Habár karácsonykor valószínűleg kevesen vásárolnak rénszarvast, húsvétkor sok szülői szív lágyul el, és lepi meg a gyermekeit nyúllal. Ha ez egy jól átgondolt döntés, ami legalább 10 évre szól, akkor persze remek ötlet nyulat ajándékozni. A nyuszi élettartama ugyanis körülbelül 10 év. Azonban sajnos sokszor halljuk, hogy az ünneppel együtt a lelkesedés is elmúlik, és sok, védtelen nyuszi kerül ki az utcára.
Nem is beszélve a szintén húsvétkor népszerű pár napos kiscsibékről, kiskacsákról és bárányokról, amelyekhez általában a megajándékozottnak és a családjának sem a tudása, sem a körülményei nem adottak. Az állattartás nagy felelősséggel jár, így érdemes alaposan átgondolni, hogy mikor ajándékozzunk vagy vásároljunk háziállatot. Ha nem tervezünk velük hosszú távra, akkor érdemesebb inkább a csoki vagy a plüss változatot előnybe részesíteni.
Ha előre megfontolt szándékból veszel nyulat, ezt akkor is érdemes tudnod!
A legegyszerűbb, hogy a gyerekeink húsvétkor nyuszit tudjanak simogatni, ha elvisszük őket egy ilyenkor több helyen is fellelhető állatsimogatóhoz. Ha viszont úgy érezzük, készek vagyunk legalább 10 évig gondoskodni egy nyusziról, akkor a következőket fontoljuk meg a vásárláskor.
A nyuszi remek alternatíva, ha nincs túl sok szabadidőnk, de szeretnénk háziállatot. Bár természetesen egy nyúllal is rendszeresen kell foglalkozni, mégsem jár annyi kötelezettséggel, mint például a pontos időrend szerinti kutyasétáltatás. Azonban amikor elutazunk, ugyanúgy kell találni valakit, aki gondoskodik róla, ráadásul, mivel a nyúl általában az otthonunkban él, olyan valakit, akinek az otthonunk kulcsát is szívesen odaadjuk.
Ha nem tenyésztési céllal vásároljuk meg a nyulat, akkor érdemes a kisebb méretű törpenyúl mellett dönteni. Mivel a kis nyuszik 20 és 28 napos koruk között térnek át az anyatejről a szilárd táplálékra, így semmiképp sem szabad ennél fiatalabb nyulat vásárolni.
Az első dolog, amit be kell szerezni, az egy kellően tágas ketrec. Ebbe el kell helyezni egy kis fedett kuckót, ahova a nyuszi be tud bújni, amikor nincs szüksége társaságra. Szükség lesz szénára, tányérokra, itatóra és természetesen a nyúlra. A helyét úgy válasszuk ki, hogy kellően nyugodt legyen, így ne a bejárati ajtó mellett lakjon. Ráadásul a nyúl nem jól viseli a huzatot, így a ketrecet huzatmentes helyre tegyük. Érdemes a lakás legcsendesebb pontját kiválasztani a számára.
Nem mindegy, mit eszik a nyúl
A nyúl egészsége szempontjából nagyon fontos, hogy mit adunk neki enni. Fontos, hogy vegyszer és permetszer mentes takarmányt adjunk a nyuszinak, és azt is alaposan mossuk meg. A zöldségfélékhez vagy a gyümölcsökhöz lassan kell hozzászoktatni a nyuszit. A zöldségfélék a napi táplálék 15-20%-át tegyék ki.
A nyúl számára adható zöldségek és gyümölcsök a retek, a sárgarépagyökér, a petrezselyem, a káposztafélék, a sóska, a spenót és az alma, mag nélkül. Emellé a kisállatkereskedésekben már kiváló tápokat is lehet vásárolni a nyúl számára. A táp adhatja a táplálkozásának alapját, és ezt egészíthetjük ki a zöldségekkel, gyümölcsökkel.
A nyuszi legalább 10 évig társunk lesz, így csak akkor vásároljunk nyulat, ha gondoskodni tudunk róla. Fotó: Shutterstock
Az is fontos, hogy rendelkezésére álljon még jó minőségű, nem poros széna, hiszen ez fedezi a nyulak rostszükségletét. Mindig legyen előtte friss víz is, amelyet itató segítségével tudunk megoldani, hiszen ha tálkában helyezzük be a vizet a ketrecbe, akkor azt folyton ki fogja borítani. A nyulak számára az állatkereskedésekben tudunk speciális itatót vásárolni, amelyet a ketrec külső részén lehet rögzíteni, és egy a ketrecbe belógó csőr segítségével tud vízhez jutni a nyuszi.
Gondoskodjunk a megfelelő körülményekről a nyúl számára
A kisnyulak számára melegebb hőmérsékletre, 20-30 Celsius-fokra, míg a felnőtt nyulak számára 15-20 Celsius-fokos hőmérsékletre van szükség. A nyulak napközben a ketrecükben tartózkodnak, és csak felügyelet alatt érdemes őket kiengedni a lakásba, hiszen előszeretettel rágcsálják meg akár a villanyvezetéket is. A ketrecbe a szénán kívül tehetünk szalmát.
Ahogyan azt az állatvédelmi törvény is előírja, a gazda köteles az állat elhelyezéséről, táplálásáról, felügyeletéről, tisztán tartásáról, szükség esetén pedig a gyógykezeléséről is gondoskodni. Ez természetes velejárója az állattartásnak. A nyulak számára is vannak védőoltások, amelyeket meg kell, hogy kapjanak, mert különben ki vannak téve az őket fenyegető betegségeknek, melyek egy részét a szúnyogok közvetítik feléjük.
Mivel mi sem szeretünk egész nap bezárva lenni, a nyuszinak is szüksége van rá, hogy kinyújtóztathassa magát, így érdemes egy biztonságos, kerti kifutóról is gondoskodni a számára. Fontos, hogy ez fedett legyen, mert egyrészt kiválóan ki tud ugrani belőle, másrészt egy nagyobb madár is fel tudja kapni. Arra is ügyeljünk, hogy a nyuszi remek ásó, így akár alulról is képes távozni a kerti rezidenciájából, így ne hagyjuk felügyelet nélkül, amikor odakint időzik. Nagyon vigyázzunk, hogy ne tegyük ki tűző napfénynek, mert azt nem biztos, hogy túléli. Mindig keressünk számára árnyékos helyet.
Óvjuk őt a rágcsálás veszélyeitől, például attól, hogy vezetékekhez férhessen hozzá, de a szőnyeg rágcsálása sem túl egészséges a nyúl számára. Mindenkit kérünk, hogy ha legalább 10 éven át nem tudja megadni a biztonságos otthont és a megfelelő ellátást a nyuszijának, akkor ne döntsön nyúl vásárlása mellett, még akkor sem, ha hamarosan itt a húsvét.