A penész nagyon sok otthonban üti fel a fejét és örök kellemetlenséget és problémát okoz. Legalábbis nagyon nehéz tőle véglegesen megszabadulni. A penész pedig egyáltalán nem vehető könnyedén, hiszen az esztétikai problémákon túl sajnos számos betegséget is okozhat.

Ha túl száraz az otthonunk levegője, azon könnyű segíteni a különféle párásítók segítségével, azonban a penész ellen nem is olyan könnyű csatát nyerni. Manapság már kaphatók különböző párátlanító berendezések, de ezek mellett természetesen a növényekre is számíthatunk, ha felvesszük a harcot a penész ellen. Ha tehát a természet erejéhez fordulunk segítségért, a növények erejével is felvehetjük a harcot a párával és a penésszel szemben. Mert egyet nem tehetünk. Nem hagyhatjuk, hogy a penész győzzön.

1. A penész ellenfele a kaktusz

A képlet nagyon is egyszerű. A szárazságot tűrő növények, mint például a kaktusz, segítenek megkötni a levegőben található nedvességet. Így hát, ha az otthonunkban penészedéssel kell küzdeni, érdemes kaktuszokat és pozsgásokat tartanunk.

kaktusz ablakban

A penész gyakran a nyílászárók közelében jelenik meg először. Kiváló fegyver lehet ellene a kaktuszok jelenléte. Fotó: Pixabay

A szukkulensek nagyon jól tűrik a forró meleget és a szárazságot, ráadásul nem néznek ránk szúrós szemmel, hiszen a kaktusszal ellentétben teljesen tüskementesek, és húsos testükben kitűnően el tudják raktározni a vizet. Ennek az oka, hogy víztartalmú sejtjeik vízraktározásra módosultak, ami nem is csoda, hiszen természetes életterükben van, hogy akár hetekig vagy hónapokig sem jutnak vízhez. És hát legyünk őszinték, általában azok veszik körbe magukat velük, akiknek nem erősségük fejben tartani, hogy miért is fontos a növények számára az öntözés.

Szerencsére ezek a növények azonban egyáltalán nem kényesek és nyálkaanyagaik segítségével a kis mennyiségű vizet is hosszan képesek megőrizni. Tehát a pozsgások és a kaktuszok nem csak szépek, de valódi túlélőművészek és ráadásul a penész ellen is fel tudjuk velük venni a harcot.

Mivel a kaktuszok és a pozsgások nagyon szeretik a napsütést és a meleget, így nyugodtan tegyük őket otthonunk legvilágosabb részére. A tél azonban nem a pozsgások kedvenc évszaka. Ilyenkor nincs szükségük annyi vízre és melegre sem, így hát keressük meg a lakás leghűvösebb pontját, ahol ha lehetséges, ne legyen se több, se kevesebb 8-10 Celsius-foknál, viszont kellő fény jusson be az ablakon át.


2. A szakálbromélia a pára nagy ellensége

A szakállbroméliák gondozása szintén nem kíván túl sok kertészeti előképzettséget. Sőt, a legegyszerűbben gondozható növények közé tartoznak. Ráadásul a növekedésükhöz még talajra sincs szükségük, ezért is kiválóak az otthonunk páramentesítésére.

A szakállbromélia a broméliák növénycsaládjába tartozik, virágzó évelő növény, amelynek lenyűgöző virágai vannak. A szakállbromélia egy epifiton, ami azt jelenti, hogy növekedéséhez nincs szüksége talajra. A nedvességet és a tápanyagokat is a levegőből veszi fel, a levelek felületén lévő apró pikkelyek segítségével. Bár hajt gyökereket, csak azért, hogy a természetes élőhelyén ágakhoz vagy sziklákhoz tudjon kapaszkodni. Tehát tökéletes megoldás, hogy minél kevesebb nedvesség legyen az otthonunkban.

A szakállbromélia egyetlen egy alkalommal virágzik csak élete során. A virágjában, fajtától függően, pár napon, vagy akár hónapokon keresztül gyönyörködhetünk. De nem csak a penész ellen veszi fel a harcot, ez a szobanövény ugyanis segíti a levegő tisztítását, ezért tökéletes a hálószobába, hiszen éjjel elnyeli a szén-dioxidot.

A szakállbroméliának naponta néhány óra közvetett napfényre van szüksége, így érdemes az ablakban tartani. A megvásárlását követően tegyük néhány órára vízbe, majd rázzuk le róla a felesleges nedvességet, és helyezzük jól szellőző helyre, hogy kiszáradjon. Meleg időben hetente egyszer, hűvösebb időben néhány hetente merítsük víz alá. A szakállbroméliákat ajánlott rendszeresen vízzel permetezni, melyhez havonta adagoljunk kis mennyiségű bromélia vagy orchidea tápoldatot.

A szakállbromélia apró mellékhajtásokat növeszt törzséből, melyeket le lehet választani az anyanövényről, amikor méretük körülbelül harmada vagy fele lesz az eredeti növénynek. Így könnyedén szaporíthatjuk és így még inkább fel tudjuk venni a harcot a penész és a párásodás ellen.

3. A varázslatos szobapáfrány

A gyönyörű szobapáfrány igazán nem maradhat ki a szobanövények sorából. Amellett, hogy a párát csökkenti, és vele a penész előfordulását is, a különböző méreganyagokat is megköti a levegőben, például a formaldehidet is. A szobapáfrány a trópusi vidékek gyakori növénye.

vitorlavirág

A vitorlavirág segítségével is felléphetünk a penész ellen. Fotó: Pixabay

Találkozhatunk gyorsabban és lassabban növekedő fajtákkal, melyek levelei lehetnek hullámosak, ráncoltak, vagy többszörösen szárnyaltak. Olyanok is akadnak közöttük, amelyek hosszú indákat növesztenek.

Ráadásul a szobapáfrány olyan szobanövény, amelyet igazán könnyű gondozni. Nagyon kedveli a világos vagy félárnyékos helyeket, és a meleg és nyirkos környezetet, így tökéletes számára a fürdőszoba is. Ami számunkra bosszantó, vagyis a pára jelenléte, az számára előfeltétele annak, hogy igazán szépen fejlődhessen. Márciustól augusztusig tart a fő növekedési időszaka, amely alatt bőségesen kell öntözni. Kéthetente tápoldatra is szüksége van. Októbertől azonban már pihenő időszakát éli, így jóval kevesebbet kell öntözni. Azonban arra nagyon ügyeljünk, hogy soha ne száradjon ki a földje.

4. A szobaborostyánnak nincs tériszonya

A penész gyakran a plafonon jelenik meg legelőször, de van olyan szobanövény, amelyiknek ez sem jelent akadályt. A szobaborostyán ugyanis fellógatva is nevelhető, így alkalmas a plafon körüli nedvesség megkötésére. A mutatós kúszónövény szárain kapaszkodó léggyökerek fejlődnek, amelyek minden felületen megtapadnak, legyen az tapéta, ablak- vagy ajtókeret.

Elmondható, hogy minél tarkább és színesebb leveli vannak a borostyánnak, annál világosabb és melegebb helyre van szüksége. A közvetlen napfénytől óvni kell, de kapja meg a megfelelő fényt, különben levelei el fogják veszíteni a színüket. A hideg helyeket kedveli, így 12 Celsius-fok számára az ideális hőmérséklet. Nyáron mindig tartsuk nyirkosan a földjét, télen azonban nem igényel annyi öntözést, a gyökérlabda viszont ekkor sem száradhat ki.

5. Bontsunk vitorlát a penész ellen

A vitorlavirág nem véletlenül kapta a nevét, hiszen egy csodás vitorlához hasonlít, így hát egyértelműen nem állhat távol tőle a nedvesség. A vitorlavirág kedveli a párás levegőt, melynek egy részét képes magába is szívni, emellett nagyon fontos szerepet játszik a penészspórák számának csökkentésében. Akár olyan helyen is jól érzi magát, ahol kevés fény jut neki, a közvetlen napfényt pedig kifejezetten nem kedveli. Ügyeljünk rá, hogy földje folyamatosan nyirkos legyen, de soha ne álljon pangó vízben.

6. Boldogság, tisztaság és párátlanítás a mirtusszal

A mirtusz a boldogság, a tisztaság, a béke és az áldás szimbóluma, de nyugodtan elmondhatjuk róla, hogy a párátlanítás szimbólumává is vált, hiszen óriási segítséget nyújt a pára és a penész ellen. A mirtusz hozzájárul az egészséges mikroklíma megteremtéséhez, mind a párátlanítás terén, mind pedig annak köszönhetően, hogy a virágaiban, leveleiben található anyagok képesek elpusztítani a levegőben található mikrobákat.

A mirtusz kedveli a világos és hűvös helyeket. Fontos, hogy ne hagyjuk kiszáradni a földjét, de soha ne álljon pangó vízben, mert az könnyen a növény rothadását idézheti elő. Ha túlságosan meleg van az otthonunkban, érdemes a téli időszakokra az ablakpárkányon helyet adni neki.

7. Ha az élet citromot dob

A citromfa nem csupán gyönyörű szobanövény, de kiváló eszköz a kezünkben a penész ellen. A citromfa szereti a napfényes, világos helyeket, de közvetlen napsütésnek ne tegyük ki. Rendszeresen öntözzük, de ne hagyjuk, hogy pangjon a víz alatta. Hetente egyszer adjunk neki tápoldatot. Cserében segít párátlanítani az otthonunkat, kellemes illatot és csírátlan levegőt hagyva maga után.

citromfa citrom

A citromfa is kiváló megoldás a párás levegő és a penész ellen. Fotó: Pixabay

Hazánkban nyáron nyugodtan kint tarthatjuk a citromfát a kertben, de amint jön az ősz, ideje gondoskodnunk róla, hogy átvészelhesse a hidegebb időket. Ezért a legcélszerűbb egy nagy dézsába vagy cserépbe ültetni, mert így sokkal könnyebb a mozgatása. A citromfa szereti a jó minőségű, kötöttebb földet, melyet tavasszal trágyázzunk meg.

Évente ültessük át a fiatalabb fákat, az idősebbeket pedig két-három évente, tavasszal. A citromfát évente meg kell metszeni, melyre a március környéke a legjobb időpont, hiszen akkor még nem indult be nála a hajtásképződés. Ilyenkor távolítsuk el a sérült, elszáradt részeket, majd alakítsunk a koronáján. Távolítsuk el a lefelé hajló és a befelé hajló ágakat, továbbá azokat is, amelyek keresztezik egymást. Így jól átlátható koronát fogunk tudni kialakítani számára. A meglévő ágakat metsszük vissza 5-6 cm-re a hajtáscsúcstól.

Amikor eljön az ősz, gondoskodnunk kell a teleltetéséről. Még az első fagyok előtt kerüljön 6-8 Celsius-fokos helyiségbe, ügyelve rá, hogy a hőmérséklet soha ne menjen 15 Celsius-fok fölé. Bár a meleget nem igényli télen, a fényt annál inkább, így világos helyre kerüljön. Emellett gondoskodnunk kell arról is, hogy párás levegő álljon a rendelkezésre. Ha esetleg azt vennénk észre, hogy ledobja a leveleit, ne adjuk fel, hiszen tavasszal, kikerülve a kertbe, ismét a régi formájában fog pompázni.

A penész és a pára ellen tehát használjuk fel a szobanövényeink erejét is. Penészmentes otthont kívánunk!