Augusztus van. Még néhány szem kék áfonyát találni a bokrokon, a szeder viszont most kezdett érni és perui földicseresznyéből is lehet már szüretelni. Érik a paradicsom, a paprika, az uborka, a cukkini, a padlizsán és az okra is. Remek ebédeket lehet főzni.
Az apró szemű paradicsom a gyerekek kedvence – Fotó: Kucsera Éva
Poloskák és földibolhák
A kerti idillt elsősorban a zöld vándorpoloskák zavarják. A piros paradicsomok és bepirul chilik különösen vonzóak számukra, szívogatják és tönkre teszik a termést. Muszáj ellenük védekezni. Akárcsak a földibolhák ellen, amelyek számának növekedéséről az ágyások szélére ültetett sarkantyúka riadósztat. A hangyák is aktívak, futkároznak a növényeken, nem valószínű, hogy megúsznánk a levéltetveket a friss hajtásokon.
A kártevők első hullámánál még eredményes lehet, az összegyűjtés, ám egy idő után mindig szükséges a permetezés. A növényvédelem során mindenképpen figyelni kell az élelmezésegészségügyi várakozási időre. Permetezés előtt például érdemes leszedni a félérett paradicsomokat, mert azok pár nap alatt beérnek és így a várakozási idő alatt sem kell nélkülöznünk.
Hadjárat a parlagfű ellen!
Az első két forró és száraz nyári hónap nem kedvezett a parlagfű növekedésének, de az elmúlt hetek esős időjárásra lendületet adott a növekedésének. Még nem virágzik, pollenjei még nincsenek a levegőben, viszont most kell irtani. Nem elég lekaszálni, mert azzal csak bokrosodásnak indul, legjobb gyökerestől kell kitépni.
A csapadékos idő minden növénynek nagy lendületet adott, a parlagfű mellett a gyomoknak is. Nincs mese, muszáj gyomlálni, gereblyézni.
Felszedtük a hagymákat és a fokhagymát is – Fotó: Kucsera Éva
Fel kell szedni a hagymát, fokhagymát!
A tavasszal dughagymával ültetett hagymák (akár lila-, sonka- vagy vöröshagyma) augusztus elején felszedhető. Kedvezőbb, ha nem közvetlenül eső után szedjük fel, de túl sokáig sem érdemes a földben hagyni, mert romlik a minősége. A magról vetett hagymát pedig augusztus végén szoktuk felszedni, de idén minden 2 hetet késik, így lehet, hogy ez idén szeptember közepére tolódik. Meglátjuk milyen lesz az időjárás és hogyan nőnek a hagymák. Arra azonban érdemes figyelni, hogy a nyaki rész záródjon, különben nem lehet hosszan eltárolni. (Megfordítva ez azt jelenti, hogy azokat a hagymákat kell először felhasználni, amelyet túl korán szedtünk fel.)
A fokhagyma felszedésével sem lehet tovább várni. Miután felszedtük, mind a hagymát, mind a fokhagymát, jó egy hétig a napon kell szárítani, érlelni. Ezután lehet tisztítani, a gyökerét visszavágni.
Magokat gyűjteni
Most érdemes kedvenc paradicsomunk magjait begyűjteni a jövő évi palántázáshoz. Az őszi fokhagyma száráról az apró fokhagymákat is le kell szedni, mielőtt kipotyognának, pár hét múlva majd mi ültetjük vissza szép rendezett sorokban. Sok évelő virág (pl. harangláb, mályva, gyűszűvirág, sárga viola stb) magjai is beértek már, augusztusban érdemes összegyűjteni, felcímkézni.
A megszárad korianderről a barna koriandermagokat is érdemes összeszedni, mert jövőre újra elvethetjük, illetve ha összemorzsoljuk remek fűszere húsoknak, egészben pedig mehet a savanyúságok ecetes levébe.
Már elég nagyok és erősek az eper indanövényei – Fotó: Kucsera Éva
Ültess epret!
Az eper – tudom, hivatalosan földieper vagy szamóca – augusztusra hosszú indákat növesztett és az indákon az indanövények már le is gyökereztek és elég nagyok az átültetéshez. Ezekből a friss tövek jövőre még keveset teremnek, a második évben viszont bőségesen és nincs is jobb, mint a saját szamócaföld.