmazva újra magas termésátlagot érhet el a napraforgó-termesztő.

Trika Expert hatása napraforgó kultúrában

Trika Expert hatása napraforgó kultúrában – Fotó: Sumi Agro Hungary Kft.

Az első technológiai elemnél, a vetésnél már sokat tehetünk a magas termésátlagért, ha a tervezett tőszám megőrzése érdekében védekezünk a talajlakó kártevők ellen talajfertőtlenítő granulátummal. A legjelentősebb szántóföldi kapásnövényeinkben, a napraforgóban és kukoricában a talajlakó kártevők jelentős károkat okoznak.  A szántás nélküli talajművelés, a zöldtrágyanövények termesztése, az ugaroltatás optimális körülményeket biztosítanak a talajlakó kártevők felszaporodásának, így azok kártétele évről évre fokozódik. A pattanóbogarak lárvái, a cserebogárpajorok és a vetési bagolylepke lárvái közül a legnagyobb veszélyt a drótférgek jelentik. Kártételük két időszakban válik szembetűnővé: először vetés után a csírázó magvak megrágása révén, majd a növény 5-6 lombleveles állapotában – május végén, június elején – a szártőbe berágás folyamán. Ha a lárvák a tenyészőcsúcsot elrágják, a fiatal növény elpusztul. Egy közepes fejlettségű (2-3 éves) pattanóbogár-lárva 4-5 növényt is képes károsítani. A kártételt kezdetben kelési hiányosság, később sárguló, barnuló, egyre nagyobb kiritkuló foltok mutatják. Erős fertőzéskor a tőállomány 20-50%-a kipusztulhat. A talajlakó kártevők ellen csak a talajfertőtlenítés biztosít megfelelő megelőző védelmet, a tünetek megjelenésekor a növényállomány permetezése hatástalan. A Sumi Agro ajánlata a talajlakó kártevők leküzdésére a TRIKA EXPERT starter hatású talajfertőtlenítő szer. A TRIKA EXPERT egyedisége abban rejlik, hogy a rovarölőszer-hatóanyag mellett starter műtrágyát is tartalmaz. A 4 g/kg lambda-cihalotrin rovarölőszer-hatóanyag mellett 7% N és 35% P2O5 is található a készítményben. A gyártó, a Sipcam-Oxon által védjegyzett, speciális G-PLUS formulázási technológiának köszönhetően a TRIKA EXPERT szemcséi teljesen homogének, azaz a rovarölő szert és a starter műtrágyát egyenletesen tartalmazzák. Jellegzetes fekete granulátuma jól pereg, könnyen adagolható, nem porzik és nem boltozódik. A 10-15 kg/ha kijuttatása a gyakorlatban elterjedt granulátumszóró adapterekkel precízen elvégezhető.

Naprsforgó Brixton gyomirtás

Kezeletlen kontroll

Naprsforgó Brixton gyomirtás
– Fotó: Sumi Agro Hungary Kft.

Kezeletlen kontroll
– Fotó: Sumi Agro Hungary Kft.

A napraforgó-termesztés biztonságát, illetve jövedelemtermelő képességét alapvetően meghatározza a jól megválasztott, hatékony gyomnövények elleni védekezési technológia. A széles sorköz miatt a napraforgó kezdeti gyomelnyomó képessége gyenge. A magról kelő kétszikű gyomnövény-konkurencia minél korábbi kiiktatása céljából ajánlott a vetést követően – kelés előtt – a PLEDGE 50 WP 80 g/ha dózisban való kijuttatása. A gyomirtást követően már kis mennyiségű bemosó csapadék az alapkezelés kiváló hatékonyságát eredményezi. A PLEDGE 50 WP a talajfelszínen a hatását 3-4 hétig is megtartja. A napraforgóban engedélyezett szuperszelektív egyszikűirtó gyomirtó szereknek a hatáskifejtéshez időre van szükségük. Így fontos, hogy olyan korszerű terméket válasszunk, ami technikai tudása révén a gyomirtó hatást gyorsabban éri el. A BRIXTON-ban a jól ismert hatóanyag (kletodim) mellé speciális, természetes alapú adjuváns rendszer lett beépítve. A termék kimondottan a száraz, aszályos körülményekhez lett fejlesztve és optimalizálva, ezért ebben a környezetben nyújt érezhetően többet elődeinél.  A BRIXTON posztemergensen a napraforgó 2 leveles állapotától a 3 látható szárköz fejlettségéig 0,5-1,0 l/ ha dózisban alkalmazható. A BRIXTON az egyszikű gyomok sejtfalának szétesését okozza. Az első tünetek már 3-5 nap múlva látszódhatnak, viszont a markáns tünetekig várnunk kell 7-10 napot.

A napraforgó károsítói közül a levéltetvek okozzák a leglátványosabb és sokszor a legnagyobb terméskiesést a már fejlődő állományban. A napraforgót hazánkban alapvetően két levéltetűfaj károsítja: a fekete répalevéltetű (Aphis fabae) és a sárga szilvalevéltetű (Brachycaudus helichrysi).  Amennyiben 4-8 levélpáros állapotban már szívogatnak a levéltetvek, úgy a  levelek torzulnak, fejlődésben megakadnak a stressz miatt. Később a tenyészőcsúcs károsítása miatt a csillagbimbó torzul, így kisebb és deformáltabb tányér képződik, ahol a kaszatok egy része nem fog kifejlődni. Minél korábban károsítanak a levéltetvek, annál fokozottabb lesz a kár. Ellenük a felszívódó acetamiprid hatóanyag nyújtja a leghosszabb és legmarkánsabb hatást. A Sumi Agro forgalmazza az eredeti japán acetamiprid hatóanyagú granulátum formációjú MOSPILAN 20 SG-t, illetve a por alakú AUTENTIC rovarölő szereket, melyek dózisa 0,15-0,2 kg/ha. Hatásfokozó adalékanyag – pl. SPUR – hozzáadása célszerű, különösen száraz időjárás esetén. Mindkét termék méhekre nem jelölésköteles.

Hiraki hatása

Hiraki hatása – Fotó: Sumi Agro Hungary Kft.

A napraforgó-termesztéstechnológia utolsó eleme a deszikkálás, melynek célja, hogy egyöntetűbb és gyorsabb legyen az állományok érése, könnyebb legyen a betakarítás, és lehetőleg ne kelljen szárítani a terményt. Ez utóbbi szempont az egyre magasabb energiaárak fényében különösen felértékelődött. A napraforgó esetében a deszikkálás hatására a tányér és a kaszat vízvesztése felgyorsul, így tervszerűen lehet a termést betakarítani számottevő veszteség nélkül. Amennyiben augusztus végén, szeptember elején csapadékossá válik az időjárás, a természetes száradási folyamat lelassul, a gombás eredetű tányérbetegségek (szklerotínia, botrítisz) fertőzésének esélye jelentősen megnő. A deszikkálás itt is segít: a baktériumos és gombás tányérpusztulás folyamata megáll, mert a kórokozók élettere megszűnik, így a tányérok nem esnek szét, és a magvak nem hullanak ki. A Sumi Agro HIKARI néven forgalmazza a deszikkáló kereskedelmi ajánlatát. Az 5 hektáros kiszerelésű HIKARI deszikkáló csomag 3,75 liter KABUKI gyomirtó szert és 10 liter TOIL hatásfokozó és elsodródásgátló készítményt tartalmaz. A kezelést napraforgóban 20-35%-os kaszatnedvességnél javasolt elvégezni a várható betakarítás előtt 15-21 nappal, amikor a fészekpikkelylevelek barnulni, míg a felső lomblevelek sárgulni kezdenek. A hatás gyorsasága a dikváthoz képest kissé lassúbb, de a glifozáthoz képest gyorsabb. A permetlé mennyisége hidas permetező esetén 200-300 l/ha, míg légi kijuttatás esetén 50-80 l/ha legyen.

Alkalmazza Ön is a Sumi Agro termékeit napraforgóban is, hogy sikerre vigye gazdaságát!

További információ:

www.sumiagro.hu

Sumi Agro

Ez a cikk a Merre fordul a napraforgó? Agroinform TechMag-ban jelent meg. A TechMag az Agroinform új, interaktív magazinja, amit itt tudsz végiglapozni:

Agroinform TechMag 2025/3

Indexkép: Sumi Agro Hungary Kft.