A vörös mocsárrák hazai megjelenése a magyar vizek egyik legnagyobb ökológiai fenyegetésének számít, jelenlétét kimutatták mind a Balatonban és annak vízrendszerében, mind a Séd vízrendszerében. A gondot az jelenti, hogy már a Sugovicán is láttak belőle pár példányt, azaz az invazív állat már Baja környékén is feltűnt – írja az infostart.hu.

A vörös mocsárrák képes akár 10-15 centiméteresre is megnőni – fotó: flickr.com

Miért ennyire veszélyes a vörös mocsárrák?

Ahogy arról már korábban mi is beszámoltunk, komoly aggodalomra ad okot a vörös mocsárrák hazai terjedése. Olyan invazív fajról van szó, amely nemcsak a vízi növény- és állatvilágot pusztítja el az aljzat kavicsáig, hanem meggyengítheti a töltéseket, és felszabadíthatja a talajba lerakódott mérgeket.

A Bajai Sporthorgász Egyesület elnöke, Koch Zoltán szerint a Sugovicán már láttak néhány példányt, de ezek összetéveszthetők a kecskerákkal, amely szintén invazív faj. A főhorgász elmondta, a vörös mocsárrák hátrányosan hat az őshonos állatok életterére.

Talajformáló tevékenysége miatt rengeteg állatfaj élettere csökken, és rontja a fennmaradási esélyeiket

– fogalmazott Koch Zoltán.


A vörös mocsárrák képes akár 10–15 centiméteresre is megnőni és már nemcsak a termálvízzel terhelt élőhelyeken, hanem a dunai befolyásokban is számítani kell a további terjedésre.

A vörös mocsárrák ellen a halászat bizonyos formáinak visszaállítása, az invazív fajok irtása és a természetes vizeink folyamatos megfigyelése lehet a megoldás. Kulcsfontosságú még a szakemberek együttműködése és a közösségek tudatossága is abban, hogy megóvjuk Magyarország ökoszisztémáját az ilyen ökológiailag veszélyes fajoktól.

Indexkép: flickr.com