Eljött a tartósítás ideje
Az augusztus a befőzések időszaka. Ilyenkor érik be a legtöbb zöldség és gyümölcs, és mi nem tehetünk mást, csak kapkodjuk a fejünket, hogy mihez is fogjunk hozzá először. Mindenkinek van pár jól bevált családi receptje, amely alapján el tudja tenni a téli időszakra a világ legfinomabb lekvárját, befőttjét, de sokan választják a fagyasztást is a nyár ízeinek megőrzéséhez. Azonban van egy igazán ősi módszer, amely segítségével tartósítószer, cukor és más egyéb hozzávalóktól mentesen tudjuk tartósítani a gyümölcsöket. Ez pedig az aszalás.
Az aszalványok csak a nedvességüket veszítik el, vitamintartalmukat nem. Fotó: 123rf.com
Bár nálunk még mindig inkább a hagyományos eltevési módok a népszerűbbek, a mediterrán tájakon már régóta használják a nap és a levegő erejét ahhoz, hogy igazán egészséges és természetes módon őrizzék meg a gyümölcsöket, zöldségeket, a szűkösebb időkre. Az aszalt szilva, a mazsola, mind nagyon kedveltek és egészségesek, de rajtuk kívül is rengeteg finomság készíthető ezzel a nagyon egyszerű és természetes módszerrel.
Nagyon sokféle aszaló berendezést lehet vásárolni, de pár egyszerű lépés, és mindenféle gép nélkül, otthon is képesek vagyunk aszalni. Nem csupán gyümölcsöket lehet így tartósítani. Sárgarépából, petrezselyemből, kaporból is kitűnő aszalványok készíthetők, nem is beszélve a gombákról, melyeket szintén meg tudunk így őrizni.
Így készíts aszalványt
- Fontos, hogy az aszalásra szánt gyümölcs és zöldség mindig legyen tökéletesen ép és érett.
- Az aszalni kívánt gyümölcsöt és zöldséget minden esetben alaposan tisztítsuk, mossuk, majd szárítsuk meg.
- Ha van aszalógépünk, akkor nagyon egyszerűen el tudjuk végezni a tartósítást. A berendezés tálcáira kiterítjük az aszalásra szánt gyümölcsöket úgy, hogy azok ne legyenek egymással fedésben. A tálcákat rendszeresen cserélgessük egymással, egészen addig, míg el nem érjük, hogy a termény víztartalma 14%-ra csökkenjen. Ekkor készül el az aszalvány, amelyet szellős, hűvös helyen kell tárolni ahhoz, hogy hónapokon keresztül falatozhassunk belőle.
- Az aszalt gyümölcsök azért nem romlanak meg, mert elveszítik nedvességtartalmukat. Ellenben vitamin- és ásványi anyag tartalmukat szinte teljes mértékben meg tudjuk őrizni az aszalás után is.
Bátran aszaljunk zöldségeket és fűszernövényeket is. Fotó: 123rf.com
- Vannak olyan gyümölcsök, amelyeket egy az egyben aszalhatunk, de akadnak olyanok is, amelyeket előtte karikára vagy szeletekre kell vágni.
- Az almát és a körtét érdemes aszalás előtt meghámozni, majd karikára vágva aszalni. Ügyeljünk arra, hogy a szeletek egyforma vastagságúak legyenek, hogy egyszerre aszalódjanak tökéletesre.
- A cseresznyét és a meggyet érdemes leforrázni, hogy ne repedjenek meg aszalás közben a szemek. Természetesen az ilyen apró, gyümölcsöket nem kell felszeletelni, azonban kimagozni feltétlenül érdemes.
- A viaszos réteggel bevont gyümölcsöket, mint amilyen a szilva is, érdemes aszalás előtt 1%-os szódás vízben megmosni, hogy a viaszréteg feloldásával meg tudjuk gyorsítani az aszalási folyamatot, melyet a viaszréteg igen csak lelassítana.
- A zöldségfélék közül a legalkalmasabbak az aszalásra a sárgarépa, a zeller, a vöröshagyma és a különböző gombafélék. A gyümölcsök közül a már említett alma, körte, szilva, meggy, cseresznye, kajszibarack, a szőlő és a birs a legkedveltebb aszalni valók. A fügét azonban ne próbáljuk meg aszalni, mert sajnos nem fog sikerülni.
- A különféle fűszer- és gyógynövények is kiváló aszalványok lehetnek.
- Ha nincs otthon aszalógépünk, akkor is egyszerűen készíthetünk otthon aszalványokat. Az egyik módszer, hogy egyszerűen a Nap erejét használjuk fel arra, hogy a gyümölcsök és zöldségek elveszítsék nedvességtartalmukat. Ehhez semmi másra nincs szükség, mint hogy fémlemezre, vagy aszalótálcára helyezzük a terményeket úgy, hogy azok ne fedjék le egymást. Takarjuk le őket hálóval, hogy a bogarak ne tudjanak rászállni. Estére vigyük be, majd amint jön a napsütés, folytathatjuk tovább. Ez a folyamat azonban napokig is eltarthat. Ráadásul csakis kánikulában bízhatjuk a napsütésre az aszalvány készítést, hiszen amint magasabb lesz a páratartalom, a termények nem kiszáradnak, hanem sajnos megpenészednek és rothadásnak indulnak.
- A konyhai sütőben is készíthetünk aszalványokat. Béleljünk ki egy tepsit sütőpapírral, erre helyezzük az aszalni kívánt zöldséget és gyümölcsöt, ugyanis az levet fog ereszteni. Melegítsük elő a sütőt 50-60 fokosra, majd kapcsoljuk be a légkeveréses funkciót, és nyitott sütőajtó mellett aszaljunk. Ha egyszerre több tepsit tettünk a sütőbe, akkor rendszeresen cseréljük meg őket, hogy egyenletesen aszalódjanak. Tehetünk egy ventilátort a sütő elé, amely biztosítja a folyamatos szellőzést. A jó aszalás három feltétele az alacsony hőforrás, alacsony páratartalom és a jó szellőzés.
- Az elkészült aszalványokat soha ne tegyük el melegen, mert akkor nagyon hamar meg fognak romlani. Várjuk meg, amíg teljesen kihűlnek, és ezután tegyük őket légmentesen zárható edényekbe. Tartsuk száraz, hűvös helyen, hogy minél tovább fogyaszthassunk belőlük.
- Az elkészült aszalványokat önmagukban is fogyaszthatjuk, de kitűnő sütemény alapanyagok is lehetnek, például egy finom gyümölcskenyérben. Az aszalt zöldségeket, fűszernövényeket főzés közben hozzáadhatjuk az ételhez.