Sajnos minden szezonban előfordul, hogy lángra kap egy betakarítógép vagy bálázó, de a nyári hőségben az esély erre még nagyobb. Ezek a gépek ugyanis nagyon komoly terhelésnek vannak kitéve, és ilyenkor elég egy apró meghibásodás, ami túlmelegedéshez vezet.

Azonban vannak olyan lépések, amelyek betartásával csökkenthető a veszély, illetve ha mégis tűz üt ki, kisebb lehet a kár mértéke. Vigyázzatok nagyon magatokra idén nyáron is. Na és persze természetesen egymásra is.

Amikor a kockázat összeadódik

A nyár a mezőgazdasági munkákban nagyon gazdag időszak. Márpedig a magas hőmérséklet tűzvédelem szempontból igen veszélyessé teszi ezt az időszakot. A nyári hőmérséklet, a vegetáció nedvességtartalma és a gépek okozta kockázat összeadódik, így sajnos nagyon gyakran hallunk tűzesetekről.

Évente sajnos százas nagyságrendű a tűzesetek száma a betakarítási munkálatok idején. A Katasztrófavédelem feldolgozta a korábbi tűzeseteket, és a beavatkozásokat elemezve a tapasztalatokat megosztotta a mezőgazdasági ágazat szereplőivel.

Így kerüld el a tűzeseteket a bálázógépeknél

A mezőgazdasági gépeken készenlétben tartott tűzoltó készülékekről két jogszabály is rendelkezik, melyek szabályozzák, hogy milyen tűzoltó készülékkel kell ellátni a kalászos termény betakarítási munkálataiban részt vevő erő- és munkagépet. Ebbe beletartoznak a tehergépjárművek, mezőgazdasági vontatók, lassú járművek, valamint az erő- és munkagépek, így a bálázógépek is.

Az elmúlt évek tapasztalatai segítettek abban, hogy meg lehessen határozni bizonyos szerkezeti kialakítású bálázók kigyulladásra való hajlamát. A leggyakrabban a változó présterű hevederes bálázókra jellemző, hogy kigyulladnak. Ennek oka gyakran az, hogy a csapágyak egy bizonyos kor után megszorulhatnak, és a mechanikai súrlódásából adódóan akár 1000 Celsius-fokos hőmérséklet is kialakulhat, amely pillanatok alatt gyújtja meg a száraz szalmát. Sajnos ezen kívül még a görgőkön futó gumi hevederek is veszélyt jelentenek, mivel ezek folyamatosan érintkeznek a felhevült felületekkel.

égő kombájn tűz

Sok esetben megelőzhető a mezőgazdasági gépek esetében a tűzeset, ha betartjuk a megfelelő óvintézkedéseket. Fotó: Shutterstock

Mivel a kezelő gyakran nem veszi észre a bajt, pillanatok alatt óriási lehet a tűz. Sok esetben csak a tükörből látja, hogy baj van, azonban ekkor már túl késő ahhoz, hogy egyedül képes legyen felvenni a harcot a tűzzel szemben, és megfékezni azt. Ráadásul a kezelőnek sok esetben egyedül kell oltania a tüzet és leakasztani a bálázót.


Lehetőség szerint minden üzemkezdet előtt, álló helyzetben meg kell járatni a bálázót, és a járatás után ellenőrizni kell az összes csapágyazást. Amennyiben valamelyiknél túlmelegedést tapasztalunk, azt még munkába indulás előtt cseréljük le. Ha az ilyen túlmelegedésre nem derül fény, akkor a munka közben a hevederek által óhatatlanul odagyűjtött apró szalma pillanatok alatt meggyulladhat.

A másik nagyon fontos dolog a formázó hevederek párhuzamos, egymástól egyenlő távolságra történő futása. Ha ezek egymáshoz közel, és nem párhuzamosan futnak, akkor előbb-utóbb a súrlódásuk ugyancsak tűzhöz vezet. Járatásnál ezekre is figyeljünk és ha nem megfelelően futnak, akkor az valamelyik feszítőgörgő csapágyazásának hibájára utal, illetve akkor is egyenlőtlenül futhatnak, ha valamelyik heveder megnyúlt.

A lánckerekek csapágyazása is figyelmet érdemel, bár ezek kevésbé vannak kitéve a közvetlen, szalmával való érintkezésnek. Az odagyűlt por és egyéb szennyeződés azonban ugyancsak belobbanhat, ha a csapágyazásuk az elhasználódás miatt túlmelegszik.

Ezt kell tudni a kombájntüzekről

A kombájntüzek esetében is nagyon gyakran okozója a bajnak a csapágy meghibásodás. De mégis, a leggyakoribb tűzesetet kiváltó problémát a kombájnok esetében a motortér okozza. Az esetek háromnegyedében ősszel, a napraforgó aratása közben keletkeztek a tüzek, amikor is a motortérben lerakódott por gyulladt meg, majd a tűz átterjedt a gumi és a  műanyag alkatrészekre is. Sajnos nem könnyítették meg a helyzetet az üzemi hőmérsékletre melegedett gyúlékony olajszármazékok sem.

A kombájn estében pedig különösen nehéz a magasan elhelyezett, zárt motortér megközelítése és így a tűz eloltása is. Sajnos még a gyors reakció sem vezetett sikerre, hiszen a legtöbb esetben a tűzoltó készülék időben történő és szakszerű használata mellett sem tudták megmenteni a kombájnt.

Arra is nagyon oda kell figyelni, hogy a karbantartási munkálatok nem maradhatnak el, még akkor sem, amikor rengeteg a munka.

A traktortüzek jellemzői

A traktorok esetében leggyakrabban az elektromos meghibásodás okozza a tüzet. Ez leginkább az idősebb traktorok esetében van így, amelyeknél a vezetékek szigetelése elöregedett, és a rezgésektől megkoptak mind a vezetékek, mind az azok rögzítésére szolgáló elemek, így gyakran alakulhat ki ennek következtében zárlat.

Ezt tegyük, hogy elkerüljük a tüzet

Sajnos gyakran nem tudjuk elkerülni a tűzeseteket, de az alábbi pontok betartásával csökkenteni tudjuk azok előfordulásának kockázatát, illetve a meglévő tűz esetén is nagyobb eséllyel csökkenthetjük a keletkezett kárt.

1. Minden esetben rendelkeznie kell a dolgozóknak a betakarítási és aratási munkálatokra vonatkozó tűzvédelmi, illetve munkavédelmi ismeretekkel. Ezeket folyamatosan frissíteni kell, fel kell eleveníteni, hogy a kellő pillanatban automatikusan tudják tenni, amire szükség van.

2. Nagyon sokat számít a gépek rendszeres karbantartása.

3. A telephelyek esetében mindig legyenek akadálytalanul megközelíthetők a vízszerző helyek. Rendszeresen ellenőrizzük az oltóvizet szolgáltató berendezések, valamint tartozékaik és szerelvényeik üzemképességét.

4. Legyünk tisztában vele, hogy minden, mezőgazdasági géppel végzett munka tűzveszélyt hordoz magában, így tartsuk be a szabályokat minden esetben.

5. Több esetben is emberi hiba okozta a tűzesetet. Ne dohányozzunk munka közben, és még az arra kijelölt helyeken is ügyeljünk rá, hogy a cigarettacsikket szabályosan oltsuk el és dobjuk ki. A dohányzóhelyet minimum 15 méterre a gabonatáblától kell kijelölni. Erre a helyre mindenképp kerüljön kihelyezésre vizet tartalmazó edény.

égő traktor

A mezőgazdasági gépek nagy mértékben vannak kitéve a tűzveszélynek, ezért különösen fontos, hogy tartsuk be a tűzvédelmi előírásokat. Fotó: Shutterstock

6. Rendkívül fontos, hogy a betakarítási vagy bálázási munkálatokat kizárólag olyan gépekkel végezzük, amelyek a munka megkezdése előtt a tűzvédelmi felülvizsgálaton sikeresen átmentek.

7. Fontos, hogy a gépek akkumulátorát megfelelő módon burkolni kell, mivel egy apró zárlat vagy egy apró kis szikra is óriási lángokat képes okozni.

8. Soha ne töltsük fel a szántóföldön a gépeket üzemanyaggal, és szintén tilos ott rajtuk nyílt láng használatával járó karbantartási munkát végezni.

9. Minden munkagépen biztosítani kell a megfelelő számú és teljesítményű, üzemképes tűzoltó berendezést. Mielőtt megkezdjük a munkát, minden esetben ellenőrizzük, hogy ezek a munkagépen vannak. Nem elég azonban, hogy ott vannak, és üzemképesek, arra is figyeljünk oda, hogy ezek könnyen elérhető helyen legyenek tárolva a gépen, ahonnan azonnal leemelve bevethetők.

10. Tűz esetén ha megoldható, csatlakoztassuk le a traktort a bálázóról, de ha a tűz keletkezési helye ezt nem teszi lehetővé, a testi épségünket semmiképpen ne kockáztassuk.

11. Tarlót sehol sem szabad égetni.

12. Időnként meg kell állni a betakarítás közben és a munkagépet meg kell tisztítani a rárakódott olajtól, sártól, növényektől és egyéb szennyeződésektől.

13. A kombájnoknak földelőlánccal kell rendelkezniük.

14. Ellenőrizni kell a kipufogórendszert, hiszen a sérült illesztéseknél, lyukaknál kiáramló forró kipufogógáz meggyújthatja a növényzetet, de az üzemanyagellátó- és olajtovábbító rendszereket is ellenőrizni kell, mert a kiszabadult kenőanyag vagy üzemanyag forró felületekkel érintkezve könnyen tüzet okozhat.

15. Betakarítási munkálatokat csak olyan mezőgazdasági munkagéppel lehet végezni, amelyen szikracsapót vagy lapátot is elhelyeztek.

16. Érdemes az aratásnál az aktuális szélirányt is figyelembe venni, ezzel is csökkenthető a a tűzveszély a lábon álló gabonatáblában.

Ne sajnáljuk a napi üzemkezdet előtti, néhány perces, járatással egybekötött ellenőrzésre az időt. Komoly, akár életveszélyes sérülést okozó tűzesettől és egy értékes gép elvesztésének veszélyétől óvhatjuk meg magunkat, ha rendszeresen megfelelő figyelmet fordítunk munkagépeinkre.

Bármennyire is elővigyázatosak vagyunk, teljesen elkerülni a tűz veszélyét nem lehet, de az idejében történő beavatkozással jelentősen le tudjuk csökkenteni az elszenvedett kár mértékét.