Napjainkban a napi szinten elfogyasztott energia több mint fele ultrafeldolgozott élelmiszernek számít. Sokak számára meglepő lehet, hiszen úgy gondolják, hogy ők bizony tisztán étkeznek, egészséges élelmiszereket fogyasztanak, aztán kiderül, hogy mi-minden számít károsnak. A kutatók kimutatták, hogy ezek az ételek egyáltalán nincsenek jó hatással az egészségünkre.
A Sao Paulo Egyetem kutatói egy olyan rendszert alkottak meg, amely a feldolgozott élelmiszereket négy kategóriába sorolja. Ekkor született meg az ultrafeldolgozott élelmiszer kifejezés is, amit azóta már mindenki jól ismer.
Mi a négy kategória?
Az első a feldolgozatlan vagy minimálisan feldolgozott élelmiszer, ahova többek között a zöldségek, a gyümölcsök, a tej, a hal, a tojás, a magvak, és a hal tartozik. Ezek nem tartalmaznak semmilyen hozzáadott összetevőt, kizárólag természetes állapotukban fordulnak meg a boltok polcain.
A feldolgozott kategóriába tartoznak azok az élelmiszerek, amelyeket más élelmiszerekhez adnak, de nem szoktunk önmagukban fogyasztani, mint a só, az olaj, vagy éppen a cukor. A feldolgozott élelmiszerek az első és a második kategóriába tartozó termékek kombinálásával jönnek létre, mint a lekvár, a savanyúság, vagy éppen a konzervek és a sajtok.
Az ultrafeldolgozott pedig egynél jóval több összetevőt tartalmaznak, amelyekkel nem is találkozhatunk a konyhában. Olyan adalékanyagokról és összetevőkről van szó, amiket az otthoni főzés alkalmával nem használunk, mint a tartósítószerek, az édesítőszerek, az emulgálószerek, az aromák, és a színezékek. A cél a hosszú eltarthatóság.
Ezek az élelmiszerek károsak lehetnek
Van pár étel, amit napi szinten fogyasztunk, pedig közel sem annyira egészséges, mint gondoljuk.
1. Sonka és felvágottak
A legtöbb sonkát és felvágottat pácolják. Ennek során sót, nátriumot, kálium-nitrátot, néha még cukrot, fűszereket, más vegyületeket is használnak ahhoz, hogy a hús hosszú ideig friss maradjon. A folyamat bár csökkenti a baktériumok szaporodását, javítja az ízt, megváltoztatja a termék tápanyagtartalmát, ezáltal ultrafeldolgozott élelmiszernek számítanak.
Az egyik legkedveltebb felvágott, a sonkát korábban rákkeltőnek is minősítették. Bőven van arra bizonyíték, hogy vastag- és végbélrákot egyaránt okozhat. A vörös húst amúgy is kifejezetten veszélyesnek tartják, több alkalommal összefüggésbe hozták már a prosztatarákkal, a vastagbél- és a hasnyálmirigyrák előfordulásának növekedésével. Egyetlen felvágott sem lehet egészséges a szervezetünkre nézve, kizárólag a házilag előállított változatot fogyaszthatjuk nyugodt szívvel.
2. Kolbász
Külön ki kell emelni a kolbászt, ami bár valószínű nem meglepő, de nem egy egészséges élelmiszer. A nitritek és a nitrátok a szervezetünkben rákkeltő vegyületté alakulhatnak. Ezek a vörös húsokban is előfordulnak, de gyakran adják hozzá húsfeldolgozás során tartósítószerként is. Mivel vörös pigmentet tartalmaz, amely a bélben lebomlik, olyan vegyületet hoz létre, amely rákot okozhat.
3. Szénsavas üdítők
Minden üdítő káros, de különösen óvatosnak kell lenni a szénsavas változatokkal. Amellett, hogy cukorbombák, hozzájárulhatnak az elhízáshoz, emellett hozzájárulhatnak a rák kialakulásához, a korai öregedéshez, ráadásul hormonzavarokat is okozhatnak.
A legtöbb szénsavas ital magas fruktóztartalmú kukoricaszirupot, élelmiszer-színezéket, tartósítószert és egyéb ismeretlen összetevőt tartalmaz. Nem meglepő, hogy a rendszeres fogyasztásuk fogszuvasodáshoz és egyéb károsodáshoz vezethet. Egyes termékekhez pedig brómozott növényi olajt is hozzáadnak, amiről korábban már kiderült, hogy összefüggésben áll a memóriazavarral és az idegrendszeri rendellenességekkel.
A szénsavas italokat és a felvágottakat sem lenne szabad napi szinten fogyasztani - fotó: pexels.com
4. Kész levesek
Az instant leveseket nagyon könnyen el tudjuk készíteni, még akkor is, ha nem tudunk főzni. Néha persze lehet fogyasztani őket, de kutatások kimutatták, hogy ezek a zacskós levesek 2-4 órán keresztül tovább ragadnak meg a célban, mint a saját készítésű változatok. Hatalmas nyomást gyakorolnak a gyomorra, emésztési problémákat, gázosodást, puffadást okozhatnak.
Nem beszélve arról, hogy nagyon sok sót, cukrot, ízfokozót tartalmaznak. Kémiai feldolgozáson keresztül érik el a kívánt ízt és állagot, szinte már-már függővé teszik az embert. A folyamat során elveszítik a tápanyagtartalmukat, semmi vitamin vagy rost nincs bennük, helyette bővelkednek transzzsírokban és cukorban.