A brokkolifogyasztás egészségügyi előnyei

A brokkoli az egyik legegészségesebb zöldségféle, mely számos jótékony hatással rendelkezik. Kevés kalóriát és rengeteg vitamint tartalmaz, sok kalcium, kálium, folsav (B9-vitamin), valamint gyulladásgátló anyagok találhatók benne, továbbá kimutatták kedvező hatását a szívbetegségek megelőzésére. Rákmegelőző és immunerősítő tulajdonsága is van, segíti az emésztést, alacsonyan tartja a vércukorszintet, magas kalcium- és K-vitamin-tartalma pedig hozzájárul a csontok egészségéhez és a csontritkulás megelőzéséhez.

Egy amerikai orvosi szaklap a harmadik helyre rangsorolta a legegészségesebb növények listáján. Azonban tápanyagtartalma jelentős mértékben függ attól, hogy hogyan készítjük el.

A szulfofarán

A brokkoli elsősorban a benne található szulforafánnak köszönhetően olyan egészséges, mely segít beállítani a vércukorszintet, fenntartja a bélflóra egyensúlyát, és csökkenti a rák kialakulásának kockázatát. De hogyan készítsük el úgy a brokkolit, hogy minél több szulfofarán maradjon benne?

Az élő brokkolipalánták kevés szulforafánt, viszont jelentős mennyiségű glükozinolátot tartalmaznak. Utóbbi az előbbi vegyület előanyagának számít. Ahhoz, hogy a glükozinolátok szulforafánná alakuljanak, egy mirozináz nevű enzimre van szükség. Ez akkor lép működésbe, ha felszeleteljük, feldaraboljuk a brokkolit.


Ha feldarabolás nélkül megfőzzük vagy megsütjük a növényt, kizárjuk az esélyét annak, hogy a glükozinolátok reakcióba lépjenek a mirozinázzal, és így nem részesülünk a szulforafán áldásos hatásaiból.

Egy kutatócsoport azt találta, hogy ha a brokkolit feldarabolás után másfél órát pihenni hagyjuk és utána megpirítjuk, akkor bőven marad a zöldségben szulforafán.

Forrás: vince.hu