A paradicsomot a legtöbben szeretjük. Ha pedig van kertünk, vagy egy cserépnyi helyünk az erkélyen, akkor valószínűleg van saját paradicsomunk is. Ebben pedig benne van a napfény, a törődés, és persze a büszkeségünk íze.

De lehet, hogy annak ellenére, hogy igazán gyakran fogyasztjuk a paradicsomot, nem mindent tudunk róla? Például azt sem, hogy milyen módon érdemes szeletelni? Utánajártunk hát, hogy megtudjuk, hogyan lehet paradicsomi állapotot teremteni a paradicsomnak.

Egy videó szerint így érdemes felszeletelni a paradicsomot

Egy videó járja be az internetet, amelyen annak készítője, Poppy, megmutatja, hogy kell szerinte helyesen felvágni a paradicsomot. A videó szerint azzal kell kezdeni, hogy félbevágjuk a paradicsomot, és eltávolítjuk a kis zöld szárrészt. Ezután fordítsuk a félbevágott paradicsomot a lapos oldalára, majd fűrészelő mozdulatokkal vágjuk mérettől függően háromba, esetleg négybe, majd fordítsunk rajta egyet, és így is vágjuk három, vagy négyfelé.

Fontos, hogy a vágás során ne helyezzünk túl nagy nyomást a paradicsomra,  mert ezzel össze tudjuk zúzni, és kijönnek belőle a magok. Ellenben, ha mindezt óvatosan végezzük, a magok bent maradnak, a szeletek csodaszépek lesznek, és a vágás sem jár túlságosan nagy kosszal. A videót több mint 16 000-szer nézték már meg, és a legtöbben nagyon hasznosnak találták. Sok sikert kívánunk a paradicsom vágási módszerének kipróbálásához.

Legyen saját paradicsomod jövőre is

És hogy mi az, ami még igazán hasznos a paradicsommal kapcsolatban? Ha saját magunk termesztjük! Ha pedig már idén is megtettük, tegyünk érte, hogy jövőre is saját paradicsomunk legyen. Ehhez most gyűjthetünk magot a növényről.


Ha nagyon beválik egy paradicsomfajta, érdemes róla magot eltenni. Azonban kizárólag azokat a paradicsomokat tudjuk így szaporítani, amelyek nem F1 hibridek, mert esetükben azonos tulajdonságokkal rendelkező növényeket kapunk. Ekkor vásároljunk inkább magokat, vagy tavasszal palántát.

paradicsom

A videó szerint csak így érdemes felvágni a paradicsomot. Fotó: Shutterstock

Nagyon fontos, hogy csakis egészséges paradicsomról gyűjtsünk be magot. De az is lényeges, hogy mindig érett példányról szedjük le a magot. Ehhez először is vágjuk félbe a paradicsomokat és kanalazzuk ki a maggal teli gyümölcshúst, majd öntsük le langyos vízzel a magokat úgy, hogy jól ellepje őket a víz.

Ezután adjunk hozzá cukrot és tegyük a pépet egy üvegbe. Fedjük le, hogy ne mehessenek bele a rovarok, de úgy, hogy tudjon levegőzni, majd tegyük az üveget meleg helyre. Ekkor kezdődik az erjedés, ami feloldja a csírázást gátló kocsonyás anyagot a magok körül, és körülbelül két nap múlva látni fogjuk, hogy lesüllyednek a magok az üveg fenekére.

Azonban ne hagyjuk a magokat ezután sokáig az üvegben, mert akkor csírázni fognak. A magokat öblítsük le, majd hagyjuk megszáradni. A száraz magokat tartsuk papírtasakban, lezárva, és írjuk rá, hogy mikor szedtük le a magokat és melyik fajtáról. Jövőre pedig már kezdődhet is a palántázás.

A paradicsom édes kis titkai

Csodálatos élmény, amikor kisétálunk a kertbe, leszedünk egy csodásan érett paradicsomot, és beleharapunk. Azonban ezt az élményt is lehet még fokozni, amennyiben ez a paradicsom igazán édes. Ehhez pedig nagyon fontos, hogy a paradicsomnak megadjuk azt, amire szüksége van, vagyis igazi paradicsomi állapotokat teremtsünk számára a kertben.

Gondoskodjunk hetente egyszer a paradicsom tápanyag-utánpótlásáról. Ezt megtehetjük folyékony tápoldattal vagy szerves paradicsomtáp formájában. De ha igazán édes paradicsomot szeretnénk, minden héten szórjunk szódabikarbónát a paradicsom köré a talajra. Azonban a szódabikarbóna valóban csak a paradicsom töve köré és a talajra kerüljön, és semmi esetre sem a növényre.

De hogy miért lesz ettől édesebb a paradicsom? A szódabikarbóna a talajba kerülve módosítja annak kémhatását, és emiatt lesz a paradicsom jóval édesebb. De ha szeretnénk savanyú paradicsomot is, akkor ne minden tőnél vessük be ezt a trükköt, így lesz édes és kissé savanykás paradicsom is a kertünkben.

Erre vágyik a paradicsom

Nem árt már most felkészülni, hogy milyen módon lesz jövőre igazán finom a paradicsom. A paradicsom palántáit a májusi fagyosszentek után lehet kiültetni. Az ideális tőtávolság 30-50 cm, de az is fontos, hogy a palánták 5-10 cm-rel mélyebben kerüljenek a földbe, mint ahogyan a tenyészedényükben álltak. Így ugyanis a főszáron is keletkeznek gyökerek, amelyek segítségével a paradicsom jóval több vízben oldott tápanyagot tud felvenni.

A paradicsomot sajnos számos kártevő és betegség fenyegeti, így nagyon fontos, hogy már előre védjük meg. A kiszáradástól is óvni kell, így nem árt, ha mulccsal fedjük be a talajt a paradicsom körül, így a gyomokat is sikeresen távol tudjuk tőle tartani.

Ne feledkezzünk meg a karózásról sem, hiszen egy idő után nem fogja elbírni a termést, így a növény és maga a paradicsom is könnyen a földre kerülhet, az pedig egyenes út annak elvesztéséhez.

Hogy minél kevesebb esélyt adjunk a gombás fertőzéseknek, érdemes a paradicsom alsó leveleit levágni, hogy azok ne érjenek hozzá a vizes földhöz, és úgy öntözni, hogy inkább a talajra jusson a víz, és a növényt minél kevésbé érje.

A kacsolás sem maradhat el, hiszen a paradicsom leveleinek tövéből úgynevezett hónaljhajtások nőnek, és ha ezek meg tudnak erősödni, akkor a bokor sűrűvé válik. Ezzel az a baj, hogy így nem tudnak a növényen keresztülhatolni a napsugarak, levegőtlen marad, és könnyebben támadják meg a gombás fertőzések is a növényt, ezért le kell csipkedni ezeket. A paradicsomnál hetente pótoljuk az elveszett tápanyagokat.

Nem csak finom, de nagyon sokat is köszönhetünk a paradicsomnak

Azon túl, hogy igazán finom, még nagyon sok egyéb okunk is van rá, hogy hálásak legyünk ennek a különleges gyümölcsnek. A paradicsom ugyanis nem zöldség. Lehet piros, sárga, rózsaszín, narancssárga, lila vagy éppen fekete, de nem is ez a lényeg, hanem hogy együnk belőle minél többet.

paradicsom

A paradicsom, akár egészben, akár szeletelve fogyasztjuk, nagyon egészséges. Fotó: Shutterstock

A paradicsom sok C-vitamint tartalmaz, ráadásul, habár nem gondolnánk, de örülnünk kell neki, ha kicsi marad, hiszen minél kisebb a termés, annál több benne a vitamin. Emellett még B2- és B1-vitaminokat is juttat a szervezetünkbe. A fogyókúrázók is nyugodtan fogyaszthatják, hiszen kalóriatartalma nagyon alacsony, 100 grammonként mindössze 22 kcal.

De külsőleg is hatásos, így tehetjük sérült bőrfelületekre, és még a bőrön lévő foltokat is halványítja, sőt, leégés esetén enyhíteni fogja a fájdalmat. Étvágyserkentő hatása miatt érdemes a rosszul evő gyerekek étrendjébe is becsempészni, minden nap.

A benne lévő likopin egy vörös színű karotinoid, amelynek a paradicsom a piros színét köszönheti. A likopin nagyon erős antioxidáns tulajdonságának hála, nagyban hozzájárul bizonyos daganatos megbetegedések kialakulásának csökkentéséhez. Az antioxidáns vegyületek gátolják az oxidációs folyamatokat, és semlegesítik a szabad gyököket.

A bőrben való jelenléte megvéd minket a káros UV sugaraktól. Emellett segít az idő előtti bőröregedés elkerülésében, és csökkenti a ráncokat. Sőt, még a rákos betegségek megelőzése mellett fontos szerepet játszik a szívbetegségek elleni küzdelemben, és a szürkehályog gyógyításában is jelentős eredményeket érnek el vele.

Minél érettebb a paradicsom, a likopintartalma annál nagyobb. A legmagasabb koncentrációban a ketchupban, a paradicsomlében és a paradicsom szószban található meg, ugyanis a likopin a feldolgozás után sokkal hatékonyabban képes felszívódni.

Paradicsomban gazdag kertet, és paradicsomban gazdag ételeket, italokat kívánunk!