A március közepén rendezett kielcei AGROTECH mezőgazdasági szakvásárról szóló korábbi beszámolóinkban a lengyel mezőgépipar újdonságairól és az új erőgép-generációkról olvashattak, ezúttal pedig a kiállításon felvonultatott erdészeti gépcsodákból válogattunk.

Lengyelországban a természeti és földrajzi adottságok miatt jelentős az erdőgazdálkodás, így az erdészeti gépek piaca is komoly méretekkel bír. Ez a kiállítás látnivalóin is jól észrevehető volt, mivel jelentős számú erdészeti eszközt vonultattak fel a rendezvényen.

Erdészeti rendeltetésű traktorokból, illetve erre a célra átalakított mezőgazdasági erőgépekből nem volt hiány. Jól érzékelhető volt az ilyen erőgépek ottani piacának erőssége.

traktor

Utolsó simítások a Zetor Proxima HS 110 erdészeti verzióján a nyitás előtt – fotó: zetor.com

A cseh Zetor a lengyel traktorpiac egyik vezető márkájaként az egész kínálatával jelen volt a kiállításon, sőt a Proxima HS 110 modelljüket erdészeti kivitelben is elhozták a rendezvényre. Ez a verzió több szempontból is eltér a hagyományos Proxima HS-től. Hasi lemezeléssel, védő kerettel, védő ráccsal rendelkezik.

Kérésre ezeken felül hátsó csörlővel, hátsó pajzzsal és tolólappal is felszerelik, illetve rönkök rakodására alkalmas rakodógémmel is kiegészítik. Rendelhető hozzá erdészeti gumiabroncs, erősített felni és felnicsavar, illetve a felnin szelepvédelem. A csörlőhöz távvezérlés is kérhető.

traktor

Belarus-1025.4 erdészeti kivitelben – fotó: Szalagro Kft.

A Belarus traktorok közül egy 1025.4-es típust láthattunk erdészeti kivitelben ugyancsak védőkerettel, védőráccsal, fém mellső sárvédőkkel, illetve sötétített ablakokkal, LED-munkafényszórókkal felszerelve. Sajnos ennél a modellnél a hasi védőpáncél hiányzott, és erősített felnit sem kínáltak a géphez, bár a hagyományos széria felni-szelepvédelemmel el volt látva. Érdekes hatást keltett szokatlan matt fekete fényezése, viszont ezt legalább nem kell a sérülésektől annyira félteni.

traktorA FARMTRAC újdonsága a 675 DTn erdészeti verziója – fotó: Agroinform.hu

Természetesen az egyik legnépszerűbb lengyel erőgépgyártó, a FARMTRAC is bemutatott erdészeti célokra átalakított változatot, mégpedig az Europeline IIIB sorozat 75 lóerős 675DT modelljét "átöltöztetve". A védőkeret és védőrács itt is kötelező tartozék, sőt ennél a típusnál egy rönkök mozgatására alkalmas, hidraulikusan működtethető tolólap is kiegészítette az erőgépet.

A 675 DTn típus amúgy előre és hátra egyaránt 12 fokozatot biztosító, mechanikus kapcsolású sebességváltóval van szerelve, motorja egy 4 hengeres, 3,38 literes, turbófeltöltéses Perkins dízelmotor.

traktorA LANDINI 5-100 D erdészeti változata – fotó: Agroinform.hu

A hazai erőgéppiac 20 éve egyik meghatározó alakja az olasz Landini. A lengyel kiállításon is előkelő helyen fogadták a látogatókat, viszont az ottani kínálatban érdekes színfolt volt az 5D sorozat középső tagjának erdészeti változata. Itt a kabint és a burkolatokat védő rács és keret mellett figyelemre méltó volt az üzemanyagtank védelmének megoldása, melyet egy kazánlemezből kialakított páncéllal vettek körbe, de ugyanilyen anyagú páncéllal óvják a sérülésektől a traktor alvázát is.

Az 5-100D típus amúgy a háromtagú, 4 hengeres 5D sorozat 85 lóerős tagja, 24+12 fokozatú, mechanikus szinkronizált, irányváltóval és mászó csoporttal rendelkező sebességváltóval.

traktorIRUM TAF-2012 román rönkvonszoló traktor – fotó: Agroinform.hu

"Súlycsoportot" váltva igazi kuriózumot is láthattunk az erdészeti erőgépek terén a rendezvény szabadtéri kiállításán. A román IRUM márka a magyar gazdák köztudatában leginkább az MTZ traktor összeszerelősoráról lehet ismerős, hiszen ez a cég Romániában a nálunk is népszerű fehérorosz traktorok összeszerelésével és értékesítésével foglalkozik.

Viszont van egy sokkal régebbi múltra visszatekintő portfóliójuk, mégpedig a TAF sorozatú, összkerékmeghajtású rönkvonszoló erőgépek gyártása. A két modellből álló széria nagyobbik típusát hozták el az AGROTECH-kiállításra. A TAF-2012 traktorban egy 110 lóerős, 4 hengeres Perkins dízelmotor szolgál erőforrásul, amely teljesíti a legszigorúbb emissziós normákat.

traktor

Az IRUM TAF 2012 erdészeti erőgép vezetőfülkéje – fotó: irum.ro

Az erőátvitelről rendeléstől függően vagy 5/1 fokozatot biztosító, mechanikus kapcsolású EATON váltó, vagy pedig 4 sebességcsoportos, tartományokon belül terhelés alatt kapcsolható JCB Powershift váltó gondoskodik. Vezetőfülkéjének kezelőszerveit az egyszerűség jellemzi, de munkabiztonsági szempontból kielégíti a ROPS, FOPS és OPS nemzetközi szabványokat.

A traktort felszerelték tolólappal és hátsó acélsodronyos duplacsörlővel, kábelenként 8.500 daN húzóerővel. Az osztott félkeretes felépítés és a törzscsuklós kormányzás 40 fokos bekormányzási szöget biztosít, a mellső tengely pedig a vízszintes síkjához képest le és fel +-12 fokban képes elbillenni. A minimális fordulási sugara a gépnek belső körön mérve 2,9 méter.

traktor

Möre Maskiner forgógémmel szerelt rönkszállító pótkocsi a kiállításon – fotó: Agroinform.hu

A "boldog békeidőkben" a lengyel mezőgazdasági gépek nemzetközi exportjával foglalkozó Agromet Motoimport jelen pillanatban már csak hat, erdészeti gépeket, eszközöket gyártó cég termékeinek forgalmazásával foglalkozik. A kiállításon többek között Möre Maskiner erdészeti rönkszállító pótkocsikat és TAJFUN traktorra szerelhető csörlőket állítottak ki.

A Möre Maskiner forgógémmel szerelt rönkszállító pótkocsik közül az SF-09 és 11 típusokat mutatták be. Az SF széria 7,5/8/11/12 tonna teherbírású tagokból áll, 7, illetve 8,5 méterre kitolható teleszkópos rakodógémmel, hidraulikusan elfordítható vonórúddal, 8 darab rakoncával.

gép

TAJFUN traktoros rönkvonszoló csörlők a kiállításon – fotó: Agroinform.hu

A szlovén Tajfun rönkvonszoló csörlőket erdészeti vagy hagyományos kivitelű, hárompontfüggesztéssel rendelkező traktorral lehet üzemeltetni. A 7-féle méretben elérhető csörlőcsalád 35 kN-tól 2x55 kN húzóerőig terjed. A csörlő meghajtása teljesítményleadó tengelyről történik. A csörlő vezérelhető manuálisan vagy elektrohidraulikus vezérlőpanelről traktorból, illetve távirányítással a géptől távolról.

gép

SCANIA R520 6x6 teherautóra szerelt Zaslaw rönkszállító felépítmény – fotó: Agroinform.hu

A nagyobb teljesítményű közúti rönkszállításra a nálunk mezőgazdasági és közúti pótkocsijairól ismert lengyel Zaslaw kínált alternatívát, amely felépítményként SCANIA R520 6x6 háromtengelyes tehergépkocsi alvázra volt felszerelve.

A nyolc rakoncával szerelt felépítmény egy teleszkópgémes Palfinger Epsilon forgógémes daruval van szerelve, amely közel 10 méteres gémkinyúlással rendelkezik. A 26 tonna teherbírású, korrózióálló DOMEX 700 acélból készült felépítmény a rönkök biztonságos szállításához leszorító hevederekkel van felszerelve.

gépSTEPA FHL-11 rönkszállító pótkocsi – fotó: Agroinform.hu

A STEPA Farmkran GmbH FHL sorozatú vontatott erdészeti rönkszállító kocsik közül a Steindl-Palfinger L Epsilon daruval szerelt 11 tonnás verziót mutatták be többek között. A szabadalmaztatott csuklós vonórúdja akár 40 fokban is képes az elfordulásra.

Hidraulikarendszere külön olajhűtővel van felszerelve. Hátsó világítása LED-lámpákkal rendelkezik, a fékrendszer pedig rendeléstől függően lehet pneumatikus vagy hidraulikus működtetésű. A pótkocsi külön rendelésre rugózott tengellyel és bálaszállításra alkalmassá tevő kiegészítőkkel is kérhető.

gépTEKNAMOTOR fafeldolgozó eszközök a szabadtéri kiállításon – fotó: Agroinform.hu

A lengyel TEKNAMOTOR 1992 óta foglalkozik fafeldolgozó gépek fejlesztésével, gyártásával. A sokéves tapasztalat eredményeképpen mára a fafeldolgozó gépeket gyártó cégek élvonalába került. A kiállításon a faághulladék feldolgozására alkalmas, tanúsítvánnyal rendelkező mobil tárcsás és dobos aprítógépek teljes választékát bemutatták.

A fakitermelés után hasznosítható tuskószedő rönkmarókat is felvonultatták. A telepített dobos és tárcsás aprítógépek a fűrésztelepek fahulladékainak feldolgozására és az ehhez kapcsolódó adagoló és szállító berendezéseket (adagolók, vibrációs és láncos asztalokat) makettek, ismertetők és demófilmek, demómakettek segítségével mutatták be.