A birsalma csodás, aranyló színű gyümölcs, amelyre egészen a tél elejéig számíthatunk a kertünkben. Ha van belőle, mert valamilyen furcsa oknak köszönhetően az utóbbi időben sokat veszített népszerűségéből és egyre kevesebb helyen termelik. Csodás íze és illata mellett megannyi kedvező hatása is amellett szól, hogy minél több finomságot készítsünk belőle. Cikkünk nem titkolt célja, hogy visszaadja ennek a csodás gyümölcsnek a megbecsülését és népszerűségét, hogy teljes, arany pompájában ragyoghasson mindannyiunk kertjében.

birsalma

A birsalma egészségesebb mint az alma. Fotó: 123rf.com

Miért jó, ha van birsalmafád?

  • A birsalma igazi vitaminbomba. Több vitamin van benne, mint az almában, így újra kell értelmezni a "napi egy alma az orvost távol tartja" gondolatmenetet. Akkor mit csinálhat vajon a birsalma a dokikkal??
  • A birsalma bővelkedik jól lebomló szénhidrátokban, valamint A-, B3-, B6-, B9-, C- vitaminban, de jelentős a  kalcium, vas, magnézium, foszfor, kálium és nátrium tartalma is.
  • Kitűnő méregtelenítő is, és az emésztést is segíti, a pektintartamának köszönhetően.
  • Segít, amikor fáradt vagy, vagy amikor jobban kellene koncentrálnod. Ezt a magas vastartalma miatt tudja megtenni.
  • Egy birsalma fedezi a napi C-vitamin szükségletet.
  • Erősíti az immunrendszert, energiával lát el minket, antioxidáns hatása révén pedig megvédi a sejteket a szabad gyököktől.
  • Hatásos a magas vérnyomással szemben, de az ízületi fájdalmak elleni küzdelemben is számíthatunk rá.
  • Már a középkorban is rájöttek, hogy vírus- és baktériumölő hatása van.

  • A rózsafélék családjába tartozik.
  • A birsalma leszüretelt gyümölcsének még hosszú hetekig tartó utóérésre van szüksége. Csak ekkor érhetjük el, hogy a benne levő íz- és zamatanyagok kifejlődjenek és a gyümölcs is csak ekkor válik puhává.
  • Az utóérést alacsony hőmérsékletű, egyenletes páratartalmú helyiségben ajánlatos folytatni. Faluhelyen a fűtetlen, tiszta szoba szekrényének a tetején tartották. Így nem csak ideális körülmények között ért be, de még illatosította is a szobát.
  • Fája nem túl nagy, általában 8 méter magas és 6 méter széles a koronája.
  • Termése éretlenül zöld, szürkésfehér piheszőrökkel. Ezek késő őszre ledörzsölődnek, mikor már megérett a birsalma.
  • A birsalma egyszerre édes és savanyú. Csodálatos sajt készíthető belőle, de megannyi finom fogás alapja. Készíthetsz belőle szörpöt, gyümölcslevet, levest, köretet, süteményeket, befőttet, sajtot, és mindez csupán a jéghegy csúcsa. A felhasználási lehetőségeinek csakis a fantáziád szabhat határt.
  • A népi gyógyászat a magvait köhögéscsillapítóként, enyhe hashajtóként alkalmazza.
  • Krémekben is megtalálhatjuk, hiszen segít a repedezett és az égett bőr kezelésében.

birsalma birsalmasajt

A birsalmából nem csak sajt készíthető. Fotó: 123rf.com

Ezt készítsd birsalmából

1. A klasszikus birsalmasajthoz szükséged lesz 60 dkg birsalmára, fél citromra és 30 dkg cukorra.

Most meg a birsalmát, és darabold fel. Ne hámozd meg, és a magházát is hagyd benne. Tedd annyi vízbe, amennyi éppen ellepi, és körülbelül 35 perc alatt főzd puhára. Szűrd és csepegtesd le, majd törd át.

Keverd össze a citrom levét és a cukrot, majd folyamatos keverés mellett főzd meg. Állítsd jeges vízfürdőbe, és hűtsd langyosra. Közben párszor keverd meg. Öblíts ki hideg vízzel egy formát, ami lehet akár egy őzgerinc forma, vagy egy téglalap alakú doboz, simítsd bele a masszát és hagyd két napig pihenni. Vedd ki a formából, majd egy hétig hagyd száradni úgy, hogy közben egy ruhával le van terítve. Miután elkészült, száraz, hűvös helyen tárold.

2. Kóstold meg a birsalma lekvárt. Szükséged lesz hozzá 3 kg birsalmára, 2 csésze vízre, 3 darab citromra, másfél kg cukorra.

Mosd meg, majd darabold fel a birsalmát. Ne hámozd meg, mert a héjában is rengeteg vitamin van. Öntsd rá a vizet, majd folyamatos keverés közben párold puhára. Hűtsd le, és pépesítsd botmixerrel. A cukrot 1 csésze vízzel főzd sziruppá, majd add hozzá a párolt birsalmát, a citrom levét és lereszelt héját. Forrald fel. A forrástól számítva 10 percig főzd. A birsalma magas pektintartalma miatt a lekvár hamar be fog sűrűsödni. Tedd steril üvegekbe a lekvárt.

3. Készíts céklás birsalma levest. Szükséged lesz 3 db céklára, egy csipetnyi sóra, 1 db birsalmára, 1 rúd fahéjra, 4 db szegfűszegre, 3 db csillagánizsra, 2 dl kókusztejre, 1 narancs reszelt héjára, 1 evőkanál mézre.

A céklát hámozd meg, majd vágd kockára. Tedd egy fazékba és öntsd fel annyi vízzel, ami teljesen ellepi. Add hozzá a sót és kezd el megfőzni a céklát. Amikor a cékla elkezd puhulni, add hozzá a megtisztított és felszeletelt birsalmát. Amikor mindkettő kellően megpuhult, vedd le a tűzről és turmixold össze. Főzd meg vízben a fahéjat, a szegfűszeget, a csillagánizst negyed órán keresztül.Szűrd át és add hozzá a turmixhoz. Keverd el benne a kókusztejet, a reszelt narancshéjat és a mézet.

Ezen kívül még rengeteg ivólevet, süteményt, köretet vagy birsalma befőttet készíthetsz birsalmából. Jó étvágyat kívánunk!