Karácsony előtt beszerezzük az ünnep egyik legfontosabb elemét, a karácsonyfát. Vagy a garázsból kapjuk elő a műfenyőt, vagy kezdetét veszi a tökéletes karácsonyfa utáni vadászat az árusoknál. Azonban mostanában nem csak a karácsonyfa áll az otthonokban, hanem egy másik fa is.

A grincsfa egyre nagyobb népszerűségnek örvend, ezért nagyon gyakran találkozhatunk vele a különféle bevásárlóközpontokban, és a virágüzletek többségében is meg lehet vásárolni. De vajon honnan jött és hogyan készíthető el otthon is egyszerűen ez a szép, karácsonyi dekoráció? Ennek jártunk utána cikkünkben.

A grincsfa eredete

A grincsfa vagy más néven a manófa, Amerikából származik. Theodor Seuss Geisel német származású amerikai író, karikaturista 1957-ben írta meg gyermekeknek szánt képeskönyvét, A Grincset. A könyvből készült film pedig óriási népszerűséget hozott a történetnek, mind a gyerekek, mind a felnőttek körében.

A Grincs nem más, mint egy zöld színű, szőrös lény, aki nem tartja a karácsonyt, mivel utálja azt. De mielőtt még elítélnénk őt szőrös szíve miatt, ami amúgy egy kívül s belül szőrös lénynél nem is olyan meglepő, ismerkedjünk meg a történet oknyomozói hátterével.

grincsfa zanót tuja fenyő

A grincsfa zanótból, de fenyőágakból is elkészíthető. Fotó: Shutterstock

Grincs nem volt mindig undok és nem utasította el élből a karácsonyt. Sajnos, mivel a külseje nem igazodik a kisváros lakóihoz, ahol él, azok sajnos elüldözték a közösségből, így persze már érthető, hogy miért nem egy kedves, aranyos Grincsről szól a történet. Azonban van egy kislány a városkában, akinek sikerül rábeszélnie az ünneplésre, és a történet már majdnem jóra fordulna, amikor a városka polgármestere egy borotvát ajándékoz Grincsnek, amitől ő még jobban felháborodik, mint eddig, így elhatározza, hogy ellopja a lakóktól a karácsonyt.


Így hát ellopja az összes karácsonyfát, karácsonyi dekorációt és persze az ajándékokat is, de a városka lakói nem adják fel, hiszen tudják, a karácsony nem a külsőségekben, hanem a szívekben él, így ők karácsonyoznak és ünnepelnek tovább. Ettől a szőrös szívű Grincs is meghatódik, és mindenkit meghív egy nagy, közös, karácsonyi ünneplésre a barlangjába. A történet tehát jó véget ér, a grincsfa pedig sokunk otthonába lopta be magát a mese papírra vetése és megfilmesítése óta.

A grincsfa önálló életre kelt a történetből, és nem más, mint egy megkötözött fenyő, amely az ellopott karácsonyfákat szimbolizálja, amelyek csak így fértek bele a Grincs zsákjába. Valamelyest lehet tehát a grincsfa az elfogadás jelképe, hiszen ha nem közösítik ki a Grincset, akkor nem akarja ellopni a karácsonyt sem. A grincsfa a legtöbb otthonban a bejáratnál kap helyet, hiszen igazán szép. Leginkább örökzöldből, főként zanótból készül, és szalagokkal, termésekkel díszíthetjük.

Így készíts otthon grincsfát seprűzanótból

A leggyakrabban a karácsonyi grincsfa zanótból készül, de lehet fenyőágakból, vagy egyéb örökzöldekből is készíteni. Ha nincs a kertünkben, akkor a legegyszerűbben kertészetekben, vagy virágpiacokon tudjuk ilyenkor beszerezni, de a fenyőárusoknál is érdemes szerencsét próbálni, hiszen egyre nagyobb az igény a zanótra a karácsony közeledtével.

Szükség lesz még egy nagy méretű kaspóra, oázisra, amibe a növényeket szúrjuk, zanótra vagy fenyőágakra, vékony kötözőre vagy drótra, ragasztóra, ragasztópisztolyra nem feltétlenül, de nagyban megkönnyíti a grincsfa elkészítését és különféle karácsonyi díszekre, tobozra, dióhéjra, selyemszalagra, kisebb karácsonyi gömbökre, bármire, amit szívesen látnánk a manófán. A szárított narancskarika is nagyon jól mutat, a fahéjrudak, a csillámpor, szóval minden, ami az ízlésünknek megfelel.

1. Először is áztassuk vízbe be az oázist minimum negyed órára. Addig kell a vízben áznia, amíg teljesen meg nem szívja magát. Ezután tudjuk csak méretre vágni, hiszen szárazon jóval kisebb, majd helyezzük be a kaspóba úgy, hogy ne mozogjon benne.

2. A zanótot az oázis közepén helyezzük el úgy, hogy kissé döntsük meg a szálakat. Ha dúsabb hatást szeretnénk elérni, akkor használjunk mellé kiegészítésként fenyőágakat is, amelyekkel a rögzített zanótot kell körberakni. De ezt el is hagyhatjuk, ha csak zanótból álló grincsfát szeretnénk.

3. Ahhoz, hogy a manófa elérje a jellegzetes, lekonyuló alakját, a szárához drótra lesz szükség, amelyet körbe kell tekerni, alulról felfelé haladva. A zanót tetejéhez, vagyis a grincsfa csúcsához közeledve egyre sűrűbben tekerjük be dróttal, mert így lesz könnyű meghajlítani a legvégét. Azért, hogy ne látszódjon a drót, selyemszalagot szokás körbekötni. A zanót csúcsán a selyemszalagból is sűrűbb tekerésekre lesz szükség.

grincsfa zanót manófa

A grincsfa könnyedén elkészíthető otthon is, zanótból, vagy egyéb örökzöldekből. Fotó: Shutterstock

4. Ezután kerül sor a grincsfa díszítésére. Érdemes sokféle, és kisebb méretű díszeket használni, de itt tényleg mindenkinek az ízlésére van bízva, hogy milyen lesz a manófája. Előre kigondolhatunk egy színt, és akkor a selyemszalag színe is igazodjon a manófán lévő díszekhez, de lehet színes is. A díszeket a ragasztó vagy ragasztópisztoly segítségével rögzítsük a manófára.

Akár mi magunk is készíthetünk díszeket, de különféle terményeket is fel tudunk ragasztani rá. Ha a növényen nem jól ragadnak meg egyes díszek, akkor a szalagra érdemes őket felragasztani. Ha pedig nagyon belejöttünk, akár ajándékba is készíthetünk, kisebb vagy nagyobb példányokat, egészen biztosan nagyon fognak neki örülni,.

Így legyen zanót a kertedben

A zanót bokrosan elterülő cserje, amely sárga vagy bíbor rózsaszín pillangós virágaival díszíti kertünket. Gondozása nem bonyolult, így nyugodtan adjunk neki helyet a kertünkben. A zanót Közép- és Dél-Amerikából származik és a pillangósvirágúak családjába tartozik.

A zanótfélék közé tartozik a nálunk is nagyon népszerű seprűzanót is. Neve onnan származik, hogy régen vesszőiből seprűt fontak. A seprűzanót szürkés-zöld, hosszú vesszejű, évelő cserje. Levelei aprók, sárga, illatos virágai a vesszők teljes hosszában májusban és júniusban nyílnak.

A zanót kedveli a napos helyeket, így ennek megfelelően ültessük el a kertünkben. A zanót kedvence a savanyú talaj, meszes talaj esetén sajnos nem marad meg. Fontos, hogy mérsékelten öntözzük, és ne álljon pangó vízben, legyen jó vízáteresztő a talaja. Tápanyag-utánpótlásra kevésbé van szüksége. Takarással a szabadban is teleltethető

Fontos, hogy elvirágzás után egy fiatalító metszéssel bővebb virágzásra sarkalljuk. Ilyenkor a felére kell visszavágni a fiatalabb vesszőket, az idősebb, fás részeket azonban ne vágjuk vissza. Viszont a beteg, sérült ágaktól a metszés során bátran szabadítsuk meg. A zanótot lehet magról szaporítani, de zölddugványai nyáron dugványozással gyökereztethetők. Nagyon rosszul tűri az átültetést, ezért érdemes konténerbe ültetve nevelni.