Szeptember van, a muskátlik fokozatosan befejezik a virágzásukat, és felkészülnek a téli időszakra. Ez az a hónap, amikor fontos lépéseket kell tennünk annak érdekében, hogy a növényeink egészségesek maradjanak és a következő évben is dús virágzással hálálják meg a gondoskodást – írja a kerteszeti-aruhaz.blog.hu.

muskátli

A szeptember az utolsó lehetőség arra, hogy még a tél előtt a muskátliknak tápanyagot biztosítsunk – fotó: pixabay.com

Érdemes eltávolítani az elhalt virágokat és a sárguló leveleket

A muskátli elvirágzott részeinek teljes eltávolítása arra szolgál, hogy az új hajtások és bimbók képződését serkentsük. Ezzel egyrészt a növény egészségét szolgáljuk, másrészt a folyamatos virágzást is biztosítjuk vele a jövőben.

A hűvösebb időjárás miatt csökken a muskátlik vízigénye is, ezért a túlzott öntözés káros lehet,  ha túl sok víz marad a talajban a gyökérzet könnyebben rothad. A legjobb módszer ebben az időszakban a talaj nedvességének ellenőrzése – csak abban az esetben öntözzünk, ha a felső réteg száraznak tűnik.

A szeptember az utolsó lehetőség arra, hogy még a tél előtt a muskátliknak tápanyagot biztosítsunk. Az őszi tápoldatozás segít abban, hogy a hidegebb hónapokban a növények erősek maradjanak.

Alkalmazzunk káliumban gazdag műtrágyát, de ne adjunk túl sok nitrogéntartalmú tápoldatot, mert már ebben az időszakban az új hajtások képződése nem kívánatos. Ha kültéren tartjuk őket, lényeges, hogy a hőmérséklet csökkenésével védett helyre vigyük őket. Még az első fagyok előtt gyűjtsük be a növényeket, és egy világos, de hűvös helyre helyezzük el őket, ott, ahol a hőmérséklet 5-10°C között mozog.


Szaporítás dugványozással

A szeptember ideális időpont a muskátlik szaporítására, mert ebben az időszakban a növények még aktívak, de már felkészülnek a téli pihenőre, így a dugványoknak is nagyobb az esélyük a meggyökeresedésre.

A muskátli szaporításának lépései a következők:

  • Válasszunk ki egy egészséges növényt – ez legyen egy erőteljes növekedésű, gazdagon virágzó muskátli tő. Mindenképpen kerüljük a beteg, kártevőktől fertőzött vagy gyenge növényeket.
  • Vágjunk le egy hajtást – ez körülbelül 10-12 centiméter hosszú hajtást jelent, amin legyen 2-3 teljesen kifejlődött és egy félig kifejlődött levél. A levelek azért lényegesek, mert a fotoszintézis által ellátják a dugványt a gyökeresedéshez szükséges energiával.
  • Távolítsuk el az alsó leveleket a hajtásról – erre azért van szükség, hogy a levelek a földbe kerülve ne kezdjenek el rothadni, és ne fertőzzék meg a dugványt.
  • Egy éles késsel ferde szögben vágjuk le a hajtást közvetlenül egy levél alatt – a ferde vágásfelületre azért van szükség, mert az nagyobb felületet biztosít a gyökerek képződéséhez.
  • A levágott hajtást ültessük steril, nedves gyökereztető közegbe – ez lehet perlit vagy tőzeg és perlit keveréke. A közeg legyen levegős és nedves, hogy a gyökerek könnyen fejlődhessenek.
  • Ültetés után alaposan öntözzük meg a dugványt, majd tegyük napfénytől védett, de világos helyre.
  • A dugványok gyökeresedéséhez folyamatosan biztosítsunk enyhén nedves muskátli földet, tartsuk a hőmérsékletet 20-22 °C körül, és biztosítsunk magas páratartalmat (70-80%). Ehhez alkalmazhatunk agroszövetet, fóliát, mini üvegházat. Fontos, hogy rendszeresen szellőztessünk, hogy elkerüljük a penész kialakulását.
  • Nagyjából 3-4 hét alatt a dugványoknak gyökeret kell ereszteniük. Ekkor átültethetjük őket nagyobb cserépbe, tápdús virágföldbe.

Gondoljunk a kártevőkre is!

Ősszel a muskátlik még mindig ki vannak téve a kártevők, például a levéltetvek támadásának. Emiatt érdemes rendszeresen ellenőrizni a növényeket, és amennyiben szükséges, permetezéssel vagy rovarölő szerrel kezelni kell őket.

A kártevők elleni védekezés kifejezetten fontos a teleltetés előtt, mert a legyengült növények nehezebben vészelik át a téli hónapokat.