Dr. Patricia Varacallo háziorvos kipróbálta, milyen hatása van annak, ha mindennap kukoricát eszik.

A kukorica egészségügyi előnyei

A kukorica oldhatatlan rostokat tartalmaz, a glikémiás indexe alacsony, vagyis lassan emésztődik meg, és nem bolygatja meg a vércukorszintet.

Egy közepes méretű kukorica tápanyagtartalma: 98 kalória, 23,5 gramm szénhidrát, 0 gramm koleszterin, 0,78 gramm zsír, 2 gramm rost, 3 gramm fehérje.

Egy 2018-as tanulmány szerint a kukoricában található tápanyagok és fitokemikáliák kombinációja csökkentheti a szív- és érrendszeri betegségek, a 2-es típusú cukorbetegség és az elhízás kockázatát, valamint javíthatja az emésztőrendszer egészségét.

A kukorica ugyanis értékes mikrotápanyagokat, például A-, B-, E- és K-vitamin tartalmaz. Az A-vitamin támogatja a látást és az immunrendszer egészségét, a B-vitaminok szükségesek a szervezet energiaellátásához és az agyműködéshez, az E-vitamin antioxidánsként védi a sejteket, a K-vitamin pedig elengedhetetlen a véralvadáshoz és az erős csontozat fenntartásához. A kukorica továbbá olyan ásványi anyagokat tartalmaz, mint a magnézium, a foszfor és a kálium, amelyek hozzájárulhatnak a megfelelő szívritmushoz, illetve javíthatják a csontok erősségét és az idegműködést.


A kukorica gazdag fenolsavakban is. Ilyen például a ferulinsav, amely csökkentheti az öregedés hatásait, enyhítheti a gyulladásokat, a kumársav, amely semlegesítheti a szabad gyököket, valamint a sziringinsav, amely a vércukorszint szabályozásában játszik szerepet.

A kukorica kiváló forrása a karotinoidoknak és flavonoidoknak, köztük az antocianinoknak is, amelyek a sejtkárosodás ellen nyújtanak védelmet, és ezáltal csökkenthetik a rák kockázatát.

Amikor az orvos kipróbálta, mi történik, ha egy héten át napi rendszerességgel eszik kukoricát (de más zöldségeket, gabonaféléket is fogyasztott, és odafigyelt arra, hogy elegendő fehérjéhez és zsírhoz jusson), az alábbi változásokat tapasztalta.

kukorica

A kukorica nagyon értékes mikrotápanyagokat tartalmaz – fotó: Shutterstock

Energiával látja el a szervezeted

Az első dolog, amit észrevett, hogy jóval energikusabbnak érezte magát. A kukorica szénhidrátjai hosszú időre ellátják a szervezetet energiával, de közben nem okoznak kiugrásokat a vércukorszintben.

Jótékonyan hat az emésztésre

A mindennapos kukoricafogyasztás jótékonyan hatott emésztésére is, bár enyhe puffadással járt. Magas keményítőtartalma miatt a kukorica gondot okozhat az érzékeny gyomrúak számára, és nem jó választás azoknak sem, akik korlátozni akarják szénhidrátbevitelüket. Hátrány még, hogy kevesebb fehérjét tartalmaz, mint más gabonafélék vagy hüvelyesek.

Kellően kiegyensúlyozott táplálkozás mellett kisebb a valószínűsége az emésztési problémák előfordulásának.

A kukoricában található oldhatatlan rostok gördülékenyebbé teszik az emésztőrendszer működését, és megakadályozzák a székrekedés kialakulását. A kukorica ráadásul prebiotikumként is működik, és táplálja a „jó" baktériumokat a bélrendszerben.

Támogatja a szív egészségét

A kukorica rostjai és antioxidánsai jótékony hatással lehetnek a szív egészségére is. Fogyasztása segíthet fenntartani az egészséges vérnyomást, és csökkentheti a krónikus szívbetegségek kockázatát. Mindez persze függ attól is, hogy milyen formában fogyasztod. A legjobb főtt, grillezett vagy párolt formában fogyasztani.

Mi történik, ha mindennap eszel kukoricát?

Az orvos az egyhetes kísérlet után arra jutott: az, hogy érdemes-e mindennap kukoricát fogyasztani, nagyban függ a szervezet reakciójától. A kukorica ugyanis tele van jótékony tápanyagokkal, de figyelembe kell venni a rost- és keményítőtartalmát, amelyek egyeseknél emésztőrendszeri problémákat okozhatnak. Ha a kukorica fogyasztását követően nem tapasztalsz kellemetlenségeket, heti néhány alkalommal mindenképpen érdemes beépítened az étrendedbe jótékony hatásai miatt.

Forrás: divany.hu