A csigák a puhatestűek törzsébe tartoznak. Életmódjukat nagyban meghatározza, hogy testük könnyen kiszáradhat. A házzal rendelkező csigáknak, mint például az éticsigának, viszonylag könnyű dolguk van, ugyanis a csigaház kiváló védelmet nyújt számukra a száraz és a hideg időszakokban is. A csigák ilyenkor visszahúzódnak a házaikba, egy meszes réteg mögé, és az életfunkcióik is lelassulnak. Ez akadályozza meg, hogy kiszáradjanak. Azonban amíg vannak nedves helyek, oda vonulnak vissza.

A meztelencsigák

És mi van azokkal a csigafajtákkal, amelyeknek nincs házuk? A meztelencsigák számos faja megtalálható hazánkban, melyek közül a legismertebb a nagy meztelencsiga (Limax maximus); ezek eleve ritkábban jönnek elő. Jellemzően a kertben nyáron esténként találkozhatunk velük, amikor kijönnek a búvóhelyükről. A harmatos időben érzik jól magukat, egyébként korhadó fák alatt, pincékben vagy a földben bújnak el.

Érdekesség: a csigaház

A csigaháznak két összetevője van: a kalcium-karbonát és egy conchyolin nevű fehérje. Ezt a két anyagot a csiga köpenymirigye választja ki. A köpenymirigy a csigákon kívül más puhatestűeken, például a kagylókon is megtalálható. A legtöbb csigaház jobbra csavarodik. A csavarodás iránya pedig anyai ágon öröklődik.

Forrás: greendex.hu

Indexkép: Pixabay