Románia állattartásában az utóbbi években – főleg a koronavírus-járvány hatására – egy enyhe hanyatlás következett be, amelynek utóhatásai a masszív sertéshús, illetve a kisebb volumenű, de növekvő nyerstejimportban máig is érezhetők.

A nyerstej importja ugyanis 2024-ben az előző évihez képest – a belső felvásárlás 4,6%-os növekedése ellenére is 38,7%-kal nőtt. A joghurtok és egyéb erjesztett tejtermékek előállítása 8%-kal csökkent.

A lakosság sertéshús-ellátása korábban is javulást mutatott, de Florin Barbu agrárminiszter szerint a kormány 650 millió eurót irányzott elő a sertésállomány mintegy 2,8 millió malaccal történő feltöltésére, a tejellátás javításához pedig 50 000 új fejőstehenet kíván beállítani.

A legfrissebb  statisztikák biztató fejleményeket mutatnak, bár a a sertéshús és az élőmalac tömeges behozatala azt jelzi, hogy még sok munka szükséges ezen alágazatok egyensúlyba hozása érdekében.

sajt

A tejtermelés minden termék esetében nőtt – fotó: pixabay.com

A belföldi nyerstej mennyisége tavaly 1,26 millió tonna volt, míg a feldolgozóegységek által importált nyerstej mennyisége elérte a 159 812 tonnát.

A tejtermelés minden termék esetében nőtt, beleértve az ivótejet, a tejfölt, az erjesztett tejet, a sajtot és különösen a vajat (9%-os növekedés).


A sajttermelés összesen 109 655 tonna volt, 7,42%-kal magasabb, mint 2023-ban, ennek túlnyomó része (101 729 tonna) tehéntejből készült.

Az elmúlt év utolsó hónapjában novemberhez képest vajtermelés növekedése mellett a joghurt és az italtermékek termelése csökkent ( mintegy 8,0%-kal). Ugyanakkor a feldolgozó egységek által importált nyerstej mennyisége is 7,6%-kal csökkent az előző hónaphoz képest.

Forrás: agroberichtenbuitenland.nl

Indexkép: pixabay.com