Csaknem egy hónapon át fonták Hajdúnánáson azt a díszes aratókoszorút, amelyet csütörtökön ünnepélyes keretek között helyeztek el a budapesti Szent István-bazilikában.

A Magyarok Kenyere – 15 millió búzaszem programnak 2018 óta hagyományos és kiemelt eleme a magyar gazdák összefogását jelképező monumentális aratókoszorú elkészítése.

A Hajdúnánáson készült aratókoszorú a Szent István-bazilikában 2024. augusztus 15-én.

A Hajdúnánáson készült aratókoszorú a Szent István-bazilikában 2024. augusztus 15-én – Fotó: MTI/Mónus Márton

Az idei évi koszorú számmisztikájában megjelenik egy utalás Szűz Máriára, az alsó vízszintes körén 17 darab egységes motívum található, ahogy a Szűz Mária rózsafüzér-imádsága is 17 Miatyánkból áll. A 17-es szám szimbolizálja az önfegyelmet, az együttérzést, a felelősséget, a lelki tudatosságot és a bölcsességet egyaránt – hangzott el az ünnepélyes átadáson.

Hajdúnánás egy olyan város, ahol vigyázunk és megéljük azokat az értékeket, amelyek egészséges és szép jövőt biztosítanak az elkövetkezendő nemzedéknek – hangsúlyozta Nagyné Legény Ildikó, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (MAGOSZ) Gazdasszony tagozatának elnöke, Hajdúnánás alpolgármester.

A szalmafonás régi mesterség, sokak megélhetését adta Hajdúnánáson. Az aratókoszorú Nagy Sándorné népi tárgyalkotó iparművész keze munkáját dicséri, aki megtervezte és két hónapon át fonta a koszorút a saját maga által megtermelt alapanyagból. Az aratókoszorú szimbolizálja a közösségi erőt és a hitet, amely "kell, hogy megtartson minket és a jövőhöz is erőt adjon" – hangoztatta Nagyné Legény Ildikó.

Jakab István, a Magosz elnöke, az Országgyűlés alelnöke beszédet mond a Szent István-bazilikában

Jakab István, a Magosz elnöke, az Országgyűlés alelnöke beszédet mond a Szent István-bazilikában – Fotó: MTI/Mónus Márton

"Külön ünnep, hogy itt állhatunk és vallhatjuk meg hitünket és azt, hogy mi nemzetben gondolkodunk. Számunkra a nemzet megtartó ereje, az összefogás ereje, a hitből fakadó erő az a jövő generáció túlélését is jelenti" – hangsúlyozta Jakab István, az Országgyűlés alelnöke, a MAGOSZ elnöke.

Jakab István szerint a magyar gazdaemberek kiemelten tisztelik a hagyományt, úgy élik mindennapjaikat, hogy Isten áldását kérik a termésre, gyűjtést szerveznek és összeöntik a Kárpát-medence különféle területeiről összehordott gabonát, hogy 15 millió búzaszem őrlésével elkészülhessen a nemzet kenyere. Hozzátette, hogy a nemzeti ünnepen az aratókoszorú Budapesten a körmenetben is látható lesz.

Mohos Gábor esztergom-budapesti segédpüspök, a Szent István Bazilika plébánosa megáldja a Szent István-bazilikában elhelyezett aratókoszorút

Mohos Gábor esztergom-budapesti segédpüspök, a Szent István Bazilika plébánosa megáldja a Szent István-bazilikában elhelyezett aratókoszorút – Fotó: MTI/Mónus Márton

Az aratókoszorút Mohos Gábor esztergom-budapesti segédpüspök, a Szent István-bazilika plébánosa vette át, aki imádságban kérte a Jóisten áldását, majd a könyörgést követően áldást mondott az aratókoszorúra.

Az idei koszorú 210 centiméter széles, 200 centiméter magas és "Isten szeme" fonatok, csengők, spirálok, kettős fonatok, kalászok, kunkorgók, esőcsigák díszítik. A négy vízszintes kunkorgó a négy evangéliumra emlékeztet, Szent István örökségére és a keresztény gyökerekre. A hat függőleges kunkorgó a világ teremtésére utal.