A dália most, júliusban kezd el nyílni, és egészen októberig megörvendeztet minket szépségével. De csak akkor, ha megkapja, amire vágyik. Már soroljuk is, mire van szüksége ahhoz, hogy hosszú ideig gyönyörködhess benne.
- A dália Mexikó hegyes vidékein őshonos.
- Nevét a XVIII. századi svéd botanikusról, Anders Dahlról kapta. Ő azonban még zöldségnek vélte, és nem virágnak.
- A dália a fészkesvirágzatúak rendjébe, és az őszirózsák családjába tartozik.
- Szélvédett helyet keress neki, ahol legalább napi hat órán át sütkérezhet a napsütésben. Ne ültesd fák alá, vagy olyan épületek közelébe, amelyek árnyékot vethetnek rá.
A dália rengeteg színben pompázik. Fotó: 123rf.com
- Bár a kerted ékessége, a szobádba is beviheted. Akkor gyönyörködhetsz benne a legtovább, ha még bimbós állapotában vágod le, és teszed vázába.
- A dália szomjazik a gondoskodásodra, és a vízre. Így figyeld, hogy mindig elegendő jusson neki mindkettőből. De ne áraszd el, és ne hagyd, hogy pangó vízben álljon, mert azt nagyon nem szereti. A leveleire is ügyelj, hogy locsolás közben ne érje őket víz, mert sajnos elég könnyen alakulhat ki nála gombás megbetegedés. Ha ilyet észlelsz rajta, azonnal távolítsd el a beteg leveleket.
- Ha azt szeretnéd, hogy folyamatosan virágozzon, az elhervadt virágait mindig vágd le.
- Egy tőből több hajtása is növekedik. Ha bokrosítani szeretnéd, akkor hagyd meg ezeket, de ha azt szeretnéd, hogy szép, nagy virágok nyíljanak rajta, akkor csak az erős hajtást hagyd meg.
- Magassága szerint van alacsony, középmagas és magas dália. A legmagasabbak akár a másfél métert is elérhetik. Azonban ezeket érdemes kikaróznod, mert a szél könnyen eltörheti a szárukat.
- A virágok formája szerint létezik belőle egyszerű, félig telt és telt virágú. Az egyszerűeket onnan ismered meg, hogy sárga a közepük. Félig telt például a szellőrózsa virágú dália. Azonban a legszebb látványt a telt virágúak adják neked, mint amilyen a kaktuszdália is.
- A dália nem szereti a magányt, így ha teheted, gondoskodj számára társaságról és csoportosan ültesd el a kertedben. Különleges látványt nyújthat, ha azonos színűeket ültetsz egymás mellé, de az is nagyon látványos, ha a csoportokat színárnyalat szerint, halványodó, vagy éppen erősödő színekben ülteted egymás mellé.
- Bár még szerencsére távol vagyunk tőle, ne feledd, hogy a dáliákat teleltetned kell. Ehhez emeld ki a gumókat, rázd le róluk a földet és vágd vissza a szárakat 10-15 cm-e csonk meghagyásával. Majd szárítsd meg őket, és ha ezzel is végeztél, vegyél egy faládát, és tedd bele a gumókat vékony réteg homokba, vagy tőzegbe.A ládát tartsd fagymentes, hűvös, száraz és sötét helyen. Ha fontos, hogy melyik szín hová kerül jövőre, akkor jelöld meg, milyen színű virág várható a gumóból.
- Ha még több dáliát szeretnél, hagyd meg a legszebb virágokat, és gyűjtsd be róluk a magokat.
A dália szomjazik a vízre és a gondoskodásra. Fotó: 123rf.com
- A balkonon is nyugodtan nevelheted őket, de ide inkább az alacsony változatot válaszd. Gondoskodj róla, hogy megfelelő mennyiségű vizet, és kéthetente káliumban gazdag növénytápot kapjon
- A dáliákat sajnos nem csak mi szeretjük, hanem a levéltetvek és a csigák is. Óvd őket ezektől.
- A dália ezernyi színben pompázhat, de kék dáliát ne keress, olyan ugyanis nem létezik.
- Trágyát csakis az elültetése előtt tegyünk a talajba, mert a nitrogén arra fogja ösztönözni, hogy a lombozatát növelje, és nem a virághozásra.