Ha közeledik az ősz, akkor sajnos elkerülhetetlenül jönnek a poloskák is. Érkezésükről gyakran csak az orrunkkal értesülünk, hiszen jellegzetes, kellemetlen szaguk olykor előbb hívja fel a rejtőzködő ellenségre a figyelmünket, mint a látványuk.
Nem mintha a látvány kellemesebb lenne. Azonban megvannak a módszerek arra, hogy milyen módon tudjuk a legsikeresebben távol tartani a poloskákat. Szerencsére természetes segítségünk is van, hiszen a szamurájdarázs mellett az imádkozó sáskára is számíthatunk. Így hát ne tartsunk tőlük! Sőt, óvjuk őket, hiszen sokat köszönhetünk mindkettőjüknek!
Ismerd meg az ázsiai márványpoloskát
Az ázsiai márványpoloska felnőtt egyedei körülbelül 1,7 cm hosszúak, és jellegzetes, pajzs alakú a formájuk. Színük barnás, kissé márványos, innen kapták a nevüket is. A jellegzetes szagért felelős bűzmirigyeik a tor alján, középen helyezkednek el, az első és a második lábpár között, valamint a potroh hátsó felületén.
Az imádkozó sáska megeszi a poloskákat. Fotó: Shutterstock
Az ázsiai márványospoloska szúró-szívó szájszervvel rendelkező rovar, mely a szájszervét használja a gazdanövényből való táplálkozáshoz. A táplálkozáskor átszúrják a növény külső felületét, nyálat fecskendeznek be és kiszívják a növény nedveit. Ez a növény felületén sérüléseket okoz, idővel pedig a belsejében rothadást idéz elő.
Ráadásul a poloskák sok esetben még rossz szagot és ízt is hátrahagynak. Az ázsiai márványospoloska mezőgazdasági kártevő. Több, mint százféle gyümölcs és zöldség szerepel az étlapján, így óriási károkat képes okozni.
Az általánosan melegedő klíma sajnos tökéletesen ideális a szaporodásukhoz, ezért az egyedszám meredeken emelkedett hazánkban is. Egy felnőtt poloska a kikelés után 35 – 45 napon belül fejlődik ki, és a nőstények egy csomóban 30 - 40, egész életük során pedig közel 400 petét raknak.
Nem csak az ázsiai márványpoloskával van baj
Hazánkban 2000-ben jelent meg a világszerte komoly növénykártevőnek számító zöld vándorpoloska, amely leginkább a paradicsomon okoz károkat. 2004-ben csatlakozott hozzá a nyugati levéllábú-poloska is, amely a tujákat és a fenyőket pusztítja, és szívesen vendégeskedik otthonainkban is. Az egyik legújabb jövevény pedig, amelyik már tizedik éve zaklat minket jelenlétével, az ázsiai márványpoloska.
Magyarországon körülbelül 900 poloskafaj él, melyek közül 20 – 30 lehet idegenhonos. A zöld vándorpoloska a címeres poloskák családjába tartozó, növényi nedvekkel táplálkozó, kártevő rovar. A kifejlett állat körülbelül 1 centiméter hosszú. A teste pajzs formájú, a színe világoszöld.
A poloskák pedig nem csak a kertben bosszantók, hanem az otthonunkban is. Igaz, itt károkat nem okoznak, de a jelenlétük és a szaguk is nagyon zavaró tud lenni. Ráadásul az imágók és a lárvák is károsíthatják a növényeket. Amíg a növény levelei és a hajtásai csak károsodhatnak, addig a bimbók, a virágok és a magkezdemények akár teljesen el is halhatnak a károkozásuk miatt.
Mivel a szúrás helyén különböző kórokozók jutnak be a növénybe, az általuk megtámadott zöldségek és a gyümölcsök alkalmatlanná válhatnak az emberi fogyasztásra. Ráadásul a poloska bűzmirigyének és emésztőnedvének váladékával, valamint ürülékével is beszennyezi a termést.
A természetes ellenségekre is számíthatunk
A poloskák elleni csatában számíthatunk természetes ellenségeikre is, akik ezáltal nekünk barátainkká válnak. Ilyen természetes ellenség a szamurájdarázs, mely szerencsére már hazánkban is jelen van. Azonban még mindig a poloskák vannak nyerésben, hiszen nagyobb számban vannak jelen, mint a szamurájdarázs.
A szamurájdarázs a szaporodása során a petéit a poloskák tojásaiba rakja, majd azokat fejlődésük során felfalja. Ügyes megoldás ez, hiszen így nem poloska fog kikelni a tojásokból, hanem szamurájdarazsak. Ha tehát poloskatojást látunk, a feketéket ne bántsuk. A fekete elszíneződés a jele ugyanis annak, hogy parazita van a tojásban.
Az imádkozó sáska mellett a szamurájdarázs, a madarak és a denevérek is szívesen fogyasztanak poloskát. Fotó: Shutterstock
Azonban a szamurájdarázsnak nem kell egyedül küzdenie a poloskákkal szemben. Az ájtatos manó, vagy közismertebb nevén az imádkozó sáska, amelyik egyszerűen megeszi őket.
Az imádkozó sáska könnyedén felismerhető megnyúlt előtoráról és jellegzetesen meghajlított első lábairól. A 6 – 7,5 centiméter hosszú nőstény zömökebb és nagyobb, míg a hím karcsú, és 4 – 5 cm hosszú.
Az imádkozó sáska tápláléka elsősorban röpképes rovarokból áll, és szerencsére igen nagy az étvágya. Gyakran mozdulatlanná meredve, lesből támad, sőt, a lábain hintázni kezd, hogy az áldozata falevélnek gondolja. Az áldozatát fogólábaival ragadja meg, mindezt olyan gyorsan, hogy azt az emberi szem nem is képes érzékelni.
Így űzzük messzire a poloskát
1. Ha nincs túl sok belőlük, akkor gyűjtsük össze és tegyük egy mosószeres vízzel félig telt edénybe.
2. Bizonyos növények is segíthetnek, hiszen vonzzák a poloskákat, így sokkal könnyebb őket onnan begyűjteni. Erre a gabonák a legalkalmasabbak. Amikor a gabona kalászt növeszt, odavonzza a poloskákat, így már könnyen össze tudjuk gyűjteni őket. De vannak olyan növények, amelyek éppen messzire űzik a poloskákat. A menta, a fokhagyma és a bazsalikom például állítólag riasztja a poloskákat, így érdemes belőlük minél többet ültetni a kertbe.
3. A kertben nem csak azért jók a madarak, mert a csicsergésükre tudunk ébredni, hanem azért is, mert megeszik a poloskákat és a lárváikat is. Hasonló a helyzet a denevérrel is, amelyik szintén elfogyasztja a poloskákat.
4. Vegyszeresen is védekezhetünk a poloskák ellen. Ha nem akarunk kész szert vásárolni, akkor készítsünk 1/3 rész tej és 2/3 rész permetszer egyvelegével permetszert, és ezzel permetezzük le a poloskák által kedvelt helyeket. A permetléhez 10 dkg szárított chilit tegyünk 1 liter vízhez, és adjunk hozzá néhány csepp mosogatószert vagy szappanos vizet!
De ha a természetesebb megoldást keressük, töltsünk meg egy szóróflakont félig langyos vízzel, és keverjünk bele fél kávéskanál ecetet és egy kávéskanál szódabikarbónát. Rázzuk fel alaposan és már készen is állunk a bevetésre. Fújjunk be vele minden olyan felületet, ahol be tudnak jutni az otthonunkba, legyen szó ajtókról, ablakokról, sőt, még a padló se maradjon ki, az ajtó előtti területeken.
Mindenkinek poloskában ritka őszt kívánunk!