Bár elsőre nagyon hasonlít az uborkára, a cukkini valami egészen más. Egy családot 3-4 bokor is képes már ellátni, ráadásul folyamatosan szedhetjük a nyár közepétől egészen a fagyokig. A legfinomabb, ha körülbelül 25 cm hosszúságúként szedjük le, de ha hagyjuk, akár egy méteresre is képes megnőni.

A cukkinit, bár zöldségként fogyasztjuk, termése szempontjából tekinthetjük gyümölcsnek, mivel a növény virágjából fejlődik ki, és magok találhatók benne. De mindegy is, hogyan nevezzük, a lényeg, hogy igazán finom és nagyon egészséges. Azonban előfordul, hogy hirtelen sok lesz belőle a kertben, de erre is rengeteg ízletes megoldást lehet találni.

Így termessz cukkinit

1. A cukkini fény- és melegigényes növény. A talaj típusára nem igényes, viszont fontos számára annak magas tápanyag tartalma.

2. Sajnos kis kertben nem nagyon gondolkodhatunk a termesztésében, hiszen egy méteres tőtávolsággal kell elültetni.

3. A legegyszerűbb magról szaporítani, melyhez alakítsunk ki fészkeket, melyeket az ültetést megelőzően javítsunk fel istállótrágyával. Egy fészekbe érdemes legalább két magot vetni.

cukkini a kertben

3-4 tő cukkini képes ellátni az egész családot. Fotó: Pixabay

4. A cukkini a fejlődése kezdeti szakaszában nagyon is vízigényes, de később is szüksége van a rendszeres öntözésre.

5. Ezen kívül folyamatosan kapálni kell, hogy megakadályozzuk körülötte a gyomok elszaporodását.

6. A cukkini nagy ellensége a lisztharmat, emellett pedig a meztelencsigákkal is meg kell küzdenünk érte.

7. A magnyerés szempontjából érdemes egy termést meghagyni, kiszedni belőle a magokat, tisztára mosni azokat, és megszárítani.

8. Érdemes minden évben új helyre ültetni a cukkinit. Akár ágyba is ültethetjük. A dombos ágyat ősszel kell előkészíteni. Az ágyak másfél méter szélesek legyenek, és ügyeljünk rá, hogy a kert azon pontján kerüljenek kialakításra, ahol a legtöbb napfényt és meleget fogják kapni. Az ágy közepén halmozzunk fel ágakat, napraforgószárat, majd tegyünk rá füves részével lefordítva egy réteg gyeptéglát.

Ezután kerüljön rá egy réteg levél, melyet földdel keverünk össze. Ezt fedjük le 15 cm humusszal. Az így kapott ágyás körülbelül 1 méter magas lesz. Ide kerülnek majd a cukkinik. Ez azért különösen hasznos, mert a jobban felmelegedő talajon a növények hamarabb lesznek képesek megérlelni terméseiket, mint a sík földbe ültetve.

Mit készíthetünk cukkiniből?

1. Szinte bármit. Kiváló salátákban, és frissen kirántva. Ha fiatal korában szedjük le, még a magokat sem kell eltávolítani belőle. A nagyobb cukkinit viszont már úgy rántsuk ki, hogy a közepéből kiszedjük a magjait. Az így kapott, kerek falatok nem csak finomak, de a legkisebbek is élvezettel fogyasztják játékos formája miatt.

2. A fiatal növényekből kitűnő savanyúság készíthető.

3. Töltött cukkiniként is remek, amit akár hússal, akár sajttal, akár gombával, vagy bármilyen zöldséggel megtölthetünk, és megsüthetünk.

4. Sőt, még csőben sütve is kiváló.

5. Sokan készítenek belőle levest, süteményt, de még pástétomot is. Grillezve is csak ajánlani lehet.

6. A virágja is nagyon finom, melyet palacsintatésztában kirántva, illetve töltve szoktak fogyasztani.

7. Pörköltként is fantasztikus. Ebben az esetben a húst helyettesíthetjük vele.


8. Szintén kitűnő alapanyaga a lecsónak. A franciák híres étele, a ratatouille, a cukkinivel és padlizsánnal ízesített csodálatos lecsó amit nekünk is érdemes kipróbálni.

9. És még lekvárt is készíthetünk belőle.

cukkinis lecsó

A lecsó is sokkal különlegesebb lesz, ha teszünk bele egy kis cukkinit. Fotó: Pixabay

Ezt tedd, ha sok a cukkini

Ha túl sok a cukkini, még lekvárt is készíthetünk belőle! Ehhez szükségünk lesz 1 kg cukkinire, 1 db almára, 30 dkg cukorra, 1 citrom levére, egy kis sóra, egy kis vízre, és egy kevés reszelt gyömbérre.

A cukkinit hámozzuk meg és daraboljuk fel, majd sóval és kevés vízzel főzzük puhára. Amikor megpuhult, turmixoljuk össze, és adjuk hozzá a reszelt almát, a citromlevet, a cukrot és a gyömbért, majd addig főzzük, míg be nem sűrűsödik. Ezután már kerülhet is a tiszta üvegekbe, és fel a polcra.

Ezért egyél sok cukkinit

A cukkiniben rengeteg a B6-, C- és K-vitamin. Ezen kívül ásványi anyagokban is igen gazdag, így sok mangánt és kalciumot is tartalmaz. Antioxidáns és gyulladásgátló tulajdonságokkal is bír, és bár magas a tápanyagtartalma, a fogyókúrázók is bátran fogyaszthatják. Rost- és magas víztartalma támogatja az emésztést. Csökkenti a vércukorszintet, lutein tartalma pedig erősíti a szemet.

Így hát minden okunk megvan rá, hogy termesszük a kertben, és ne csak nyáron, hanem egész évben fogyasszuk a cukkinit!