Az egészséges táplálkozás mindig is fontos volt. Azonban a mai, túlságosan is felgyorsult világunk nem igazán kedvez ennek. Nem csak azért, mert folyton rohanunk, és gyors megoldásokat keresünk, hanem azért is, mert általában az egészséges dolgok drágák is. Legalábbis sokan így gondoljuk. Pedig ez nem minden esetben van így!
Ez az 5 étel a legegészségesebb
Habár korábban egészségesen étkezni annyit jelentett, hogy kizárunk az étrendünkből bizonyos ételeket, tápanyagcsoportokat, manapság szerencsére már tudjuk, hogy ezzel gyakran többet ártunk, mint használunk.
A kizárás helyett ugyanis sokkal fontosabb, hogy minél kevesebb ultrafeldolgozott élelmiszert fogyasszunk és persze nem árt tudni azt sem, hogy mely élelmiszerek tesznek igazán jót az egészségünknek. A The American Journal of Public Health című tudományos szaklapban megjelent egy lista az 5 legegészségesebb ételről - tudjuk meg a marieclaire.hu cikkéből. Ezek közül pedig az egyik igazán finom, és ráadásul még könnyedén megterem a kertünkben is.
Ne csak szilveszterkor gondolj rá!
A lencse nem csak rendkívül tápláló, de olcsó is. Sőt, egy friss tanulmány szerint olyan gyulladáscsökkentő növényi vegyületeket tartalmaz, melyek segítenek a szervezetünkben fellángoló krónikus gyulladásos folyamatokkal szemben, ezért nem véletlen, hogy a lencse bekerült a világ öt legegészségesebb étele közé. A lencsében található polifenolok segítenek a degeneratív elváltozásokkal járó betegségekkel szemben is, a lencse rosttartalma pedig értékes fehérjeforrás, ami a vércukorszint egyensúlyban tartásában is hasznos.
A lencse igazán finom és egészséges. Ráadásul könnyedén megterem a kertünkben is. Fotó: Shutterstock
Habár a lencse valamiért leginkább csak szilveszterkor jut az eszünkbe, érdemes az év többi napján is beiktatni. A különféle hüvelyesek, mint a bab, a lencse, vagy a borsó ugyanis nagyon gazdagok rostokban, ezért segítenek a koszorúér-betegségek megelőzésében. A lencse fogyasztása tehát segít kordában tartani még a vérnyomásunkat is. Úgyhogy nem csak azért érdemes fogyasztani, mert a babona szerint gazdaggá tehet minket.
Egyes újabb kutatások szerint ugyanis nem csak ebben, hanem a vércukorszint szabályozásában is számíthatunk a lencsére. A lencsének több mint a fele szénhidrátból áll, és csupán 1,4 százalék zsírt tartalmaz. A lencse nagyon sok vasat, káliumot, magnéziumot és kalciumot tartalmaz. Ezen kívül gazdag A-, B1-, B6-, és E-vitamin forrás.
Igazán magas a rosttartalma, így egy tál lencsefőzelékkel fedezni tudjuk a napi rostszükségletünk negyedét. A benne található szaponin, flavonoid és a fenolsav csökkentik az egyes rákfajták kialakulásának a veszélyét és hozzájárulnak a koleszterinszint csökkentéséhez is. Ráadásul az összes hüvelyes közül a lencsét emésztjük meg a legkönnyebben.
A főzeléklencse egyik legrégebbi kultúrnövényünk, amelyet már az kőkorszakban is termesztettek Közép-Európa területein. A lencse nem csak a testünket, de még a lelkünket is támogatja. Nem véletlen, hogy a rómaiak úgy vélték, aki rendszeresen fogyaszt lencsét, annak biztosított a belső nyugalma és a türelme, míg a kínai orvoslás szerint az egész testet képes méregteleníteni.
A lencse segíti a májműködést, az anyagcserét, javítja a látásunkat, segíti a haj növekedését, és fokozza a férfiak termékenységét. Ráadásul nagyon finom is. Ne feledkezzünk meg a csodás főzelékről és levesről, amit készíthetünk belőle, de a lencsesaláta is igazán kiváló fogás.
A lencsében található polifenolok antioxidáns, antibakteriális, gombaellenes, vírusellenes, szívvédő, gyulladáscsökkentő, cukorbetegség elleni, rákellenes és elhízás elleni hatásukról ismertek. Egy csésze lencse 18 gramm fehérjét tartalmaz. A lencse még a csontoknak is nagyon jót tesz, mivel csészénként 35 gramm kalciumot tartalmaz. A lencse izoflavonokat is tartalmaz, amelyek elősegítik a csontépítés szempontjából fontos hormonok termelését.
A lencse magas folsav tartalma miatt terhesség esetén kiemelten ajánlott a fogyasztása, mivel a magzat fejlődését támogatja. A lencse tehát igazán finom és egészséges, ezért a tányérunk mellett megéri neki helyet adni a kertünkben is.
Legyen saját lencséd
A lencse nagyon szereti a napfényt, ezért hosszúnappalos növénynek is nevezzük, így hát mindenképpen a kertünk napos részét válasszuk ki a számára. Mivel kevésbé érzékeny a késő tavaszi fagyokra, már márciusban el lehet vetni. A lencse nagyon kedveli a laza szerkezetű, tápanyagban gazdag talajt. A vetés előtt nem árt, ha érlelt komposztot vagy szerves trágyát adunk a talajhoz, hiszen ezt egészen biztosan meg fogja hálálni.
A főzeléklencsének magnagyság alapján három fajtája ismert, a nagy magvú, a közepes nagyságú és a kis magvú lencse. Hazai fogyasztásra a nagy magvú lencsék a legkedveltebbek.
A lencse korán vethető, és igazán jó előveteménye a legtöbb zöldségnek. Szomszédságába nyugodtan lehet burgonya és uborka, de a különböző fűszernövények is nagyon jó társaságot adnak számára, hiszen távol tudják tartani tőle a levéltetveket. Azonban a hagyma és a fokhagyma nincs rá jó hatással, így azokat semmi esetre se ültessük a lencse közelébe.
A főzeléklencsét 2,5-3,5 cm mélyen érdemes elvetni, egymástól 2,5 cm távolságra, és 60 cm-es sortávolságra. Mindenképp biztosítsunk támasztékot a lencse számára, különben nagyon sok helyet fog foglalni, és sajnos a betegségek is gyakrabban megtámadhatják, ha hagyjuk, hogy a földön heverjen.
A főzeléklencse jól tűri a szárazságot, azonban elszáradni sem szabad hagyni. Fontos, hogy a talaj mindig egyenletesen nyirkos legyen, azonban soha ne pangjon alatta a víz. Amikor a lencse hüvelyei száradni kezdenek a szüretelés előtt rövid idővel, már ne öntözzük, hanem hagyjuk, hogy ki tudjon száradni a szüretre.
A főzeléklencse kártevői a bükkönyfélék, a mogyorós lednek vagy az apró szulák. A gyökérrothadást a jól kiválasztott talajjal és a talaj megfelelő előkészítésével tudjuk megakadályozni. A lencsét gyakran megtámadó gombás betegségek ellen a négyéves vetésváltással védekezhetünk.
Amikor az alsó hüvelyek színe sárgásbarna és bennük lévő mag kemény, eljött a betakarítás ideje, amely júliusban van. Ez körülbelül 80-110 nappal az ültetés után következik be. Szüreteléskor tartsuk a kezünkbe a lencse szárát, míg a másik kezünkkel húzzuk le a hüvelyeket. Figyeljünk rá, hogy ne szakítsuk le a szárakat, így akár metszőollót is segítségül hívhatunk a folyamathoz. Fontos, hogy leszedés után szárítsuk ki a hüvelyeket, így tegyük ki őket egy száraz, levegős helye, vagy kössük össze egy kis szár meghagyásával, és lógatva szárítsuk.
Ha a félérett hüvelyeket takarítjuk be, akkor ezeket egy hétig tárolhatjuk a hűtőben, azonban ezután már nem őrzik meg a minőségüket. Szárítva akár egy évig is el tudjuk tárolni jól zárható üvegben, sötét helyen.
Ez a négy élelmiszer számít még a legegészségesebbnek
1. Kimchi
Korea nemzeti eledele a fermentált kimchi. Nem csoda, hogy bekerült az öt legegészségesebb étel közé, hiszen a fermentált élelmiszerek igazán egészségesek.
Táplálják a bélflóránk jó baktériumait, rákmegelőző hatásuk van, antioxidánsokat tartalmaznak, segítik az egészséges testsúly megtartását és hozzájárulnak az egészséges vérnyomáshoz.
A szakértők azt javasolják, hogy napi hat adag fermentált ételt együnk, vagyis nem árt, ha minden étkezéshez beiktatunk belőlük valamilyen formában.
2. Olívaolaj
Az olívaolajok közül az extra szűz olívaolaj számít a legegészségesebbnek. A kutatások szerint az olívaolaj a májbetegségek és a demencia megelőzésében is segít, ezért érdemes belőle minden reggel egy evőkanálnyit elfogyasztani.
Nagyon fontos, hogy milyen élelmiszereket fogyasztunk, hiszen ezek óriási hatással vannak az egészségünkre. Fotó: Shutterstock
3. Szójabab
A szója remek fehérje-, C-vitamin-, vas-, magnézium- és folsavforrás. A szójabab segít a szívbetegségek, bizonyos ráktípusok és a stroke megelőzésében, csökkenti a koleszterinszintet, javítja a csontok egészségét. A szójában található növényi ösztrogén pedig még a női hormonegyensúly megtartásához is hozzájárulhat.
4. Görög joghurt
Akár reggelire, akár uzsonnára fogyasztjuk, az eredeti görög joghurt igazán egészséges. Bőségesen tartalmaz fehérjét, kalciumot, B12-vitamint és probiotikumokat. A görög joghurt ezen kívül segít a vércukorszint egyensúlyban tartásában, javítja a csontok ellenálló képességét és táplálja a jó bélbaktériumokat.
Természetesen a lista nem tartalmazza az összes egészséges ételt. Az azonban egészen biztos, hogy a táplálkozásunk óriási hatással van az egészségünkre, ezért érdemes körültekintően megválasztani, mit fogyasztunk el. A legjobb pedig az, ha minél több mindent a saját kertünkben termelünk meg.