A dinnye fogyasztása keveseknek okoz problémát. A görögdinnyében található likopin ráadásul csökkentheti a koleszterinszintet és a vérnyomást, segíthet megelőzni a magas koleszterinszint által okozott oxidatív károsodást. A citrullin növelheti a nitrogén-monoxid szintjét a szervezetben, ami elősegítheti az erek tágulását, a vérnyomás csökkenését.

De milyen hatásai vannak még a dinnyének?

A gyümölcsben található vitaminok és ásványi anyagok hozzájárulhatnak a szív egészségének megtartásához. A magnézium, a kálium, az A-, a B6- és a C-vitamin mind abban nyújtanak segítséget, hogy jobban bírjuk a megterhelést. Emellett több olyan növényi vegyületet tartalmaz, mint a már említett likopin és a cucurbitacin E, amelyek hozzájárulhatnak az egyes ráktípusok kialakulásának megelőzéséhez.

Egyes vizsgálati eredmények szerint ráadásul a likopinbevitel még a prosztatarák és a vastagbélrák kialakulásának kockázatát is csökkentheti. A cucurbitacin E pedig gátolhatja a daganat növekedését, mindezt azáltal, hogy segíti a rákos sejtek autofágiáját. Ez egy folyamat, aminek során a szervezetünk eltávolítja a sérült sejteket.

A görögdinnyében fellelhető A- és C-vitamin pedig fontos még a bőr egészsége szempontjából. A C-vitamin serkentheti a kollagén termelődését, amely rugalmassá teszi a bőrt és erősíti a hajat. Az A-vitamin pedig a bőrsejtek képződését és helyreállítását támogathatja.


Télen is fogyasztható?

A gond az, hogy a görögdinnye szinte csak nyáron kapható, ilyenkor érett és ízletes. Van, aki azonban saját maga termeli meg, hozzájut éretlenebb fajtához és nem tud mit tenni vele. Nem kell tovább kutatni, hiszen az éretlen dinnye kiváló téli savanyúságnak. Bizony, gyümölcs, de mégis savanyítható.

Nem kell hozzá más, mint egy nem teljesen érett görögdinnye. A salátaléhez pedig az alábbi hozzávalókat kell beszerezni:

  • 6 liter víz
  • 7,5 dl 10%-os ecet
  • 2 dkg citromsav
  • 1/2 ek borkén
  • 30 dkg só
  • 80 dkg cukor (lehet több is, ízlés kérdése)
  • koriandermag
  • mustármag
  • bors
  • babérlevél

Hogyan készítsük el, hogy tartós maradjon?

A savanyúsághoz a már említett dinnyére lesz szükség, aminek a héját először mossuk át alaposan, majd vágjuk két ujjnyi vastag gerezdekre. Ha a dinnye közepe már érni kezdett, akkor azt mindenképpen távolítsuk el, ne savanyítsuk. Ezt követően a gerezdekről vágjuk le a vastag héjat, de a fehér részből maradjon rajta egy kevés, hiszen ez tartja majd össze.

Ha ez megvan, akkor a salátaléhez csupán annyit kell tenni, hogy vízben feloldjuk a hozzávalókat, ízlés szerint teszünk bele cukrot, sót, majd megvárjuk, hogy teljesen feloldódjon minden. Mehetnek a dinnyeszeletek nagyobb befőttes üvegekbe, majd öntsük le a lével. Ügyeljünk rá, hogy véletlenül se töltsük tele az üveget. Éppen annyi lé menjen rá, hogy ellepje a gyümölcsöt. Kerülhet rá celofán, végül csavaros tetővel zárjuk le az üveget.

Az már nem jó, ha a dinnye túl érett belül - fotó: pexels.com

Egy nagy fazék aljára tegyük bele az üvegeket és öntsük 3/4-ig vízzel. Tegyük fel forralni, majd figyeljük, hogy a láng ne legyen túl nagy, véletlenül se forrjon gyorsan. Amikor már kezd az üvegekben található lé gyöngyözni, akkor zárjuk el, majd mehet minden a szárazdunsztba. Egész télen lesz friss és finom dinnyéből készült savanyúságunk.