Nemcsak egészséges, de dísznövényként is kitűnő választás a mángold, amely ráadásul balkonládában is könnyen termeszthető – írja a divany.hu. Előnyei közé sorolható, hogy finom zamatú, sokoldalúan felhasználható, könnyen termeszthető és kedvező élettani hatásokkal rendelkező növény, mely néhány száz évvel ezelőtt a legtöbb magyar kertben is megtalálható volt.

Az utóbbi években újra egyre többen építik be étrendjükbe mindkét itthon termesztett fajtáját: a bordás és a levél- vagy metélőmángoldot. Az előzőnek a levélnyelei vastagok, fehéres-pirosas színűek és húsosak, utóbbinak maga a levele a fogyasztható rész, fehér virágai pedig az akár 1 méteresre is megnövő száron nyílnak.

A mángold termesztése

Fontos, hogy a talaj ne legyen túl savanyú, érje sok napsütés, és jusson elegendő mennyiségű vízhez és tápanyaghoz. A növények között legyen kb. 30-35 cm-es távolság, hogy nyugodtan terebélyesedhessenek. Április második fele az ideális időpont a vetésére. Ha ezt követően gyomlálod és egyeled, akkor júliustól akár az első fagyokig folyamatosan szedheted a friss leveleket. Egyszerre 2-3 levélnél többet nem ajánlott szedni, de ha ősszel betakarjuk a töveket lombbal, mulccsal vagy szalmával, március végén már szedhetjük is a friss mángoldot.


A mángold tehát fény- és vízigényes növény, de akár egy napos erkélyen is termeszthető, és egy balkonládában dísze is lehet az erkélynek vagy a terasznak. Öntözzük rendszeresen, és mindig csak a külső levelekből tépjünk egyet-egyet.

A mángold szomszédja lehet a bokorbab vagy a sárgarépa, de nyugodtan vethetjük káposztafélék, saláta és retek közelébe is.

mángold

A mángold fény- és vízigényes növény, de akár egy napos erkélyen is termeszthető – fotó: Shutterstock

A mángoldfogyasztás egészségügyi előnyei

A mángoldra is igaz az, ami a többi élénk színű zöldségreszámos jótékony élettani hatással rendelkezik, többek között hatásos rákmegelőző lehet magas antioxidáns-tartalmának köszönhetően. Könnyen emészthető zöldség, mely magas savtartalma miatt élénkítő hatással rendelkezik. Kitűnő vas- és K-vitamin-forrás, továbbá tartalmaz A-, B-, C- és E-vitamint, magnéziumot, mangánt, káliumot, rezet, kalciumot, foszfort, cinket, és gazdag rostokban is.

Az is termesztésének előnyei közé sorolható, hogy kevés a természetes ellensége, így gyakran permetezés nélkül is megóvható a mángold egészsége.