A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) szakemberei 12 díszfaiskola 129 db konténeres japánbirscserje mintegy 29 különféle virágszínű és -formájú, eltérő termésű és bokorformájú fajtáját ültették el a pölöskei Fajtakísérleti Állomáson. A vizsgálat során csupán 4 esetében fordult elő keveredés vagy a címkén téves elnevezés.

Mit kell tudni a japánbirsről?

A japánbirsek lombfakadás előtt virágzó díszcserjék. Március-áprilisban pompás látványt nyújtanak ózsaszín, piros vagy éppen barackszínű egyszerű vagy telt virágzatukkal. Fajtától függően alacsony, közepes termetű, vagy éppen nagyra cserjék. Nyáron a lombjukkal díszítenek, ősszel pedig megjelennek a birsalmára emlékeztető, zöldessárga, gyakran illatos terméseik.

A termés fanyar ízű, ezért közveten fogyasztásra nem alkalmasak, de lekvárt, kompótot lehet belőlük főzni.

A hazánkban élő japánbirsek (Chaenomeles sp.) három fő fajhoz tartoznak:

  • Japánbirs vagy Díszbirs (Ch. japonica)
  • Pompás japánbirs (Ch. speciosa)
  • Bíbor japánbirs (Ch. x superba), amely a Japánbirs és a Pompás japánbirs hibridje

Japánbirs

Virágzó japánbirs – Fotó: pixabay.com

Japánbirs fajtavizsgálat

A Nébih 2018 tavaszán 129 japánbirs-szaporítóanyagot vásárolt. A fajták között fehér, rózsaszínű, barackszínű, narancsszínű, piros és skarlátvörös fajták szerepeltek, összesen 23 fajta. A  megvásárolt minták nagy részét EU-tagállamból vásárolt szaporítóanyagok felhasználásával, továbbneveléssel állították elő.

A vizsgálat során vizsgálták többek között a japánbirsek virágának színét, teltségét, alakját, a termések számát, alakját, színét, illatát. A cserje habitusát, növekedési ütemét, a levél színét, nagyságát, formáját, levélszéleket. A megfigeléseket összevetették a fajtaleírásokkal, elemezték.

A vizsgált tételek jelentős része (89 százaléka) megfelelő volt, egy tétel minden példánya idegennek bizonyult, és 4 másik tételben keveredést találtak. Az faiskolák 66 százalékában (8 üzem) nem volt sem fajtaazonossági, sem fajtatisztasági probléma a japánbirs állományban. A másik 4 üzem egyikében egy fajtaazonossági és 4 fajtatisztasági problémát találtak a Nébih ellenőrei és elrendelték a nem megfelelő tételekből megmaradó, vagy ezekből származó szaporítóanyagok, illetve az anyanövények megsemmisítését.

A fajták közül legproblémásabbnak a Ch. x superba ’Chrimson and Gold’ és a ’Nicoline’ fajtákat ítélték. Az ellenőrzésbe bevont japánbírs-fajták rövid leírása itt olvasható.