A vizes élőhelyek pusztulása, a környezetszennyezés, a mindent behálózó utak, az emberi segítséggel terjedő kétéltűbetegségek és a klímaváltozás hatásai világszerte tizedelik a békák állományát. Fogyatkozásuk mértéke hazánkban is aggasztó, azonban egy kis odafigyeléssel sokat tehetünk a megóvásuk érdekében.
Hova tűnnek télen a békák?
Az ország különböző tájegységeiben más és más békafajok jelenhetnek meg a környezetünkben, melyek kora tavasztól akár novemberig is aktívak. De azt tudjuk, hogy hol telelnek?
Ahogy ősszel zuhanni kezd a hőmérséklet, a kétéltűek menedék után néznek, mely védelmet biztosít számukra a fagyok ellen. Ez a búvóhely az egyes fajok eltérő igénye alapján sokféle lehet: például egy komposzthalom, egy avarral borított odvas fatuskó, a kisemlősök föld alatti járatai vagy egy tavacska mélye. Azonban mi is segíthetjük őket azzal, hogy menedéket létesítünk számukra a kertünkben.
Gallyak, falevelek
Az ősszel hulló levelek menedéket nyújtanak az élővilág számára, ezért hagyjunk valamennyi avart a kertünkben. Érdemes néhány faág, gally segítségével egy zegzugos, laza alapot képezni, majd erre szórni az összegyűjtött faleveleket. Minél nagyobb a kupac, annál biztosabb menedéket kínál az állatok számára. Az ilyen halmokat az erdei békák nagyon kedvelik, de más kétéltűek, hüllők, sőt az ízeltlábúak számára is ideálisak, például a szentjánosbogarak lárvái és a hétpettyes katicák is menedékre találnak ezekben. Falevelek hiányában lombos fanyesedék vagy lekaszált fű is jó lehet.
Telelőbarlang
A varangyok, unkák és zöld levelibékák természetes körülmények között gyakran vakond vagy rágcsálók által vájt járatokba vonulnak el a téli fagyok elől. Azonban talajlakó kisemlősök hiányában erre nincs lehetőségük, de egy aprócska barlang építésével mi is segítséget nyújthatunk számukra. A bontott téglából épített menedék különösen kedvelt a zöld varangyok körében. Elkészítésének lépéseit a greendex.hu cikkében található ábrák szemléltetik. De használhatunk például téglaalapot is, melyre hosszában félbevágott, legalább 110 mm-es átmérőjű PVC-csövet és geotextilt helyezünk. Arra mindig ügyeljünk, hogy az állatok biztonságosan kijuthassanak az építményből, és hogy az kellően mély, fagymentes és tartós menedéket nyújtson, melyet nem tud elönteni egy komolyabb esőzés.
Az egy bejárattal rendelkező megoldásnak akad egy hátránya is: ha a békákra veszélyt jelentő siklók is látogatják a kertünket, akkor ezt a megoldást ne alkalmazzuk, mert egyéb kijárat hiányában a kétéltűek könnyű prédát jelentenek az éhes hüllőknek.
Kerti tó
A kerti tavakban is áttelelhetnek a békák: a vízben tartózkodó állatok a fokozatosan lehűlő környezetben lelassulnak, majd a meder alján nyugalmi állapotba kerülnek. Ennek a kockázata az lehet, hogy extrém hideg teleken a víz félméteres vastagságban is átfagyhat, így érdemes egy mélyebb zónát is kialakítani a tóban, ezzel növelve a sikeres áttelelés esélyét.
A másik veszély a vízfelszín teljes befagyása, mivel ez oxigénhiányos állapotot, illetve a mérgező bomlástermékek felhalmozódását okozhatja. Ennek megelőzésére célszerű beüzemelni egy kis levegőztető berendezést, mely fenn tud tartani legalább egy apró léket, ahol a gázcsere biztosítva lesz.
A kerti tavakban is áttelelhetnek a békák – fotó: Shutterstock
Életveszélyes csapdák
A nyári estéken vadászva vagy ősszel telelőhely után kutatva sok kétéltű esik csapdába a földbe süllyesztett, általában betonfalú aknákban. Ezért érdemes résmentesen záródó fedőlemezről gondoskodni.
Ha késő ősszel vagy télen csapdába esett állatot találunk az egyébként fagymentes helyen, akkor tavaszig már ne háborgassuk! Segítségképpen 1–2 vödörnyi falevelet halmozhatunk az egyik sarokba, hogy fokozzuk a hideg elleni védelmet és az állat biztonságérzetét. A kiszáradás is veszélyt jelenthet, ezért egy cserépalátétben egy kis vizet is levihetünk, ahol a telelő béka vagy gőte megmártózhat. A fagyos hónapok múltával viszont mindenképpen engedjük szabadon az állatot!