Tétlen tél helyett: palántázás

A nagy sikerű első és a sokak által követelt második részt követően folytatjuk és egyben lezárjuk beltéri kerti-tipp összeállításunkat, a harmadik résszel, újabb jó tanácsokkal és megfontolandó ötletekkel. Ha szeretnénk biztosítani, hogy élelmiszer- és virág egyaránt legyen körülöttünk, annak az az egyik legjobb módja, ha megtanuljuk, hogyan kell az otthonunk kényelmében magokat csíráztatni, és hogyan bánjunk a palántáinkkal.

1. Gyengéden és gyakran öntözzük a palántáinkat

Minden második nap ellenőrizzük a magtálcákat, hogy a talaj még mindig nedves-e. Óvatosan öntözzünk ha kiszáradt, ügyelve arra, hogy az apró magokat ne mozdítsuk el. A permetező palackok általában a legkorábbi szakaszokban működnek a legjobban.

Vigyázni illik arra is, hogy ne öntözzük túl a növénykéket, mivel a túl nedves talaj gombabetegségekhez vezethet, vagy akár el is rothaszthatja a palántákat. A megfelelő ventilátoros levegőáramlás fenntartása segíthet megelőzni a pangó víz kockázatát, miközben a palánták szárait megerősíti, felkészítve őket  a kültéri körülményekre.

Óvatosan öntözzünk ha kiszáradt, ügyelve arra, hogy az apró magokat ne mozdítsuk el.

Óvatosan öntözzünk ha kiszáradt, ügyelve arra, hogy az apró magokat ne mozdítsuk el. Kép: Unsplash

2. Trágyázás és a nagyobb tárolókba történő szétültetés (szükség esetén)

A magok mindent tartalmaznak, amire a növénynek szüksége van a jó életkezdéshez. Mégis, gyakran értékelnek némi trágyát, amint kifejlődik a második levélkészletük, különösen, ha a magvető keverék nem tartalmazott komposztot. Minden tálcához adhatunk hígított folyékony műtrágyát a kezdeti beindításhoz, de kerüljük ezt a kiültetés előtti héten, megkezdve ezzel a növények kinti edzését.

Ez az az idő, amikor a helyigényes növényeket, például a tököt vagy a paradicsomot átültethetjük nagyobb cserépbe. Ezzel megelőzhető, hogy meggyökeresedjenek, mielőtt végleges helyükre kerülnének. Az ugyanabban az edényben növekvő, zsúfolttá váló palántákat szétválaszthatjuk amint valódi leveleket kapnak, ha ügyelünk arra, hogy ne zavarjuk meg a gyökereket.

3. Keményítés, a felkészülés az életre a szabadban

Miután a palánták megnőttek, ideje felkészíteni őket a kinti életre a keményítéssel. Ez egy többhetes folyamat, melynek során a növényeket egyre hosszabb ideig hagyjuk a szabadban, védett helyen, hogy hozzászokjanak a szélhez, az esőhöz és a napfényhez. Kezdjük egy-egy órával egy árnyékos helyen, körülbelül két héttel az ideális átültetési időpont előtt, és az ültetésig növeljük mind az időt, mind a napfénynek való kitettséget.

Extra tipp: a türelem itt kulcsfontosságú! Ha elsietjük ezt a lépést, sok leforrázott levelet és letört paradicsomszárat szenvedhetünk el a sietség miatt.

A magok mindent tartalmaznak, amire a növénynek szüksége van a jó életkezdéshez.

A magok mindent tartalmaznak, amire a növénynek szüksége van a jó életkezdéshez. Kép: Pexels

4. Átültetés a kertbe

Ezen a ponton a növények készen állnak életük második szakaszára a kerti ágyásokban. Válasszunk ki egy borult napot, miután a fagyveszély elmúlt, és ültessük ki a szabadba a vetőmagcsomagokon található távolsági utasításoknak megfelelően.

Ha az időjárás bizonytalannak tűnik, lehetünk óvatosabbak, és a növényeket maradhatnak még néhány nappal tovább a beltérben. Mielőtt elkezdenénk, bölcs dolog utánanézni, hogy hogyan kell kezelni az egyes növényfajták gyökereit.

A paradicsom gyökereit például szét lehet teríteni, hogy a több irányba történő növekedést ösztönözzük, míg a tök gyökereit a lehető legkevesebbet kell kezelni, hogy a lehető legkisebb legyen a zavarás.

Ültetés után mindent alaposan öntözzünk meg, esetleg légáteresztő hálóval védjük a növénykéket ha a hőmérséklet még mindig kiszámíthatatlan. Ezen a ponton a kertészkedésben a magvetési folyamat befejeződött, és itt az ideje, hogy a növényeket a szabadban neveljük az érésig. Sok szerencsét hozzá!

Ha a talaj száraznak tűnik, a növények a kiszáradás miatt is hervadhatnak. Öntözzük meg őket, és néhány óra múlva ellenőrizzük, hogy felélénkültek-e.

Ha a talaj száraznak tűnik, a növények a kiszáradás miatt is hervadhatnak. Öntözzük meg őket, és néhány óra múlva ellenőrizzük, hogy felélénkültek-e. Kép: Pexels

Palántázási hibaelhárítás és útmutatás

Néha a növények küzdenek a léttel, és nehéz meghatározni, hogy éppen miért. Íme, négy gyakori probléma:

Lábszárú palánták

A növények magasak és szálkásak lesznek, ha nem kapnak elég fényt, mivel megerőltetik magukat, hogy minél több fényhez jussanak. Érdemes megfontolni meg a palánták áthelyezését egy jobban megvilágított területre, vagy további növekedési lámpák hozzáadását.

Hervadás

A palánták elhervadhatnak és elpusztulhatnak egy gomba miatt, amely akkor telepszik meg, ha a növények túlzsúfoltak vagy túl nedvesek. Vadonatúj magvető keverék használata csökkenti a gombás fertőzés kockázatát, valamint ugyanezt eredményezheti a megfelelő légáramlás biztosítása a növények körül egy kis ventilátorral. Ha a talaj száraznak tűnik, a növények a kiszáradás miatt is hervadhatnak. Öntözzük meg őket, és néhány óra múlva ellenőrizzük, hogy felélénkültek-e.

Kártevő problémák

A szobanövények is érzékenyek a rovarokra. Öntözés közben ellenőrizzük az egyes levelek alját levéltetvek vagy petezsákok nyomai után, mivel egy fertőzés gyorsan tönkreteheti a teljes állományt.


Gyenge gyökérnövekedés:

A gyökérfejlődési problémák gyakran a vízelvezetési problémákhoz vagy a túl alacsony hőmérséklethez kapcsolódnak. Ellenőrizzük, hogy a növénytartályok átengedik-e a vizet, és fontoljuk meg, minden tálca alá egy csíráztató alátétet elhelyezését.

Eddig tartott tehát három részes palántakörképünk, szuper tippekkel és gyakorlati tanácsokkal. Ha valaki lemaradt volna róluk, az első rész ide kattintva, a második pedig ide kattintva olvasható!

(Forrás: ruralsprout)