Sokunk gyerekkori emléke, amikor egy fán ülve olvastuk a kedvenc könyvünket, vagy éppen csak egy kis nyugalomra vágytunk, és jó volt elrejtőzni egy fa ágai között. Ezt azonban csak akkor tehettük meg, ha nem csak facsemetékkel volt tele a kertünk. Persze idővel a csemeték is meg fognak nőni, de mi van akkor, ha mi szeretnénk már a közeljövőben árnyat adó fát a kertünkben?
Természetesen van rá megoldás, hiszen vannak olyan fák, amelyek jóval hamarabb nőnek a többieknél. Úgyhogy ne mondjunk le a faületés örömeiről. A fák szerepe ráadásul óriási. Sőt, a mai világban egyre nagyobb, hiszen hasznos segítőtársainknak köszönhetjük a tiszta levegőt. Azon túl, hogy megtisztítják a levegőt, oxigént termelnek és megkötik a szén-dioxidot. Azonban az emberiség által előidézett klímaváltozás és növekvő szén-dioxid-kibocsátás miatt is sokkal több fára lenne szükség.
A talajvédelem területén is szükségünk van rájuk, hiszen az erdők vigyáznak a termőtalaj megmaradására és a vízháztartás egyensúlyára. Az erdőkben lehullott lomb tárolja a nedvességet, a városokban élő fák pedig óriási szerepet játszanak a zaj csökkentésében, és a szélerő mérséklésében. Ezen kívül sok állatnak adnak otthont, árnyékot nyújtanak nekünk pihenés közben, szépséges látványuk pedig minden évszakban örömmel tölt el minket.
Így a kertünk csupán félkarú óriás, ha nincs benne legalább egy fa. Azonban a fák többsége igen lassan éri el teljes méretét, mi, emberek, pedig nagyon türelmetlenek vagyunk. Azonban a természet erre is megtalálta a megoldást, hiszen vannak igazán gyors növekedésű fák.
Miért válasszunk gyorsan növekedő fákat a kertünkbe?
A válasz nagyon egyszerű. Minél hamarabb nőnek meg, annál több oxigént képesek termelni, annál több szén-dioxidot kötnek meg, annál hamarabb ülhetünk az árnyékukba, és annál hamarabb költöznek be az ágaik közé a madarak, akik a csicsergésükkel varázsolják szebbé a napjainkat.
A császárfa lila virágai káprázatosan szépek. Fotó: Pixabay
Azonban sajnos azzal is tisztában kell lennünk, hogy a gyorsan növekedő fák sajnos hamarabb érnek el életük végére, mint lassúbb társaik. A gyors növekedés ugyanis a fa gyorsabb öregedésével jár együtt. Úgy van ez sajnos, mint az állataink esetében. Hamar nőnek fel, de sajnos kegyetlenül rövid az idő, amit velük tölthetünk. Ennek figyelembevételével kell kiválasztanunk azt a csemetét, amely hosszú éveken át kertünk része lesz.
Hogy válasszuk ki a megfelelő facsemetét?
Először is el kell döntenünk, miért is szeretnénk fát ültetni a kertünkbe. Csak a szépségében szeretnénk gyönyörködni, vagy a családi ünnepségeket szeretnénk megtartani az árnyékában, esetleg a kert üres részét szeretnénk szebbé varázsolni. Vegyük figyelembe ezek alapján a kiválasztott fa méreteit, igényeit.
Fontos, hogy figyelembe vegyük kertünk adottságait, és ezt vessük össze a fa igényeivel. A fának bírnia kell a kert klímáját, talaját, és azt is figyelembe kell vennünk, hogy napos, vagy árnyékos helyre tudjuk majd ültetni. A hely kiválasztásánál a fa teljes méretet vegyük figyelembe, és olyan helyet kapjon, ahol később sem lesz zavaró, vagy veszélyes. Ne lógjon át a szomszédba, ne érjen villanyvezetékhez, ne lógjon rá a háztetőre, és megfelelő távolságra legyen a többi növénytől és fától a kertben. Csak miután ezt mind átgondoltuk és megterveztük, a gondos előkészületek után vágjunk bele a megvásárlásába.
Így lesz hosszú életű a fád
A fák fejlődésének korai szakaszában nyújtott gondozás és ápolás óriási jelentőséggel bír a csemete életében. Ekkor nyeri el későbbi formáját, és ezek az évek határozzák meg életének időtartamát is. A csemetének rengeteg tápanyagra van szüksége a gyökereinek fejlesztésére, és ilyenkor még nagyon érzékeny a hidegre, a melegre és az öntözés gyakoriságára.
A csemete számára a legideálisabb, ha rendszeresen öntözzük, és nem egyszerre öntünk nagyobb mennyiségű vizet a fa alá. A pangó vizet ugyanis nem kedveli, ellenben fontos, hogy folyamatosan nedves legyen a talaj körülötte. Ha van rá lehetőség, a csepegtető öntözés az egyik legjobb megoldás a csemete számára. Használhatunk talajtakaró anyagokat is, így a talajban tudjuk tartani a nedvességet, megóvva a facsemetét a kiszáradástól.
Ezek a fák kellően gyorsan fognak megnőni a kertedben
1. A császárfa Kína területéről származik. Nemcsak gyors növekedése, de különleges megjelenése miatt is kedvelt fa a kertekben. Gyönyörű, lilás virágai igazán csodás látványt nyújtanak, és ha árnyékra vágyunk, egészen biztosan hamar tudja majd ezt megadni nekünk, hiszen évente akár 2 métert is nőhet. Azonban vegyük figyelembe, hogy a végleges magassága akár a 20 métert is elérheti, lombkoronája pedig szintén széles. 8-10 éves korában kezd el virágozni ez az igazán ellenálló fa. Azonban, mint minden gyors növekedésű fának, neki is nagy szüksége van a rendszeres öntözésre.
2. A szomorúfűzzel leggyakrabban a vízpartokon találkozhatunk. Igazán szép, árnyékot adó fa, mely csodás látványt nyújt, földig érő hajtásaival. Azonban nem kell, hogy tó legyen, vagy patak csörgedezzen a kertünkben ahhoz, hogy szomorúfűzfa legyen a kertünkben. Ha biztosítjuk számára a szükséges vízmennyiséget, évente akár három métert is nőhet, és elérheti a közel 20 méteres magasságot.
3. A közönséges nyír varázslatos látványt nyújt a fehér kérgével, és festményekre illő, karcsú törzsével. Magassága elérheti a 15 métert, és mind nyáron, mind ősszel gyönyörű. Ráadásul amellett, hogy gyorsan nő, még nagyon ellenálló is. Nem számítanak neki a fagyok, és bármilyen talajon megél. Mivel nincsenek különösebb igényei, kezdő kertészek is bátran választhatják.
A szomorúfűz nem csak tóparton érzi jól magát. Fotó: Pixabay
4. A fehér akác májusban káprázatos, hófehér virágfürtjeivel elképesztő látványt nyújt. Magassága 8 méter lehet, nem igényes a talajra, szereti a napsütést, és még a szárazságot is nagyon jól tűri.
5. A jegenyenyár 20-30 méteres magasságot is képes elérni. Barkavirágzatai március, április környékén nyílnak, azonban a légszennyezésre és a különféle betegségekre, kártevőkre igazán érzékeny. A tápanyagokban gazdag, nyirkos talajt és a napsütést kedveli.
7. A magas kőris az olajfafélék családjába tartozik, és akár 40 méteres magasságba is emelkedhet. Az első fagyokig zöldell, jól bírja a szárazságot és a szennyezett városi levegőt, így a város közepén is jól fogja érezni magát a kertünkben.
8. A selyemakác tökéletes választás, ha igazán szép, és gyorsan növő fát szeretnénk. A perzsa selyemakác körülbelül 10 méter magasra nő, és csodás, rózsaszín virágai díszítik a nyár folyamán. Kedveli a védett, napos, meleg helyeket.
A fa ültetése akkor a legjobb, ha az egész család részt vesz benne. Így a gyerekekkel is könnyen meg lehet ismertetni a természet adta szépségeket, és bevonni őket a kertészkedés magával ragadó, varázslatos világába.