A rövidülő nappalok, a korábban érkező sötét miatt hajlamosak vagyunk kicsit magunkba fordulni az ősz eljövetelével. Advent idején azonban előfordul, hogy olykor "átesünk a ló túloldalára" a sok csillogó-villogó izzóval és glitteres műhóval...
Nyáron rengeteg virágot ültetünk, és gyönyörködünk a szépségükben nap mint nap, azonban az ősz- és a tél beköszöntével sem kell lemondanunk róla, hogy hangulatos környezetben tölthessük a napjainkat a kertünkben. Ez az időszak is tele van természetes dekorációs elemekkel, csak észre kell venni és meg kell találni azokat.
- A falevelek felhasználási lehetősége szinte korlátlan. Készíthetünk belőlük csodás ajtódíszeket úgy, hogy egy koszorú alapra ragasztjuk fel a legszebbnek ítélt leveleket. Előtte mindenképpen szárítsuk meg őket, hogy minél egyszerűbb legyen odaragasztani és hogy minél tovább díszítsék a koszorút. Szintén különleges dekoráció lehet egy asztalon elhelyezett tál, tele az ősz adta terményekkel. Lehetnek ezek kis makkok, gesztenyék, tobozok. Ezeket akár a saját, valós formájukban is felhasználhatjuk, de különböző színű festékszóró spray-kel át is színezhetjük őket. Előre is gondolkodhatunk, és készíthetünk a kiszárított levelekből karácsonyi díszeket. Fűzzük fel őket sorban, és fújjuk le matt színekre, vagy aranyra, ezüstre. Máris kész a csodás karácsonyfadísz. Tehetünk félre az ünnepi asztal díszítéséhez is leveleket, illetve a csomagokat is nyugodtan dekorálhatjuk majd velük.
- A tökök millió változatban állnak rendelkezésre, akár kisebb, akár nagyobb méretben. Vannak puha héjú dísztökök, melyek fantasztikus, egyedi formákban jelennek meg. Frissen leszedve szinte semmit sem kell velük csinálni, csak kitenni az ablakpárkányra, vagy elhelyezni a dekorálni kívánt helyen. Önmagukban, minden beavatkozás nélkül is tökéletesen alkalmasak arra, hogy díszítsük velük a kertet és a lakást. Azonban ki is faraghatjuk őket, és tehetünk a belsejükbe tálakat, virágokat, mécseseket is. Ahhoz, hogy tartósan otthonunk és kertünk díszei lehessenek, érdemes kiszárítani őket, bár sajnos csodásan élénk színűket egy pár hónap után el fogják veszíteni.
Az őszi falevelek az asztalt is széppé varázsolják. Fotó: 123rf.com
A kemény héjú dísztökök, mint amilyen például a lopótök, remek alapot adnak egy csodás madáretető elkészítéséhez. Ezeknek a színe először zöld, majd ahogy egyre inkább összeszárad a héjuk, barnává válnak.
A dísztök kiszárítása sok időt igényel, azonban megéri, mert így válnak hosszú távon otthonunk díszévé. Először csak a dísztök külseje válik szárazzá, és jó pár hónap után fog csak a belseje is kiszáradni. Ha nem várjuk ki a kellő időt, és nem szárad ki teljes mértékben, akkor meg fog romlani.
A kiszárítás menete a következő:
1. Először is jó alaposan, ha lehetséges, szappanos vízzel mossuk át a tök héját, majd hagyjuk, hogy megszáradjon.
2. Tároljuk a dísztököket egy héten át száraz, jól szellőző, sötét helyen. Ekkor fog megkeményedni a héjuk, és változik meg a színük. Ekkor válik szárazzá a külső héj.
3. Ezután még 6 hónapig kell várnunk, amíg a tök belseje is tökéletesen ki fog száradni. A nagyobb dísztököket lógassuk fel, hogy az aljuk is meg tudjon száradni.
4. Folyamatosan, pár naponta ellenőrizzük a tököket, nehogy elkezdjenek megpenészedni.
5. Ha lógatva szárítjuk, nincs teendőnk, de ha talpon van, akkor hetente forgassuk át, hogy mindenhol egyenletesen száradhasson.
6. Ahogy a dísztökök belseje elkezd kiszáradni, úgy veszítenek a súlyukból. Ha megrázzuk őket, akkor zörögni fog bennük a mag. Ekkor ért véget a szárítás folyamata. Ezután nyugodtan dekorálhatjuk, hiszen a dísztök korlátlan ideig meg fog maradni.
- Egy tobozzal bármit képesek vagyunk igazán hangulatossá varázsolni. Akár egy fehér vázára, akár egy ajtónyitó gombra akasztva elhozza otthonunkba a tél hangulatát. Ráadásul később, egy kis fehér festékkel akár a karácsonyi dekoráció részét is képezheti.
- A dió, a csipkebogyó, a gesztenye, a mákgubó, a makk, a toboz, a szárított levelek és virágok mind arra buzdítanak, hogy vegyük észre és használjuk fel őket otthonunk hangulatosabbá tételéhez. Akár egy egyszerű fehér tálkában az asztalra helyezve, akár egy kompozíció részeként, akár egy átlátszó üvegvázában felhalmozva, csodás látványt nyújtanak.
- A kettészedett dióhéjba tegyünk mécsest, és több darabot helyezzünk egy nagy üvegtálba. Meggyújtás után azonban ne hagyjuk őrizetlenül, csak miután eloltottuk az összes mécsest.
A kövek kertünk díszei. Fotó: 123rf.com
- A kavicsok, kövek évszaktól és időjárástól függetlenül remek dekorációi lehetnek a kertünknek. Szegélyezhetjük velük az ágyásokat, teleszórhatjuk velük a virágágyást, mintha szinte belőlük emelkednének ki a virágok, és egy-egy különlegesebb, méretesebb darab önmagában, a kert egy pontjára kihelyezve is tökéletes dekorációként szolgálhat. A nagy szikladarabokat úgy kell elhelyezni, hogy legalább a negyed részük a talaj felszíne alá kerüljön. A felszínen, látható rendszer nélkül heverő kövek nem mutatnak szépen. A laposabb darabokból készíthetünk a kertben kőkígyóként futó tipegőt is. Sőt, a sok kő dróthálóba téve nagyon szép díszítő eleme lehet a kertünknek.
- Egy régi, kimustrált talicska, egy régi bicikli, egy locsolókanna, egy szép kerti asztalka, egy madáretető, egy kis szobor, egy szépen faragott kerti pad, mind tökéletes kerti dekorációk, amelyek az év minden napján megállják a helyüket.
Áldott, békés, teendőkkel teli adventi készülődét kívánunk!
Ajánljuk olvasóink figyelmébe az adventi ünnepkörhöz kapcsolódó cikkünket is.