Ha tél, akkor megfázás. Ennek pedig nem csupán a hideg lehet az oka. Az okok között szerepelhet a kevés mozgás és a kerti munka hiánya is, amely legyengíti az immunrendszerünket, éppen ezért segíti a baktériumok és a vírusok szaporodását. Úgyhogy ilyenkor, hideg időben se mondjunk le a mozgásról, és persze a kerti munkákról sem! De ha már megtörtént a baj, és megfáztunk, arra is van megoldás!
Ezt edd, ha megfáztál!
Az, hogy mivel táplálkozunk, nagyban meghatározza, hogy milyen állapotban van az immunrendszerünk. Együnk télen is minél több zöldséget és gyümölcsöt, ezen kívül válasszunk inkább teljes kiőrlésű kenyeret. Töltsük fel szervezetünket vitaminokkal és értékes ásványi anyagokkal, hogy immunrendszerünk fel tudja venni a harcot a különféle vírusokkal szemben.
A hagyma és a fokhagyma is segít a bajban, ugyanis olyan illóanyagokat tartalmaz, melyeknek baktérium- és vírusölő hatása van. A hagymából készíthetsz teát, vagy egyszerűen szeleteld fel és fogyaszd el egy jó kis zsíros kenyér mellé. A fokhagymával pedig kenj meg alaposan egy pirítóst, és edd meg. Hidd el, megéri, mert nem csak a közérzeted lesz jobb, de még a gyógyulást is fel tudod gyorsítani.
Megfázás esetén a tea mindig jó megoldás. Fotó: Shutterstock
De a húsleves sem véletlenül a népi patika fontos eszköze. A meleg italok amúgy is nagyon hasznosak a nátha esetében, de a folyadékfogyasztás mellett a benne lévő húsnak és zöldségeknek is egészen biztos, hogy köszönetet fog mondani kimerült szervezted.
A szokásos, napi vitaminbeviteledet sokszorozd meg megfázás idején. C-vitamin, multivitamin és természetesen zöldségek és gyümölcsök állnak hadrendbe, ha a megfázás leküzdéséről van szó. A citromos tea alap, de a reszelt alma fahéjjal és egy citrom levél fantasztikusan finom és vitaminban gazdag. Ha szereted, egyél ilyenkor sok savanyú káposztát, de akár a paprika, a sárgarépa, vagy a sütőtök is nagy mértékben támogatja immunrendszered helyes működését.
A tea nagyon jól fog esni, ha meg vagy fázva. A hagyományos fekete vagy zöld teák mellett különböző gyógyteák állnak rendelkezésedre. A bőséges folyadékfogyasztás ilyenkor azért is fontos, mert a nyálkahártyák hidratálása beindítja a váladéktermelést, és így a szervezeted a váladékkal együtt megszabadul a vírusoktól és baktériumoktól is.
Ha citromos teát iszol, mindig hűtsd le langyosra, mielőtt belecsepegteted a citromot, mert így megőrzöd annak C-vitamin tartalmát. Emellett nagyon hasznos a fertőtlenítő hatású gyömbértea, a köhögéscsillapító hársfa tea és az immunerősítő echinacea tea is.
A kakukkfű és a keskenylevelű útifű tea segít enyhíteni a köhögést, míg a hársfavirág- és a bodzatea csökkenti a lázat. A kamilla-, a mályva- és a zsályatea javítja a közérzetünket, míg a csipkebogyó tea kiváló, ha gyorsan ki szeretnénk lábalni a megfázásból.
A hársfavirág antibiotikus hatása mellett befolyásolja az agy hőszabályzó központját. Ez azért jó hír számodra megfázás esetén, mert képes aktiválni az izzadságmirigyeket és az immunrendszert, ami ilyenkor nagyon fontos.
A méz nem csupán finom, de a fájó torkodnak és az immunrendszerednek is nagyon jót tesz. Egyél csak úgy, vagy kend kenyérre, de a teádba is beleteheted, viszont ehhez egy kicsit hűtsd meg a teát, hogy ne vesszenek el a méz értékes hatóanyagai.
Ha náthás vagy, pihenj!
Figyelj oda magadra, és lépj közbe már akkor, amikor még csak annyit érzel, hogy valami nincs rendben veled. Amikor már jönnek a tüsszentések, a fejfájás, és megindul a végeláthatatlan mértékű orrfújás, akkor pedig ne próbálj meg úgy viselkedni, mintha semmi sem történt volna. Megfázás esetén ugyanis nem érdemes úgy folytatni az életünket, mintha egészségesek lennénk. Ilyenkor még a hideg levegő is ártalmas, ezért ha le szeretnéd rövidíteni a gyógyulási időt és megteheted, maradj ágyban és pihenj.
Igyál sok teát, egyél sok gyümölcsöt, és hidd el, megéri egy rövid ideig kiszállni a mókuskerékből, hiszen a könnyű kis megfázás pillanatok alatt átfordulhat egy jóval súlyosabb, és tovább tartó betegségbe. A túlzott megterhelés a beteg szervezetünk számára nem hogy nem segíti elő, de még késlelteti is a gyógyulást, ráadásul sokkal könnyebben alakulnak ki szövődmények, ha nem feküdjük ki alaposan a megfázást. Azonban ügyelj rá, hogy ha ki kell kelned az ágyból, mindig legyen kéznél egy köntös, nehogy még jobban megfázz!
Amikor megfázunk, maradjunk ágyban! Fotó: Shutterstock
A másik indokunk, hogy miért is maradj otthon, ha meg vagy fázva nagyon egyszerű. A megfázás fertőz, így minél több ember közelébe mész betegen, annál nagyobb esély van rá, hogy megfertőzöd őket.
Ezek az egyszerű módszerek nagyon hatásosak megfázás esetében
Az inhalálás megkönnyíti a légzést, a váladék felszakadozását és a közérzetedet is jobbá fogja tenni. A legjobb ilyenkor a mentolos, kamillás, citrusos, eukaliptuszos illóolajok belélegzése. Segítségükkel megszabadulsz az orrdugulástól és a fejfájástól is.
De a só is segít. Tegyél egy zokniba meleg sót, és tedd az orrodra. Legyen meleg, de semmi esetre sem forró! Ez az egyszerű módszer segít megelőzni az arcüreggyulladást és megszünteti az orrdugulást. Miután befejezted, semmiképp ne menj ki a hidegre.
Habár ilyenkor a leginkább a jó, meleg ágy esik jól egy fűtött szobában, ügyelj rá, hogy rendszeres szellőztetéssel cserélődjön a hálószobád levegője. Úgy szellőztess, hogy közben nem állsz a hidegben és jól fel vagy öltözve, mert nem az a cél, hogy még jobban megfázz.
Mindenkinek megfázásmentes napokat kívánunk!