A hosszú tél után mindannyian alig várjuk, hogy a kertünkben megjelenjenek az első virágok. Ha pedig már odakint szép látvány fogad minket, szívesen csempésszük ezt be az otthonainkba is. A vágott virágok azonban sajnos az esetek legnagyobb többségében viszonylag hamar tönkremennek. Különösen igaz ez a tulipánra. De ha tudjuk, mi a titka, akkor meg tudjuk hosszabbítani a vázában is a tulipán szép látványát.

Ezt tedd, hogy tovább legyen szép a tulipán a vázában

1. Fontos, hogy mindig vágjuk le a tulipán alsó leveleit, mert ha ezt nem tesszük meg, akkor azok rothadásnak indulnak a vízben.

2. De nem csak az alsó leveleket érdemes levágni, hanem arra is szánjunk időt, hogy minden nap egy kicsit vágjunk vissza a tulipán szárából egy éles késsel, lehetőleg ferdén. Soha ne használjunk ehhez ollót, mert az roncsolja és összenyomja a szállítónyalábokat. Sőt, a szárakat érdemes egy vékony tűvel átszúrni, hogy a lehetséges légdugók ne tudják megakadályozni a tulipán vízellátását.

3. Ne hagyjuk, hogy elfogyjon a tulipánok vize. Ne öntsük ki teljesen az előző napi vizet, mert azzal serkentjük a növekedést és a virágok hervadását, csak töltsük fel az elpárolgott vizet. Ne hideg, hanem langyos vizet adjunk a tulipánnak.

tulipán virág

A tulipán sokáig eláll, ha tudjuk a titkát. Fotó: Shutterstock

4. Éjszakára tegyük a vázát egy hűvös szobába, és nappal se tegyük olyan helyre, ahol tűző napsütés éri. Azonban, ha túlságosan kevés fényt kaptak, és a tulipánok feje lekonyul, tegyük őket 1-2 órára egy lámpa alá, így újra felegyenesednek. Ha rendszeresen forgatjuk a vázát, akkor nem ferdén, hanem egyenesen fognak állni a virágok, hiszen nem kell keresgélniük a fényt.


5. Nagyon fontos, hogy a tulipán mindig tiszta vázába kerüljön, így azt előtte alaposan mossuk el. Nem árt, ha minden virág esetében így teszünk, hiszen így nem tudnak elszaporodni a mikroorganizmusok, ezért a virágok tovább maradnak frissek.

6. Ne kössük szorosra a tulipánok szárát, hanem lazán álljanak egymás mellett. A száruk alja azonban ne érjen a váza aljához.

Így tudod tartósítani a virágokat

Egy idő után azonban, akármennyire is vigyáztunk, el fognak száradni a virágok. De ha valami miatt meg szeretnénk őrizni a vágott virágokat, több lehetőségünk is van rá.

1. A glicerin segítségével a virág nem szárad ki, hanem szép és üde marad. A glicerin ugyanis a víz helyére jut be a növényben, és így megakadályozza, hogy az kiszáradjon. A szár, a levelek, a virágok megtartják a textúrájukat, nem ráncosodnak és rugalmas állagot vesznek fel, azonban a színük idővel kifakul.

2. Fagyasztva is tartósíthatjuk a virágokat. Ehhez azonban cégek szolgáltatását tudjuk igénybe venni, amelyek az eljárás során kivonják a szirmokból a nedvességet. Végeredményként örök virágot kapunk, ami ráadásul még az illatát is megtartja.

3. Levegőn is száríthatjuk a virágot. Ehhez először távolítsuk el a száron lévő leveleket, majd fogjunk össze pár szálat, kössük össze egy gumival, majd lógassuk fel a csokrot fejjel lefelé egy jól szellőző helyiségben, kerülve az erős napfényt. Azonban a virágok a szárítás után nagyon törékennyé válnak.

4. A virágokat le is préselhetjük, ahogyan gyerekkorunkban a szép falevelekkel tettük. Tegyük a virágokat papírok közé, majd helyezzünk rá nehezékeket, és várjuk meg, amíg teljesen kiszáradnak.

Azonban egy fénykép is visszaadja az adott esemény és virág emlékét. A lényeg, hogy éljük meg a pillanatot, hiszen csodálatos érzés virágot adni, és kapni is.

Ismerd meg a tulipánt

Habár a legtöbb kertben ott vannak, mégis keveset tudunk a tulipánokról. Éppen ezért érdemes megismerni őket. Például azt is kevesen tudják, hogy a tulipán a liliomfélék családjába tartozik, és mintegy 100 faja, és többezer nemesített faja létezik.

A tulipán név fárszi, vagyis perzsa eredetű és a  „toliban" szóból származik, amely turbánt jelent. Ezt valószínűleg az alakja után kaphatta. A tulipánok szinte az egész világon őshonosak. A Kárpát-medencében négy faj él vadon, melyek közül a legismertebb a sárga tulipán. A tulipánt a törökök kezdték el termeszteni, I. Szulejmán császár uralkodása alatt. Rajtuk keresztül jutott el hazánkba is, a 16. századbeli hódoltság idején. A tulipán nagyon kedvelt és előkelő virág volt, így III. Ahmed oszmán szultán az előkelő vendégeinek tulipánhagymát ajándékozott.

Habár manapság már teljesen szokványosnak számít, nem lehetett mindig olyan könnyen tulipánt nevelni, hiszen habár 1629-ben az európai botanikusok már 1000 fajtáját jegyezték fel a tulipánnak, a hagymák vagyonokat értek ebben az időben. Ekkor egy igen ritka hagymáért mai pénzben kifejezve közel hatszázezer forintot fizettek. Azonban a tömeges elterjedés az ár visszaesését és a piac összeomlását hozta, és így tudott igazán elterjedni és az egész világon kedveltté válni a tulipán.

tulipán virág

A tulipánok a kertet és a szobát is elvarázsolják a kinézetükkel. Fotó: Shutterstock

A tulipánhoz mindig is fontos szimbolikus jelentések kapcsolódtak. Leginkább a nőiséget, a szerelmet jelentette, a fehér tulipán pedig a tisztaságot jelképezte. A magyar népművészetben is gyakran előfordul hímzések motívumaként. Perzsiában a piros tulipán a szerelem jelképe, a benne lévő fekete, középső rész pedig a szerelmes szívet jelképezi.

Habár Hollandia a tulipán hazája, mégsem onnan származik ez a szép virág, hanem Közép-Ázsiából. Innen került el Hollandiába, amely manapság legnagyobb termesztője lett. Itt látogatható a világ legnagyobb virágoskertje is, a Keukenhof, amely a hollandiai Lisse városka mellett található, és ahol 7 millió virághagymát ültetnek el évente. Manapság is innen származik a legtöbb tulipán.

Kék tulipánt ne keressünk. Rengeteg színben találkozhatunk vele, de ez az egyetlen szín, amelyben egészen biztosan nem láthatjuk. Lissében található a Fekete Tulipán Múzeum, ahol rengeteg érdekességet tudhatunk meg a tulipánról, még olyanokat is, amelyeket esetleg még itt sem olvashattál.

Így legyen tulipán a kertedben

Ha szeretnénk, hogy tulipánok legyenek a kertünkben, nincs túl sok dolgunk velük. A tulipánok számára szinte bármilyen talaj megfelel. Kedvelik a napos fekvést, de félárnyékban is jól érzik magukat. Bent is hagyhatjuk a hagymákat a talajban, ám idővel ezek egyre lejjebb kerülnek, így érdemes őket minden második évben felszedni, és ősszel újra elültetni.

A tulipánhagymákat 10 cm mélységbe kell elültetni, egymástól körülbelül 15-20 cm-es távolságra. Az ültetésre a legmegfelelőbb időpont az október, hiszen ekkor már nincs annyi kártevő a talajban, mint korábban, viszont a hőmérséklet megfelelő az ültetéshez. Ha erről lemaradtunk, akkor most cserépben vásárolhatjuk meg és ültethetjük ki a tulipánokat a kertbe.

Mielőtt azonban hozzálátnánk a hagymák ültetéséhez, mindenképp készítsük elő számukra az ágyást. Ássuk fel, és gyomtalanítsuk, majd készítsük el az ültetőgödröket, amelyekbe a hagymák a csúcsukkal felfelé kerüljenek elültetésre. Az ültetés után nem szükséges megöntözni a földet. Elvirágzás után a zöld növényi részeket csak akkor szabad levágni, ha azok elsárgultak és elszáradtak.

Tulipánokban gazdag kertet kívánunk!