A nyest, aki éjjel soha nem rest
Bár első ránézésre még akár aranyosnak is találhatjuk, azért ne essen meg rajta a szívünk, hiszen a nyest nem tartozik a legjobb barátaink közé.Ez, a menyétfélék családjába tartozó ragadozó mindössze 50 cm hosszú, és maximum 2 kg a testsúlya, mégis igazi bajkeverő. Bár sokszor magával az állattal nem is találkozunk, az általa okozott kár igencsak szembetűnő.
A nyest leginkább éjszaka éli életét, és nem a nyugodt, békés esti szórakozás híve. Nem rest a nyest az éjszaka közepén ellopni a tyúkokat az ólból, megdézsmálni a tojásokat, és még a különféle eszközeinkben is nagy károkat tud okozni. Valamiért ugyanis előszeretettel rongálja meg az autóinkat. Nem elég, hogy vékony kis körmével összekarmolja a fényezést, a motortérben is nagyon szeret randalírozni. Úgy rágja a kábeleket, mintha legalábbis tulajdonrésze lenne a legközelebbi autószerelő műhelyben. Ha nincs autónk, de van padlásunk, akkor valószínűleg a legkényelmesebb fekhelyet a szigetelésben fogja megtalálni. Amikor pedig épp nem alszik, akkor a frászt hozza ránk, amikor az éjszaka közepén a fejünk feletti rohangálására ébredünk.
Azért hasznot is hoz, hiszen mindent örömmel fogyaszt el ami nála kisebb, így a különféle patkányokat, egereket, pockokat is. Sajnos azonban a nála egy mérettel kisebb macskáink sincsenek tőle biztonságban.
A 7 tuti nyestűző módszer
Ha észleljük, hogy nyest van a szomszédságunkban, ne essünk kétségbe! A nyestet elpusztítani nem szabad, azonban távoltartására vannak különféle bevált módszerek. Soroljuk is a legnépszerűbbeket.
1. Az ultrahangos nyestriasztó szimpatikus választás lehet, hiszen nem tesz kárt az állatban, és még csak káros anyagot sem kell használnunk annak elűzésére. Azonban a hatása kétséges. Biztosan léteznek olyan nyestek, amelyek tojást eldobva menekülnek a hallatán, de azért sajnos nem nevezhetjük ezt 100%-os megoldásnak.
2. Ha van kutyánk, érdemes őt a kertben szabadon hagyni éjszakánként, hátha sikerül nyakon csípnie a nyestet. Sokan esküsznek rá, hogy kutyaszőrrel, vagy emberi hajjal kitömött zoknival is el lehet riasztani a nyestet.
A nyest igazi akrobata. Fotó: 123rf.com
3. A kátrányba, petróleumba mártott rongy bedugdosása azokba a nyílásokba, ahol a nyest közlekedni szokott, megoldást jelenthet, ám a szaghatás folyamatos fenntartása érdekében ezekkel állandóan foglalkoznunk kell.
4. Kiváló módszer az élve fogó csapdával történő elfogás. A csapdákba a nyestek számára hívogató élelmet kell elhelyezni, így azok óvatlanul bemennek, majd máris rács mögött érezhetik magukat. Azonban ne lepődjünk meg, ha a nyest helyett néha egy igencsak meglepett macskát, esetleg saját, kis méretekkel büszkélkedő kutyánkat találjuk meg reggel a csapdában. A macskafogás és a kutyafogás esélyét a csali átgondolt kiválasztásával tudjuk minimalizálni. Semmi esetre se használjunk olajos halat, rántott húst, vagy egyéb, házi kedvenceink számára kedves falatokat. A tojás és a fürjtojás jó megoldás lehet, hiszen egyrészt talán nem vonzza be annyira a kevésbé nyest kinézetű háziállatokat, továbbá pár nap után sem büdösödik, vagy hangyásodik meg.
A csapdát ne tegyük olyan helyre, ahol rögtön észrevehető, mert a nyest nem buta állat, így egészen biztosan gyanút fog fogni. Ellenben, ha látjuk, milyen útvonalon mozog, rejtsük el egy bokor, vagy fa alá. Álcázzuk szalmával, levelekkel, a lényeg, hogy ne a fém rácsot lássa meg az állat. Tehetünk bele imitált madárfészket is, mert azzal egészen biztosan fel fogjuk kelteni a nyest érdeklődését. A csapda erős anyagból készüljön, mert a szorult helyzetben lévő állat egészen biztosan nem fogja kímélni azt.
A bájos külső súlyos károkozót takar. Fotó: 123rf.com
5. Ha megtörtént a befogás, és valóban nyest került szorult helyzetbe, már csak el kell szállítanunk az udvarunkból. Sajnos a természetben élő nyestek territóriuma akár 500 hektár is lehet, de a lakott területeken portyázó állatok ennél jóval kisebb területen garázdálkodnak. Így nem kell hosszas utazásra készülnünk, elég, ha 5 km-rel arrébb engedjük el a kis károkozót. Ha lehet, ne pont egy lakópark szomszédságában, hanem egy nyugodt erdő szélén.
6. A nyest porozása nem összetévesztendő a méhek által végzett, hasonló elnevezésű folyamattal, így hát senkit sem biztatunk arra, hogy kis virágként gondoljon a nyestre, és méhecskének öltözve próbálja meg beporozni. Ez a kifejezés nyest körökben annyit tesz, hogy a nyest számára igazán kellemetlen és erős illatú porral szórjuk be a főbb útvonalait és azokat a helyeket, ahol előszeretettel tartózkodik. Így nem csupán a szaga miatt fogja a port elkerülni, hanem a bundájára került mennyiség keserű íze sem fog tetszeni neki, amikor tisztálkodás közben a szájába kerül. A nyest ellen használt por természetes levendulát tartalmaz.
7. A nyestriasztó aeroszol hatásos lehet az autónk motorterében, de mivel a szag hamar elpárolog, folyamatosan észben kell tartani, hogy megismételjük a fújást.
Sok sikert kívánunk, hogy minél előbb mondhasd: Hess, te nyest!