A nyolcvanas években, amikor még divat volt a középiskolásokat, egyetemistákat gyümölcsösbe vinni szüretelni (esetleg az osztálypénzt gyarapítandó) még aligha gondoltuk volna, hogy nem is olyan sokára furcsa, a levegőben lebegő robotok szedik majd a gyümölcsöt.
Persze, high tech világunkban is eléggé szürreális látványt nyújtanak ezek a modernebbnél is modernebb eszközök, melyeket egy izraeli startup, a Tevel gyárt. Hihetetlen, de igaz: a munkát teljesen önállóan végző, a dróntechnológiát és a robotikát ötvöző eszközök képesek megkülönböztetni a gyümölcsöt a lombtól, meghatározni az érettségi állapotot, tűpontosan megközelíteni "csápjaikkal" a termést, magukhoz szippantani és finom csavaró mozdulattal leválasztani a termőrészről.
A Tevel robotjai elég szürreális látványt nyújtanak, viszont rendkívül költséghatékonyak – forrás: Facebook/Tevel
Mindez tökéletes mesterséges intelligenciát feltételez és óriási mennyiségű számítást követel, ami miatt az autonóm repülő robotok hatékonysága, gyorsasága még elmarad az emberekétől, amit viszont kompenzál az, hogy a fáradtság, mint tényező, nem játszik szerepet a robotok működésében. Ennek megfelelően 0-24-ben, sötétben is képesek dolgozni.
A futurisztikus robotok máris átalakítják a gyümölcsbetakarítási gyakorlatokat a gyümölcsösökben szerte a világon, Olaszországtól az Egyesült Államokig, Chiléig, Izraelig. A repülő autonóm robot az egyetlen a világon, amely fizikailag kölcsönhatásba lép a növényekkel és folyamatosan ki-be repül a fák ágai közt sérülés nélkül. A Tevel forradalmi innovációja világszerte 11 szabadalmat kapott.