Habár azt gondolhatnánk, hogy ha valami olyan kicsi, hogy szabadszemmel már szinte alig vehető észre, az bosszantani sem tud bennünket, ebben bizony sajnos tévedünk. Ott van ellenpéldaként a muslica, amelyik szinte a semmiből kerül elő, amint előveszünk egy gyümölcsöt, vagy egy pohár bort. A muslica a legyek nagy családjába tartozik, és kedvence az erjedő gyümölcs, a cefre és az ecetesedő bor.

A muslica tehát nem folytat túlságosan józan életmódot, de ami őt szórakoztatja, az minket nagyon is bosszant. Azonban szerencsére vannak olyan apró kis trükkök, amelyek bevetésével a kis szárnyas távol fogja tartani magát az otthonunktól.

Ismerd meg a muslicákat közelebbről

Bizony, nem minden aprócska, szárnyas lény angyal. Itt vannak például a molylepkék, a szúnyogok, vagy éppen a muslicák. Egyikük sem azért kering körülöttünk, szinte észrevétlenül, hogy ne érezzük annyira egyedül magunkat.

muslica gyümölcs

A muslica csupán 30 napig él, de azt az egy hónapot nagyon is ki akarja használni. Fotó: Shutterstock

A muslicák ideális körülmények között is csupán 30 napig élnek. De ha valakik, akkor a muslicák valóban tudják, hogy milyen is a mának élni. Rövid kis idejükben ugyanis igazán élvezik az életet, hiszen ennek a 30 napnak a legnagyobb részét párzással és szaporodással töltik. Egy nőstény a teljes életciklusa alatt akár hatszor is párosodhat más-más hímekkel, és közel 80 petét rak alkalmanként.


A muslica imádja a rothadó gyümölcsöket és a nedvedző fák repedéseit. Ráadásul igazán szapora, hiszen petéi 28 Celsius-fok mellett hét nap alatt kelnek ki. De nem csak az otthonunkban találkozhatunk velük. A kertekben is ott vannak, hiszen ott is bőven találnak maguknak ennivalót és szaporodóhelyet.

Minden, vihar által kidőlt, vagy kivágott fa kiváló lakhely számukra. Az egészséges növényeket békén hagyják, inkább a sérülteket kedvelik. Viszont, hogy valami jót is mondjunk róluk, mostani ismereteink szerint a muslicák nem hordoznak semmilyen, az emberre veszélyes betegséget. Csípni sem tudnak, így inkább zavaróak, mint ártalmasak.

De nem mindegyik muslica ártalmatlan. Vannak a gyümölcseinkre igazán veszélyes muslicák is. A pettyesszárnyú muslica egy Japánból származó, 3 mm nagyságú apró rovar, amely óriási károkat képes okozni a bogyógyümölcs ültetvényekben. A málnatermésnek is igen nagy százalékát képes elpusztítani. A kártevő lárvái az érésben lévő gyümölcsöket támadják, így vegyszeres permetezés csak a gyümölcsök megjelenése előtt alkalmazható.

Fontos, hogy ha otthonainkat nem akarjuk a muslicák kedvenc helyévé tenni, soha ne hagyjunk elől gyümölcsöt, és rendszeresen töröljük le a konyhapultot és mossuk fel a padlót. A szemetest is zárjuk le, ha pedig biztosra akarunk menni, helyezzünk ki légypapírt.

Így legyen az otthonod muslicáktól mentes

A muslica neve angolul fruit fly, azaz gyümölcslégy - tudjuk meg a noklapja.hu cikkéből. Nem is csoda ez az elnevezés, hiszen a muslica kedvenc helye a szabadon hagyott, érett gyümölcs. De nem igazán válogatósak, ha ételről van szó. Akár a lefolyóban maradt szennyeződéseket is képesek jóízűen elfogyasztani, de a háztartási hulladékoktól sem riadnak vissza.

A muslica kedvence azonban a túlérett, rothadó gyümölcsön található élesztőgomba. Ebből táplálkozik, illetve ebbe rakja le petéit is, majd a lárvái is ebből laknak jól. A szaglásuk pedig olyan, mint egy vadászkutyáé. Már egészen nagy távolságból is képesek megérezni az erjedő gyümölcs szagát, és akadályt nem ismerve jutnak el hozzá villámgyorsan. Kis méretüknek köszönhetően a legapróbb réseken és repedéseken is át tudják verekedni magukat. Azonban van néhány módszer, amellyel távol tudjuk őket tartani az otthonunktól és a gyümölcseinktől.

1. Tisztaság fél egészség - de nem a muslica számára

Ahogy minden egyes bosszantó kártevővel szemben, úgy a muslicával szemben is a megelőzés a legjobb támadás. Az egyik legjobb megoldás ugyanis a muslicák távol tartására, ha nem adunk nekik okot arra, hogy meglátogassanak minket. Éppen ezért ne tálaljuk nekik svédasztalon az ételt. Minden egyes élelmiszert tároljunk lezárva, és ha lehetséges, semmit se hagyjunk elől a konyhapulton. Ami romlandó, az pedig kerüljön a hűtőszekrénybe, szintén lezárva.

muslica gyümölcs

A pulton hagyott étel egészen biztosan oda fogja vonzani a muslicákat. Fotó: Shutterstock

A rend és a tisztaság pedig nem csak a muslicák ellen válik be, hanem azért is, hogy sokkal jobban érezzük magunkat az otthonunkban. A takarítás pedig ne csak a konyhára terjedjen ki, hanem az egész lakásra. Ne hagyjunk mosatlan edényt és ételmaradékot a mosogatóban, ne felejtsük a félig megevett ételeket a nappaliban, és a szemetest sem árt zárható helyen tartani, és gyakran üríteni.

2. A muslicák ellen bevethető szerek

Az üzletekben is vásárolhatunk különféle írtószereket, de ahogyan az a vegyszerekkel általában lenni szokott, nem állnak meg ott, hogy a rájuk rajzoltakon kívül más élőlénynek ne ártsanak. Így érdemesebb inkább a természetes szerek segítségét kérni, és úgy távoltartani a muslicákat az otthonunktól. De ne maradjon ki a lefolyó sem! Azt is mindig tartsuk tisztán, hiszen az a muslicák egyik kedvenc helye.

Tehetünk ki csapdákat is a muslicák számára. Tegyünk például egy kis almaecetet egy pohárba, és fedjük le fóliával, majd a fólia közepén csináljunk egy apró lyukat. A lyukon a muslicák bejutnak az ecethez, de kijönni már nem tudnak. Így egy helyen összegyűjthetjük őket. De ha nem akarjuk lefedni, akkor csepegtessünk az ecetbe egy kis mosogatószert vagy szappant, mert ezek azt segítik elő, hogy a muslicák azonnal elsüllyedjenek a pohárban.

De a gyümölcsöket is bevethetjük ellenük. Tegyünk bele egy rothadásnak indult gyümölcsöt egy befőttesüvegbe, majd öntsünk rá némi ecetet, és tegyünk bele az üvegbe egy papírlapból készült tölcsért úgy, hogy a tölcsér teteje legyen felül. Az ecet és a gyümölcs az üvegbe csalogatja a muslicákat, a papírlap pedig megnehezíti a kijutásukat.

Ahogyan pedig már korábban írtuk, a muslicák nem túlságosan józanéletűek, így a bor illata is nagyon jól tud esni nekik. Ezért hát az is jó megoldás lehet, ha egy kevés bort hagyunk az üveg alján, hiszen a muslicák rá fognak repülni, de ki már nem fognak tudni jutni az üvegből. Egyesek szerint sörrel is működik a dolog.

Fontos tehát, hogy a túlérett gyümölcsöket mielőbb használjuk fel, de addig is, tároljuk azokat zárt dobozban a hűtőszekrényben. Nem árt, ha lemossuk a gyümölcsöket, amikor bekerülnek az otthonunkba, mert így az esetleg másik gyümölcsről ráfolyt lé sem fogja odavonzani a muslicákat. Ha pedig kiömlik valamilyen étel vagy ital, azt azonnal takarítsuk fel. Mert mint tudjuk, a muslicák nem rendszeretők, így nem vonzza őket a tiszta otthon, rendes ház.