A kánikula mindenkit megvisel. Fotó: 123rf.com
- Első sorban vigyáznunk kell saját magunkra. Hiába várnak a kerti teendők, ezekben a napokban más a fontossági sorrend. Kora reggel és kora este szabad csak kertészkedni, bármennyire is szeretnénk az egész napot a kiskertünkben tölteni. Így hát próbáljuk meg egy kicsit átalakítani a napunkat, korábban kelni, nap közben pedig pihenni. A folyadékra pedig nem csak a növényeknek, nekünk is nagy szükségünk van a rekkenő hőségben.
- Ha olyan szerencsések vagyunk, hogy az egész nap szabadon a rendelkezésünkre áll, akkor keljünk fel kora hajnalban, és öntözzük meg akkor a növényeinket. Ekkor még az óriási hőség és az égető napsütés nem nehezíti meg a munkánkat, így amit máskor délelőtt szoktunk elvégezni, azt tegyük meg most reggel, és pihenjünk inkább nap közben, a meleg órákban. Ráadásul a forró napsütésben tilos locsolni, hiszen megégetjük vele a növényt.
- A kánikula miatt nem elég naponta csak egyszer locsolni. Kora este ejtsük meg a következő öntözést, azonban mind a hajnali, mind a kora esti locsolásra igaz, hogy ha azt szeretnénk, hogy a növény gyökereihez is eljusson a víz, akkor ne zúdítsunk egyszerre hatalmas mennyiséget rájuk, hanem inkább több időt szánva rá, kevesebb mennyiséggel, lassúbb, alaposabb öntözést végezzünk.
- A sekélyen gyökerező növények nagyban ki vannak téve az erős napsugárzás okozta veszélynek, így érdemes talajtakarást alkalmazni. Használhatunk erre mulcsot, de a pár napja levágott, kiszárított fű is tökéletesen alkalmas erre a feladatra.
- Egy régi francia mondás szerint egy jó kapálás felér két öntözéssel. A kiszáradt, repedezett talajon ugyanis nagyon nehezen jut el a víz a növény gyökeréig, viszont, ha a talaj tetejét fellazítjuk, rögtön nagyobb eséllyel éri el az éltető víz a gyökérzetet.
Csepegtető öntözés. Fotó: 123rf.com
- A növények levelére kerülő víz nagy része szinte azonnal elpárolog, ráadásul a gombás fertőzéseknek is remek táptalajt adhat. Így inkább alkalmazzunk csepegtető öntözést, ami csak a talajt éri, mintsem hogy eláztassuk az egész növényt.
- Ahogy a növényeinknek, úgy az állatainknak is nagyobb odafigyelésre van szüksége ezekben a forró napokban. Biztosítsunk számukra megfelelő mennyiségű árnyékos pihenőhelyet és folyamatos folyadék ellátást. A legjobb megoldás nem a jéghideg, hanem a kissé állott víz.
- Ha tudjuk, permetezzük állatainkat vízzel. A vízpermet felfrissíti, lehűti őket.
- A hőguta jelei a túlzott lihegés, levertség, kábultság, de akár sokkos állapotba is kerülhetnek a nagy melegtől. Akár haszonállatról, akár házikedvencről van szó, ne futtassuk ilyenkor az állatokat, hanem hagyjuk őket nyugodtan, árnyékos helyen pihenni. Ha felmerül a hőguta gyanúja, azonnal hívjunk állatorvost, a megérkezéséig pedig folyó vízzel hűtsük az állat tarkóját.
- A nagy melegben az állatoknak sem olyan az étvágya, mint kellene. Nedvesítsük be a táplálékot, így nagyobb kedvvel fogják fogyasztani, és a folyadékveszteség egy részét is tudjuk így pótolni.
Egy jó dagonyázás csodákra képes. Fotó: 123rf.com
- Ahogy mi emberek, úgy az állataink egy része is képes leégni a napon. A sertések bőre kifejezetten érzékeny a napsütésre, így amellett, hogy árnyékot biztosítunk számukra, érdemes egy dagonyázóhelyet is kialakítani. Itt nem csupán felfrissülést nyernek, de a bőrükre tapadt sárréteg megvédi őket a leégéstől is.
- Soha ne hagyjunk az autóban bezárva állatot. Az autó hőmérséklete percek alatt is elviselhetetlen magasságokba nőhet, amely az állat elpusztulásához vezet. Ha szállítani kell állatainkat, próbáljuk meg azt a kora reggeli, vagy a kora esti órákra időzíteni.
Ez a pár nap nagyobb odafigyelést igényel, de a legfontosabb, hogy ember, állat és növény is épségben jusson túl rajta.