A tél sajnos a megfázás és az influenza évszaka is. Ha pedig beüt a baj, nem mindegy, hogy mihez nyúlsz segítségért. Sokan választják a természetes megoldásokat, de természetesen ezek egyike sem helyettesíti a szakszerű orvosi ellátást. A köhögés, a torokfájás, a rekedtség, a bedugult orr ellen sok gyógynövény nyújthat hathatós segítséget, lerövidítve így a kellemetlen tünetekkel járó betegség lezajlását.

A citromos, mézes tea is csodálatos segítség a nátha esetén, azonban nem árt néha bevetni pár igazán különleges gyógynövényt, hogy felgyorsítsa a náthával töltött napokat. Szerezd be őket előre, hogy ne akkor kelljen utánuk loholnod, amikor már itt a baj, hiszen olyankor a meleg takaró alatt van a helyed.

gyógynövények

A gyógynövények a nátha ellen is segítséget nyújtanak. Fotó: 123rf.com

Ezek a növények segítenek, ha támad a nátha

1. A lándzsás útifűről már a XVI. században is tudták, hogy kitűnő a torok panaszai ellen. Kiváló, amikor köhögsz, hiszen köhögéscsillapító és köptető hatása van. A lándzsás útifű leveleinek leforrázott leve és a belőle készült szirup egészen biztosan segíteni fog rajtad.

2. A zsálya gyulladásgátló, antibakteriális és antiszeptikus hatású gyógynövény. Kiválóan alkalmas a torokgyulladás kezelésére, és még a felgyülemlett váladéktól is segít megszabadulni. Emellett a zsályának étvágynövelő hatása is van, így a súlyproblémákkal küzdőknek érdemes óvatosan bánni a fogyasztásával.

zsálya

A zsálya kiválóan alkalmas a torokgyulladás kezelésére. Fotó: pixabay.com

3. A hárs igazán hatásos, ha meg vagy fázva. Akár egy kellemes illatú tea, akár cukorka formájában fogyasztod, az egész testedre jó hatással lesz. Hatóanyagait alkalmazhatod lázas állapotban izzasztóként és lázcsillapítóként, de nagyon sokat segíthet a légúti megbetegedéseknél mint köhögéscsillapító, nyákoldó és köptető. Ráadásul a gyomrodat eközben egyáltalán nem irritálja, sőt, jótékony hatással van rá.

4. A bodza a középkori falvakban oltalmazó szerepet töltött be. Azért tartották a házakban, mert az megóvta a házat és a háziakat az ártó szellemektől. A bodzavirág flavonoidokat, szaponinokat, illóolajat és különböző nyálkaanyagokat tartalmaz. A növény virágzatából leggyakrabban teát készítenek, amely nyugtató, izzasztó vagy vizelethajtó teakeverékek összetevője. A bodzacserje teáját reumás bántalmak ellen, vizelethajtónak, izzasztónak, lázcsillapítónak használják. A bodzabogyóból készült kivonat vagy szörp hasonlóan jótékony hatású.

5. Az édesgyökér Ázsia egyik legkedveltebb gyógynövénye. Segítséget jelent torokfájásra, a köhögés enyhítésére, és egyéb, légzőszervi problémák esetére is. Köptető hatású, antimikrobális és gyulladáscsökkentő hatása van. Az édesgyökérből azonban nem teát készítenek, hanem a gyökerek gumiszerű állagúra bepárolt kivonatát, vagyis fekete színű medvecukrot.

6. A csipkebogyó tea egészen biztosan minden nagymama konyhájában fellelhető és nagyon sok náthás kisunokának nyújt gyors segítséget. A csipkebogyó magas C-vitamin és ásványi anyag tartalma miatt az immunrendszerünket erősíti, a benne található flavonoidok pedig kiegészítik az aszkorbinsav hatását, és gátolják annak gyors lebomlását. Azonban nagyon fontos tudnunk, hogy ha leforrázzuk, elveszíti a C-vitamin tartalmának nagy részét, így soha ne forró vízhez adjuk.

csipkebogyó

A csipkebogyó magas C-vitamin és ásványi anyag tartalma az immunrendszerünket erősíti. Fotó: 123rf.com

7. A vad kakukkfű tea kiváló fertőtlenítő. Illóanyaga mellett flavonoidokat, cserzőanyagokat és fahéjsav-származékokat is tartalmaz, amely hatásos a gyulladásos és hurutos légúti megbetegedések esetén is.

8. A borostyánlevél kivonat a köhögés ellen a leghatásosabb, így a légúti hurutok ellen is felveszi a harcot. Köptető és nyákoldó hatású, gyulladáscsökkentő, de ha ez mind nem lenne elég, vírusellenes, gombaölő és erős antioxidáns tulajdonságai is vannak.

tea gyógynövény

Nátha esetén a gyógyteák nagyon hatásosak tudnak lenni. Fotó: 123rf.com

Ezeket az illóolajokat használd, ha náthás vagy

Amikor náthás vagy, nem csupán belsőleg, de külsőleg is segítenek a gyógynövények. Akár inhalálás, akár a lakásban lévő illatosítókban történő felhasználás és párologtatás esetén is számíthatsz rájuk. Az illóolajok az orr, a torok és a tüdő nyálkahártyájára hatva elősegítik a nyák gyorsabb kiürülését, és így jelentősen meggyorsítják a gyógyulást. Azonban krupp betegségben szenvedőknél ne alkalmazzuk őket.

Némely illóolaj a bőrbe való bedörzsölés alkalmával könnyíti meg a légzést, és a véráramba jutva segít a szervezetet. Az illóolajokat önmagukban, de egymással keverve is használhatod, azonban mindig ügyelj rá, hogy megfelelő mennyiségben adagold, mert allergiás reakciókat is képesek kiváltani.

A gyömbér illóolaj növeli a szervezet immunitását, erős antibakteriális hatása miatt pedig kiváló a megfázás és az influenza elkerülésére. Az eukaliptuszolaj belélegzése csökkenti a torokfájást és fertőtleníti a légutakat, de emellett inhalálásra is kiváló. Mellkasunkat bekenve segít felszabadítani a lerakódásokat, és még a fürdővizünkbe is bátran csepegtethetjük.

Az erdeifenyő olaj is kiváló inhalálószerként, ráadásul erős gyulladáscsökkentő hatása van, de a rózsafa illóolajra is számíthatsz, ha erősíteni szeretnéd az immunrendszered, így elkerülve a náthát és az influenzát. A kakukkfű olaj remek a köhögés ellen, így bátran inhalálhatsz vele, de még orrkenőcsként is remek. Aromalámpába helyezve pedig még a szobát is fertőtleníti, hogy nehogy átadd a náthát valaki másnak is.